Samur Antilopları HakkındaAntilop Çeşitleri Samur Antilop ResimleriSAMUR ANTİLOP» (Hippotragus niger) antilopların içinde en güzeli değilse bile en heybetlisidir. Avcı olarak da ün salmış birleşik Amerika Cumhurbaşkanlarından Theodore Roosevelt'e bakılırsa bu bakımdan tek rakibi büyük kudu'dur.
Samur antilop isteyince oldukça hızlı koşabilmesine rağmen bu bakımdan gnu'ya yetişemez. Daha çok otla beslenir. Gölgeli noktalarla günesli açıklıkların bir arada görüldüğü seyrek ağaçlı ormanlara rağbet eder. Telâşlanınca at gibi homurtular salıverir. Yaralandığı veya bir köşeye kıstırıldığı takdirde hayatını kurtarmak için vahşice dövüşür.


Harika boynuzlar:

Samur antilop' ların erkekleri de dişileri de mükemmel silâhlıdır. Orak biçimindeki hapika boynuzları 160 -162 santim uzunluğunda bir kavisle yüzlerinden itibaren arkaya uzanmaktadır. Bu boynuzların son derece sivri uçları vardır cesur hayvan da bir saldırıya karşı kendini savunurken bunlardan yararlanmasını bilir. Omuz hizasında yaklaşık olarak 135 santim boyunda olan siyah antilop 225 kilo ağırlığındâdır. İri kulakları ve dik tüylü bir yelesi vardır.
Dişilerle yavrular kızılımsı kahverengidirler yalnız burunlarının etrafıyla gözlerinin altında epey beyazlık bulunur. Geliştikçe renkleri koyulaşan erkekler erginleştikfen sonra hemen hemen siyah olurlar.
Samur antilop'un yurdu Güney Afrika'da Transvaal Rodezya ayrıca Doğu Afrika'nın kıyı bölgeleridir. Buralarda on ilâ seksen başlık sürüler halinde dolaşırlar. Bununla beraber yirmi baştan daha kalabalık sürüler enderdir. Kalabalık sürülerde bile ancak bir tek yetişkin erkek samur antilop bulunur. Yaşlı erkeklerle delikanlı erkeklerin sürüye katılmalarına izin verilmez bunlar aralarında küçük bekâr grupları meydana getirirler.