Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Köpek Eğitmeni Nasıl Olunur? Ülkemizde Köpek Eğitmeni Nasıl Olunur?


  Köpek Eğitmeni Nasıl Olunur?


  Hemen her hafta mail mesaj ya da telefon yolu ile nasıl “köpek eğitmeni” olunabileceği yönünde sorularla karşılaşmaktayım.

  Bir çok köpek sahibi veya köpek sever bizlerin bir okula gidip diploma ile mezun olup akabinde de köpek eğimeni olduğumuzu düşünüyor. Bununla birlikte köpek eğitim çiftliği ruhsatı almak için tarım bakanlığına başvurduğunuzda da “Yurtdışından Alınmış Eğitmen Sertifikası” istenmesi de ilginç bir tezat oluşturuyor.

  Her ne kadar ülkemizde sokak köpeği problemi ile köpek eğitmenliği mesleğinin ilişkisini kuramayanlar olsa da iyi eğitilmeyen köpeklerin bu soruna katkısı yadsınamaz seviyede.
  Ne yazık ki Ülkemizde köpek eğitmeni olmak için herhangi bir resmi eğitim kurumu bulunmamaktadır!


  Köpek eğitmenliğinin bir meslek olarak adlandırılması için önümüzdeki en önemli engellerden biri de köpek eğitmeni olarak sektörde çalışanların bir araya gelip Bir Meslek Odası oluşturamamasını da görüyorum. Bırakın 50 -100 köpek eğitmeninin bir araya gelmesini 5 köpek eğitmeninin bile bir araya gelip mesleki etik kuralllar eğitim strandartları fiyat polisitikası gibi konularda hem fikir olması bile çok zor görünüyor.
  Bununla birlikte köpek eğitmenlerinin nerdeyse %80 inin mali kayıt dışı çalışmaları da bu Köpek Eğitmenliği Meslek Odası açılamamasının en büyük nedeni.
  Peki çözüm nedir? hem mevcut köpek eğitmenlerinin hemde eğitmen olmak isteyen gençlerin belgelendirilmesi nasıl olmalıdır ?  Yıllardır bu sektörde uğraş veren faaliyet gösteren onalrca köpek eğitmeni yetiştiren biri olarak mevcut sistemin eksikliği ve yanlışlığını en çok yurtdışına gittiğimde görüyorum. Yanı başımızdaki ülkelerin yetişmiş köpek eğitmenleri dünyanın bir çok ülkesinde rahatça iş imkanı bulabiliyorlar.

  Bulgaristanlı veteriner hekim-köpek eğitmeni meslektaşlarımzıın afganistan ve ırak gibi ülkelede askeri ve polisiye amaçlı görevlerde çalıştığını kuzey afrika ve arap yarımadası ülkelerinde ise avrupalı bir çok ev köpeği eğitmeninin faaliyet gösterdiğini görmek mümkün iken belirttiğim coğrafyada bir kaç avrupada yetişmiş türk eğitmenin haricinde neredeyse hiç türk eğitmen olmaması da ülkemizde sistemin ne kadar yanlış olduğunun da göstergesi.  NE YAPMALIYIZ?

  Ülkemizde Köpek Eğitmenliği Sorununun ben iki farklı aşamada çözülmesini öneriyorum.

  1-) Mevcut Köpek Eğitmenlerinin Belgelendirilmesi

  2-) Köpek Eğitmeni Eğitimi programlarının bir an önce başlaması

  1-) Mevcut Köpek Eğitmenlerinin Belgelendirilmesi
  Ülkenin dört bir tarafında halen faaliyet gösteren onlarca köpek eğitmenlerimiz mevcut bu eğitmenlerin bir kısmı sadece evlere eğitime giderek kişisel danışmanlık şeklinde faaliyetlerine devam ederlerken bir kısmı da köpek eğitim çiftliklerinde faaliyet göstermektedirler.
  T.C. Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı öncelikle köpek eğitim branşlarını belirlemeli ve yeterlilik kriterlerini oluşturlamalıdır.
  köpek Eğitim branşlarının belirlenmesi ve kriterlerinin oluşturulmasının ardından eğitici eğitimi programının içeriğinin diğer bir tabirle insana eğitim verecek öğretmenlerin yetişme sisteminin belirlenmesi gerekecektir.

  Geçtiğimiz yıllarda tarım bakanlığının benzer bir faaliyeti olmuş bu faaliyet yeteri kadar sektöre duyrulmadığı gibi iki günlük bir uygulama ile son bulmuştur. Eğitmen eğitimi kurslarına katılmış biri olarak iki güğnde insan eğitecek bir kişi yetiştirilmesinin mümkün olmadığını gayet rahat söyleyebilirim.

  Bakanlık İşi Yapmak yerine standartları oluşturup denetlemek görevini üstlenmeli yapma işini serbest piyasa ekonomisine ve bilinçli köpek sahiplerinin talep ve köpek eğitmenlerinin arz dengesine bırakmalıdır. Zira bakanlık merkez ve taşra teşkilatında köpek eğitimi köpek davranşını konuusnda yetkin ve bilgili bir personel olduğunu düşünmemekteyim.

  Köpek eğitmenliği sistemi kurulurken bir plan çerçevesinde şu tip mesleki eğitimler ve kriterler düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. tabiiki belirttiklerim şahsi fikirlerim tartışmaya ve farklı bakış açılarına ihtiyaç var ancak bir plan yapıp belirli biromurga üzerinde tartışmazsak işe hiç başlayamayız.  MESLEKİ EĞİTİM BRANŞLARI
  A-) Eğitici Eğitimeni -Instructor

  Formasyon eğitimi almış insana eğitim verme tecrübesine sahip olabilme eğitim ihtiyacı belirleme program oluşturabilme ölçme değerlendirme sistemi kurabilme gibi major becerilerin eğitici eğitmenlerince karşılanması gereklidir. Tercihen eğitici eğitmenlerinin üniversite mezunu olmaları uygundur. Ancak mesleğe yıllarını ve emeklerini vermiş bilgi birikimine ve tecrübeye sahip sektör üyelerinin de bu eğitimleri verebilme yollarının açık olması gereklidir.

  B-) Uzman Köpek Eğitmeni-Expert Dog Trainer

  Üç yada daha fazla branşta gerekli eğitimlere katılmış ve bu branşlarda belirli sayıda köpek eğitmiş kişiler

  C-) Köpek Eğitmeni -Dog Trainer

  Bir branşta eğitim faaliyeti yürüten eğitmen

  D-) Asistan Köpek Eğitmeni-Assistant Dog Trainer
  Kursu yeni bitirmiş branşında belirli sayıda köpek eğitene kadar olan süreçte faaliyet gösteren eğitmen

  E-) Köpek İdarecisi- Dog Handler/ Trainee Dog Handler
  Eğitimli köpeği kullanabilme becerisine sahip kişi ancak handlerlar içind e stajyerlik sistemi kurulmalıdır

  F-) Köpek Barınak Sorumlusu- Kennel Manager
  Köpek çiftliği barınağı birimi yönetebilen kişi

  G-)Köpek Gezdiricisi- Peddling Dog
  köpeklerin enerjilerini atmaları eğitim öncesi enerjilerini dengelemeleri veya ev köpeği sahiplerinin köpeklerini onların eğitimlerini bozmadan gezdirebilen kişi

  G-) Köpek Barınak Görevlisi- Kennel Attendant
  Köğpek çiftliği barınağı ve birimlerinde temizlik bakım gibi işleri yürüten kişi  KÖPEK EĞİTMENLİĞİ MESLEĞİNİN HIYERARŞİK YAPISININ OLUŞTURULMASI VE BU MESLEĞE ADIM ATMAK İSTEYENLERİN KARİYER PLANLAMASI YAPABİLMELERİ İÇİN BUNA BENZER BİR ÇALIŞMANIN ÖNCELİKLE YAPILMASI GEREKLİDİR.


  Yukarıda belirttiğimiz yapı çerçevesinde öncelikle sektörde faaliyet göteren hemen tüm eğitmenlerin belgelendirilmesi ve kayıt altına alınması bence elzem bir uygulamadır.

  2-) Köpek Eğitmeni Eğitimi programlarının bir an önce başlaması
  Milli eğitim bakanlığının meseki eğitim programlarına veya belediyelerin meslek edindirme kurslarına baktığınızda hatta bununla da yetinmeyip işkur faaliyetlerini incelediğinizde oldukça ilginç meslekler eğitimler veya kurslar göreceksiniz. Ancak Yıllardır Köpeklerden sorumlu Tarım bakanlığıİnsan eğitiminden sorumlu Milli Eğitim bakanlığı Köpeklerinm Güvenlik Amaçlı Kullanımından sorumlu İçİşleri bakanlığının koordine olamaması sunduğumuz çözüm önerilerine ilgi göstermemeleri sonucu ne yazık ki KÖPEK EĞİTMENLİĞİ mesleği konusunda bir ilerleme gösteremedik.

  Bu ilgisizlik ne yazık ki üniversiteler cephesinde küçük kımıldamalar olmasına rağmen devam etti.
  Uzuuuuuuuun lafın kısası halen Köpek Eğitmenliği konusunda bir eğitim sistemimiz bulunmamaktadır.

