Şeffaf hayvanlar sınıfına giren bu canlıların iç organları dışarıdan görülebiliyor.

Şeffaf Hayvanlar sınıfında yer alan bu canlıların tamamı denizlerde yaşıyor.Sadece şeffaf bir kurbağa bunlardan biraz farklı.

Özellikle çeşit çeşit denizanalarının tamamına yakınının iç organları dışarıdan görülebiliyor.Bunların vücutlarının yüzde 95'nin sudan olması bu canlılara böyle bir özellik sağlıyor.

Macropinna microstoma denilyen bu balığın baş kısmı tamamen şeffaf.İlk bakışta uzaylı izlenimi veren bu ilginç balık okyanusların tabanına yakın bölgelerde yaşıyor. Kafasında özel yapılmış bir tüple dolaşıyor gibi görünen Macropinna sıradışı göz yapısına sahip.Saydam kafası son derece hassas olan bu balık avının yerini bu sayede buluyor.

Cam ahtapot da denilen bu ahtapot cinsleri de şeffaf hayvanlar sınıfında.Jelatin gibi olan vücudu ile su içerisinde akıp giden bu ahtapotlar denizanaları gibi hareket ediyor.

Deniz kemeri de de denilen başka bir canlı da çok ilginç bir görünüme sahip.Onun da vücudu jelatin gibi. Vücudunun tamamına yakını su olan bu ilginç canlı planktonlarla besleniyor.Saydam görüntüsü sayesinde görülmesi neredeyse imkansız.Boyları 1.5 metre kadar büyüyen deniz kemerlerinin enleri yaklaşık 8 santim civarında oluyor.Genellikle denizin sığ kısımlarında bulunuyor.

Cam balık ta denilen akvaryumların bu sevimli balığı şeffaf vücuduyla bir balıktan çok balık iskeletine benziyor.

Şeffef zebra balığı ve bir kurbağa da iç organları görünen canlılar sınıfında.Bunların dışında kelebekler Amphipod ve Buz balığı cam gibi görüntüleriyle oldukça ilginçtir.