Kediler hakkında doğru bilinen yanlışlar


Tüm dünyada en popüler ev hayvanıdır kediler. Bu hayvanlarla ilgili insanların inandığı yanlış bilgileri bunun sonucunda kedi besleyenlerin yaptığı yanlışları belirteyim;

En büyük şehir efsanesidir "kedi tüyü ciğerine yapışır kist oluşur". Böyle bir ihtimal ya da böyle bir sağlık sorunu yoktur.

"Kediden bana pire bit parazit bulaşır" kedi vücudunda yaşayan parazitler insan vücudunda yaşamaz.

"Kedinin temiz olması için düzenli olarak yıkanması gerekir" Kedileri yıkamak o yavrucaklara işkence yapmak demektir. Kediler sudan nefret ederler. Şöyleki kedilere günün belli saatlerinde kudur gelir ve aşırı azmaya başlarlar. Bu kudur saatinde çok rahatsız ederse içine su doldurulmuş camsil şişesiyle birazcık su sıksanız bile kaçıp bir yere saklanırlar. Bu hayvanları suyla yıkamanın temizlik açısından hiçbir faydası yoktur. Sizin kendi vücut temizliğiniz için kullandığınız hiçbir sabun veya temizlik malzemesi kedi salyası kadar etkili bir sterilizatör değildir. Kediler hergün saatlerce vücutlarını yalar ve bu sayede vücutları sizin vücudunuzdan çok daha steril hale gelir. Kedileri yıkamak kendi vücut kokularını bastırır. Bu durum kedilerde stres ve depresyon sebebidir. Özellikle yavru ya da genç kedileri yıkamak kedinin kalıcı olarak temizlik alışkanlığını bırakması anlamına gelir. Kediler yıkanmaya sadece çırpınarak sizi tırmalayarak tepki vermezler. Şok yüzünden hareketsizleşebilirler de. Bu da sizde kedinizin banyodan keyif aldığı izlenimi uyandırabilir. Oysa o anda kediniz yaşadığı şok yüzünden halsiz düşmüş durumdadur.

Veterinerlerde petshoplarda satılan kedi şampuanları acil durumlar içindir. Kediniz vücuduna kimyasal olarak zarar verecek ya da yaladığı zaman zehirlenmesine yol açacak bir maddeye (petrol ürünleri kimyasal atıklar ilaç uygulamak için hazırlanmış sıvılar vs) bulandığı zaman kullanmak için vardır.


"Pireden korumak için kedime pire tasması takmalıyım" Pire tasması takılan bir kedi sürekli husursuz ve mutsuz olur. Kediler az önce bahsettiğim gibi vücut bakımlarına çok önem veren canlılardır. Vücutlarında tasma gibi yabancı bir cismin varlığından oldukça rahatsız olurlar. Pire tasmasından çok daha etkili spreyler vardır. Haftada bir ya da iki kez uygulamanız tasmanın sağladığı korumadan daha fazla koruma sağlar.

İnsanların petshop alışverişleri de alışveriş çılgınlığından nasibini almaktadır. petshoplar da birer ticarethanedir. Hangi evcil hayvanı besliyor olursanız olun bir ürünün petshopta satılıyor olması beslediğiniz hayvanın illa o ürüne ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.

Ve unutmayın kediler sizin kedi besleme zevkinizi tatmin etmek için var olan canlılar değildir. Kendi doğasına sahip hassas hayvanlardır.

Kısırlaştırma


Çok su götüren bir konudur. Ama benim şahsi fikrim. Bir kediyi kısırlaştıracağınıza sokağa salın. Ona daha büyük iyilik yapmış olursunuz. Hayvanlarda en güçlü güdü çiftleşip yavru sahibi olmak genlerini gelecek nesillere aktarma güdüsüdür. Siz bir yandan kedi beslemek istiyorsunuz öbür yandan yavrularıyla uğraşmak istemiyorsunuz diye o canlıyı hayattaki en büyük güdüsünden mahrum etme hakkına sahip değilsiniz. Zira kediler evin bir aksesuarı ya da süsü değildir.