Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Köpekler kime güveneceğini biliyor

  Köpekler kime güveneceğini biliyor

  Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre köpekler bir insanın güvenilir olup olmadığını anlayabiliyor hatta güvenilmez bulduğu kişiye de inanmayı bırakıyor.


  Köpekler kendi kuyruklarını kovalarken çok da zeki görünmeyebilir ama birçok konuda çok akıllı hayvanlar. En büyük özelliklerinden biri ise sosyal farkındalıklarının çok yüksek olması. Yapılmış birçok araştırma onların insan duygularını anlayabildiğini gösteriyor. Mutlu ve üzgün yüzleri ayırt edebiliyor hatta kıskançlık yapabiliyorlar.
  Son araştırma ise köpeklerin bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu anlayabildiğini hatta birini "güvenilmez" bulurlarsa ona inanmayı hemen bıraktıklarını gösteriyor. Bu bulgu Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nden Akiko Takaoka başkanlığındaki bir ekibin araştırmasına dayanıyor.
  "Sosyal zekaları tahmin ettiğinizden daha fazla "

  Animal Cognition (Hayvan Kavrayışı) dergisinde yayımlanan araştırma 34 köpek üzerinde yapıldı. Araştırmacılar ilk önce içinde yemek olan bir kabı işaret ederek köpekleri bu kaba yönlendirdi. İkinci seferde aynı kişiler köpeklere içi boş bir kabı işaret etti. Üçüncü seferde ise köpeklere iki kaptan yine yemek dolu olan işaret edildi. İlk iki sefer insanların komutlarına göre hemen harekete geçen köpeklerin 3. seferde yani boş kaba yönlendirildekten sonra verilen komutu takip etmediği gözlemlendi. 3. tur sonunda emir veren kişi değişti ve köpeklerin bu yeni kişinin komutlarına yeniden karşılık vermeye başladığı görüldü.
  Araştırmacılara göre bu tepki köpeklerin deneyimle paralel olarak komut veren kişinin ne kadar güvenilir olduğunu derecelendirdiğinin bir göstergesi. Takaoka köpeklerin insanlara güvenini ne kadar çabuk kaybedebildiğini görmenin çok şaşırtıcı olduğunu belirtiyor; "Köpeklerin sosyal zekâsı bizim tahmin ettiğimizden çok daha fazla. İnsanlarla birlikte yaşadıkları uzun süre içinde sosyal zekâları da evrilerek gelişmiş" diyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İçgidüleri bizden daha kuvvetli.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş