Muhabbet Kuşunun Özellikleri

Muhabbet kuşları kafalarının her iki yanındaki gözleri sayesinde çok geniş bir alanı görebilirler ve objeleri tıpkı insanlar gibi renkli algılarlar (Saniyede 150 resim).Buna karşılık insanlar adece 16 resmi algılayabilir.

Çağırma ve ötüşkuşların iletişim kurmada en önemli aracıdır. Örneğin 400-20000 arasındaki ses frekansını algılayabilir ve belirli sesleri hafızaya alırlar.Bizim dilimizdeki kelimeleri kullanabildikleri gibidoğadaki kendi aralarındaki iletişimde de bu duyu özellikleri önem taşır.

Muhabbet kuşları iyi bir dokunma duyusuna sahiptirler. Kuluçkadaki dişi kuş yumurtadaki yavru kuşun hareketlerini karnı ile hissedebilmektedir.En iyi dokunma duyusu titreşim duyusudur. Bu da ayaklarının titreşimi algılamasıdır. Bu duyu organı ile yem arayışında bir yılanın tehlikesine karşı uyarılmış olur.

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Öğretmeniz gereken öncelikli terim ''Yukarı'' ve ''Aşağı'' olacaktır. Aşağı-yukarı pratik eğitimini kuşunuzu evcilleştirirken en azından haftada bir kere kullanabilirsiniz.Ayrica "Hayır" kelimesini ona mutlaka öğretmelisiniz.Muhabbet kuşlarına acı vermeyi denemeyin.Eğer çimdiklemeye ısırmaya devam ediyorsa hafifçe yüzüne üfürün.

Beslenme

Avustralya'daki doğal ortamlarında ot tohumlarıyla beslenen muhabbet kuşları kuru filizlenmiş veya ıslak tohumlarla beslenebilirler. Bu kuşları kuru tohum ağırlıklı beslenmek sağlıklı değildir.

Veterinerler evcil kuşlar için şu yiyecekleri önermektedir:
* Tam tahıllar ve küçük parçalı besinler: Horozibriği çiçeği arpa kuskus keten küçük makarnalar yulaf kinoa buğday yabanî ve normal pirinç ve ekmek..

* Yenilebilir çiçekler: Karanfil papatya frenksoğanı kara hindiba gün zambağı okaliptüs meyveli ağaç çiçekleri hatmi hanımeli camgüzeli leylak güngüzeli hercai menekşe çarkıfelek gül ay çiçeği lale menekşe. Bu çiçeklerle kuş beslenirken dikkatli olunmalıdır. Bu çiçeklerin bulunduğu bitkilerin yaprakları muhabbet kuşları için zehir etkisi yaratabilir.

Yeşillik ve otlar:

* Ana besin olarak: Çin lahanası yaprağı brokoli karnabahar yaprağı lahana kara lahana kara hindiba yaprakları yosun hardal yaprağı su yosunu tere.

* Yan besin olarak: Horozibriği yaprağı pancar yaprağı karambola pazı maydanoz ıspanak şalgam yaprağı. Tüm bu besinler yüksek oksalik asit içerdiğinden aşırı tüketim sonrasında kuşlarda kemik gelişiminde olumsuzluklar doğurabilmektedir. Kimi nadir vakalarda iç organ hasarları gözlemlenmiştir.

* Meyveler: Elma muz taneli meyveler turunçgiller üzüm kivi mango kavun nektarin papaya şeftali armut erik. Tek çekirdekli meyvelerin ve turunçgillerin çekirdekleri kuşlara verilmeden önce çıkarılmalıdır.

* Baklagiller: Badem bakla mercimek bezelye fındık ve tofu.

* Hububat ve bakla tohumları: Adzuki taneleri yonca taneleri karabuğday mercimek Mung fasulyesi barbunya susam tohumları ay çekirdeği. Normal fasulye ve Lima fasulyesi toksik olduğundan kuşlara verilmemelidir.

* Sebzeler: (pişmemiş patates pişmemiş soğan ve her türlü mantar hariç): Pancar brokoli karnabahar havuç hıyar her türlü lahana marul taze bezelye yabanî havuç tüm biber türleri balkabağı tatlı patates domates şalgam kabak.