  ÖRGÜN VE YAYGIN EĞİTİM SİSTEMİNDE KÖPEK EĞİTMENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİMLERİ ÖNERİSİ
  Ben konuyu bu aşamada bir kaç kalemde ele almak istemekteyim.

  A-) Öncelikle üniversitelerin bünyesinde yüksek okul seviyesinde ( iki yıllık ) köpek eğitmenliği bölümlerinin açılması gerektiğine inanıyorum. Sivil savunma jandarma polis tsk nın diğer birimlerinde k9 lar bu kadar kullanılırken üniversitelerde bu yönde bir eğitim sisteminin olmaması çok acı.

  Bu okul mezunu öğrencilerinin yurtdiçi ve yurtdışı resmi kurumlarca aranan personel olduğunu özel sektörde de ihtiyaç duyulan branşlarda eğitimler alabileceğini belirtmek isterim.

  Bununla birlikte açılan bu bölümler yapılan çalıştay etkinlik seminerlerle de sektöre katkıda bulunabilirler bilimsel olarak köpek davranışı ve eğitimi konularında çalışmalar yapılmasına zemin hazırlayabilirler.

  B- ) Mesleki Eğitim kurslarının milli eğitim bakanlığı onaylı kurslar şeklinde uygulanmasının faydalı olacağını düşünmekteyim. masör kursu cam boyama kursu gibi bir çok kursların açılabildiği kurslarda Köpek sahipleri gezdiriciler ve temel eğitimler için de kurslar düzenlemesi gerklidir.

  C-) Belediyelerin meslek edindirme kurslarında bahçevanlık ve benzeri bir çok eğitimler verilirken köpek eğitmenlği gezdiriciliği gibi eğitimler verilmemesi de şaşırtıcı olanlarda çok kısıtlı. Köpek bakan ve gezdirenlerin beslenme ilk yardım bakım konusunda bilgi sahibi olmaları ÖNLEYİCİ HEKİMLİK açısından da eğitilmeleri yanlış gereksiz mama ilaç ve ekipman giderini azaltacak. Ülke kaynaklarının doğru kullanılmasını sağlayacaktır.  Zira köpek ekipmanları maması aşıları ve ilintili bir çok konuda büyük ölçüde yurtdışı bağımlılığımız devam etmektedir. Bu bağımlılığın azaltılmasında köpek sahiplerinin veya bakıcılarının eğitimi son derece önemlidir.
  D-) Köpek ırkları federasyonu ve ırk dernekleri de ülkemizde köpek eğitimi konularında kısıtlı ve neyazık ki kısır faaliyetler yürütmektedirler. köpekler konusundaki bu sivil toplum örgütleri bu meslek açısından özendirici olmakla beraber personel yetiştirilmesi konusunda pek üretken olduğu söylenemez hatta bazı dönemlerde bizzat bu dernek yöneticilerinin sektöre zarar verdiğini dahi görebilmekteyiz.

  Federasyon ve Irk derneklerinin yetiştiricilik ve temel anlamda eğitimler konusunda oluşturdukları standartları sadece secereli köpek sahiplerine değil tüm tabana yaymamalrı gerekmekte normal köpek sahipleri için de cazip ve çekim alanı oluşturan kapsayıcı bir mecra olmaları gereklidir.

  Görüldüğü gibi basitçe yapılması gerekenleri bir problem analizi yöntemi ile belirleme çalıştım. tabii ki iyi bir aksiyon planı kurumlar arası koordinayson ile konu ile ilgili çok hızlı çözüm üretilebilir.
  Tekrar tekrar vurgulamak istediğim konu köpek eğitmenliği ve kapsadığı diğer konularla oluşmamış mesleki zemin yüzünden ülkemiz milli kaynaklarını kaybetmektedir malzeme ekipman ve benzeri bir çok konuda yurtdışı bağımlılık devam etmektedir. Yeni iş alanları oluşturulamaktadır köpekler sokaklara salınmaktadır neresinden bakarsanız kaybımız her geçen gün katlanarak büyüyor Yetkililerimizi çözüm konusunda harekete davet ediyorum.

  Göktan Eker
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Konu Lahza tarafından (27.Mayıs.2014 Saat 17:23 ) değiştirilmiştir.
  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Açılması gereken o kadar çok bölüm varken köpek eğitmenliği bölümü abes olur.

  Eğitmenlerin öğrenci yetiştirmeleri daha doğru.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İleride köpek alırsam eğitimiyle kendim ilgileneceğim.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Keşke okulu açılsa koşa koşa 2. kez okurum.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Köpek eğitmek eminim insan eğitmekten daha kolaydır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş