Hayvanlar Hakkinda Bilgiler2013 2014 Hayvanlarin Karisik ResimleriBöceklerde Yasam Döngüsü NedirKuslar Hakkinda BilgilerKelebekler Hakkinda En Önemli BilgilerEn Tehlikeli Yilanlar Hakkinda BilgilerGüvercin Hakkinda Bilgiler2013 2014 Güvercin Resimleri

Bilimsel sınıflandırma:

Üst alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt alem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
(Grup) Bilateria (Bilateral simetrililer)
Üst şube: Deuterostomia (İkincil ağızlılar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Alt şube: Vertebrata (Omurgalılar)
İnfra şube: Gnathostomata (Gerçekçeneliler)
Üst sınıf: Tetrapoda (Dört üyeliler)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Takım: Sphenodontia Williston 1925
Familya: Sphenodontidae
Cins: Sphenodon TürlerTuatara kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan sürüngenlerin ortak adı.

Tuatara'yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü birgöz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar'ın bu gözleri güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. Bundan başka sürüngenler çoğunlukla hareket edebilmek için en az 20 °C'lik bir ortam sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Tuataralar ise soğuk havaya pek aldırış etmez diğer birçok sürüngenin dayanabildiği bir sıcaklık olan 110 °C'den çok daha düşük sıcaklıklarda bile rahatlıkla avlanabilirler.