Köpekleri yaz sıcaklarından koruma önerileri

Köpeğinizi yaz sıcaklarından nasıl korumanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte size birkaç öneri...


Yaz hem insanlar için hem de hayvanlar için çok güzel ve eğlencelidir. Çoğu köpek hava sıcak olsa da dışarıda güneş altında oynamayı sever. Ancak çok sıcaklarda dolaşan köpekler bir süre sonra güneş çarpması ya da güneş yanığına maruz kalabilir. Bunun için köpeklerinize yaz aylarında daha fazla özen göstermeniz ve onları serin tutmanız gerekiyor.

İşte birkaç öneri:
Köpekler sıcaklarda bir miktar terler ama hiçbir zaman bu terleme onların soğumasına ve serin kalmasına yeterli olmaz. Köpekler aldıkları nefesle vücutlarını soğutmaya çalışır. Ancak hava çok sıcak ve nemli olduğu zaman aldıkları nefes de vücutlarını soğutmaya yeterli olmaz.

Taze ve soğuk su

Bu yöntem köpekler için her zaman kullanılabilir. Özellikle sıcak havalarda bu daha da önemlidir. Gölge bir yerde her zaman temiz ve soğuk su bulundurun. Suyun soğuk kalması için bu suyu sık sık değiştirmeyi ve yenilemeyi unutmayın.

Güneşten koruyan barınak

Köpeğiniz güneşte biraz keyif yapabilir. Ama her zaman girebileceği gölgeli serin bir barınağa ihtiyacı vardır. Uzun süre güneş altında kalan köpekler bir süre sonra bitkin ve halsiz düşebilir ya da ciltlerinde güneş yanıkları oluşabilir.

Belki inanmayacaksınız ama köpeğiniz güneş altında bronzlaşabilir. Güneş köpekler için iyi olmakla birlikte mükemmel değildir. Köpeğinizin serin ve gölgeli bir barınağı olması lazım. Ağaç altındaki gölge gibi bir gölgelikten söz etmiyoruz. Gerçek bir yapı olmalıdır. Yalıtılmış bir köpek evi olabilir geniş ve iyi havalandırılan bir köpek evi. Eğer açık havadaysanız o zaman çadır ya da tente altında bir alan da olabilir. Ancak köpeğiniz için en iyi barınağın eviniz olduğunu unutmayın.


Şişme havuz


Köpeğinizin suyu seviyorsa o zaman küvet ya da bahçeye koyacağınız şişme plastik havuz onun için mükemmel bir fikir. Köpeğiniz için bu havuzlardan satın alabilirsiniz.

Havuzu gölgeli ve serin yere koymayı unutmayın. Suyunu sürekli kontrol edin ve eksilen suyu doldurmayı unutmayın.

Soğutmalı yatak

Köpeğinizin yatağı güzel yumuşak ancak çok sıcak olabilir. Birçok köpek bu yüzden yatağında değil beton üzerinde yatmayı tercih eder. Ama siz köpeğinizin yatağını soğutabilirsiniz. Bunun için yatağını suyla ıslatın. Bu serinlik köpeğiniz için ideal olacaktır. Ayrıca bazı petshoplarda yatakları serinletmek için jeller satılmaktadır. Bu jellerden yatağına sıkarak serin kalmasını sağlayabilirsiniz.

Köpekleri soğuk tutan eşyalar

Petshoplarda köpekleri serin tutmak için farklı eşyalar satılıyor. Bunları da köpeğiniz için deneyebilirsiniz ancak unutmayın köpekler kendilerini serinletmek için nefeslerini kullanırlar. Bunun için öncelikle köpekleri serin ve gölgeli bir yerde tutmak her şeyden daha önemlidir. Aşırı sıcakta kalan köpeğiniz bir türlü rahatlamıyorsa mutlaka bir veterinere götürün. Aşırı ısınma kötü sonuçlar doğurabilir.