Özel karışımlar

Diğer yağsız sağlıklı ve besleyici insan yemekleri.
Bu besinleri sağlamak kuşların obezite ve lipomadan korunmasına yardımcı olur. Yetişkin muhabbet kuşları çoğu zamanlarda yeni diyetsel eklentilere hızla uyum sağlayamazlar. Bu nedenle sağlıklı besin verilmesine genç kuşlardan başlanmalıdır. Papağanlar ve muhabbet kuşları taklit yoluyla öğrenirler. Bu nedenle yeni yiyecekleri deneyen bir başka kuş gören diğer kuşlar bu yeni yiyecekleri denerler. Bu yol dışında oyuncak aynanın önüne yeni besin konularak alışma sağlanabilir.

Muhabbet kuşları da dahil olmak üzere tüm papağanlar otçuldur. Ancak çok haşlanmış veya yağda kızartılmış yumurta gibi hayvansal bazı besinler de ara sıra kullanılmak koşuluyla ve kuşların hızlı büyümesi üremesi hızlı tüy dökmesi veya iyileşmesi için gereken hayvansal proteini sağlamak amacıyla kullanılabilir. Ancak gereğinden fazla hayvansal proteinle beslenmek muhabbet kuşlarının sağlığını olumsuz etkiler.

Alkol avokado çikolata kafein laktoz içerikli besinler sarımsak ve soğan muhabbet kuşları için oldukça toksik olup kesinlikle bu kuşlara verilmemelidir.

Yavru alma döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar

1) Yuva sıcaklığı 37 ev sıcaklığı ise 16-18 derece cıvarında olmalıdır.Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalı.

2) Yuvalar her gün kontrol edilmeli. (Yuva kontrolü kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı).
Kuşlar filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir.Bu yüzdenyumurta kabukları zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.

3) Ölmüş olan yavru Diğer yavruların sağlığını tehtid edeceğinden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.

4) Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla daha sonra kaşıkla besleyin.

5) Anneler yavruları yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu durumda avrunun kursağına hafifce dokunun.genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular gelişimlerini tamamlayamazlar. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.

6) Besleyeceğiniz yavruyu yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğine inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

Üreme döneminde olmayan dişi muhabbet kuşları

Sağlıklı yetişkin dişi muhabbet kuşlarının cereleri kahverengi olur.Eğer dişi bir muhabbetkuşu üreme döneminde isekahve yada koyu kahve bir renk alır ve kalın sert bir görünümü olur.

Dişi muhabbet kuşları tüy döneminde ve herhangi bir hastalık durumunda cere renkleri beyaza yada kırem rengine döner.Bağzende erkelerinki kadar olmasadamavi renge de dönebilir.Kuşun tüyeden çıkması veya hastalık durumunun sonlanmasından birsüre sonracere tekrar hahverengi olmaya başlar.

Üreme döneminde olmayan erkek muhabbet kuşları

Genellikle tüy döneminde yada kuşun hasta olması durumunda olan bir durdur ve cere rengi koyuluğunu kaybeder daha açık bir mavi tonuna döner.

Üreme döneminde olan erkek muhabbet kuşları
Erkek muhabbet kuşları genellikle koyu mavi tonda cere rengine sahiptirler.Dişi muhabbetkuşları ile karşılaştırıldığında erkelerin ne zaman üremeye hazır olduklarını cere renginden anlayamayız. Değişik tonlarda mavi ve her zaman parlak mavi renklidir.Bazı durumlarda erkek muhabbetkuşu cere rengi yeşilimsi yada sarımsı renge döner.Bu durum hastalık belirtisi olabilir.

Muhabbet kuşlarında yaş belirleme

Muhabbet kuşlarında yaş iki şekilde anlaşılır

1) Baş Çizgileri

Muhabbet kuşlarının hemen hepsinde baş çizgileri olur. Bu baş çizgileri yavrularda kafanın tümünü kaplarken yaş ilerledikçe geriye doğru gider.(Lutino albino ve çekinik parçalı muhabbet kuşlarında normal tüy çizgileri olmadığından bu yöntemle yaşları anlaşılmaz)


2) Gözler

Birçok yavru kuşun gözleri siyah olur. Yaş ilerledikçe önce koyu gri iris oluşur. Daha da yaş ilerledikçe gözde beyaz halka oluşmaya başlar. Bu halkanın boyutu yaş ilerledikçe de büyür.(Lutino ve albino gibi kırmızı gözlü olan muhabbet kuşlarında göz halkası oluşmaz. Bu kuşlarda kırmızı göz yaş ilerledikçe göz rengi açılır ve pembeye dönüşür)