DANUA (Great Dane)
Uzun tarihi boyunca Great Dane savaş köpeği av köpeği küçük araba çeken köpek bekçi köpeği ve muhafız köpek olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen az da olsa bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Ancak artık aslen iyi huyluluğu ve güzelliği nedeniyle arkadaş köpek olarak değerlidir.


Almanya'da ayıların ve yaban domuzlarının üstesinden gelebilen bu muhteşem hayvanların hayranlık uyandırdığı bu ülkede bir cinsleştirme süreci başlatıldı. Bu köpekler İrlanda tazılarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleşmeden günümüzde Great Dane olarak bilinen büyük ince ve çevik köpekler dünyaya geldi. İngilizce Dane denilmesine rağmen bu köpeklerin Danimarka'yla hiçbir ilgisi yoktur.

Great Dane cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde birkaç cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy renklerinden gözlenebilir.

Kumral Great Dane Great Dane'yle aynı kökenden gelir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

Benekli Great Dane Kumral Great Dane'yle beraber Great Dane'lerin en sevimlisidir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

Alacalı Great Dane bütün Great Dane cinsi köpeklerin en gösterişlisidir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

Temel Özellikleri ;

Great Dane (Danua) asaleti dayanıklılıkla gücü zerafetle birleştiren dev bir köpektir. Great Dane yapısı gereği fazla değişkenlik göstermeyen bir köpektir ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir. Temel özellik olarak yumuşak huylu duygulu ve sabırlıdır.

Great Dane'lerin yabancıları korkutmasını önlemek ya da birini bir baş darbesiyle yıkmasını önlemek için hemen iyi bir itaat eğitiminden geçirilmesi gereklidir.

DANUA (Great Dane) resimleri;