Hayvanlar Hakkinda Bilgiler2013 2014 Hayvanlarin Karisik ResimleriBöceklerde Yasam Döngüsü NedirKuslar Hakkinda BilgilerKelebekler Hakkinda En Önemli BilgilerEn Tehlikeli Yilanlar Hakkinda BilgilerGüvercin Hakkinda Bilgiler2013 2014 Güvercin Resimleri2013 2014 Karisik Köpek Resimleri Köpekler Hakkinda Kisa Bilgiler2013 2014 Karisik At Resimleri Atlar Hakkinda BilgilerArslanlar Hakkinda 2013 2014 Karisik Arslan ResimleriKediler Hakkinda Kisa BilgilerKarisik Kedi ResimleriKurt Hakkinda Bilgiler 2013 2014 Kurt ResimleriFarkli Hayvan Cinsleri Rekorlari2013 2014 Renkli Karisik Köpek ResimleriDegisik Güvercin Hakkinda BilgilerDegisik Örümcekler Hakkinda BilgilerBildircin Hakkinda Bilgiler 2013 2014 Bildircin Resimleri2013 2014 Degisik Hayvan ResimleriSibirya Hakkinda 2013 2014 Sibirya ResimleriBaliklar Hakkinda 2013 2014 Karisik Balik ResimleriHoroz Hakkinda Bilgiler 2013 2014 Karisik Horoz ResimleriTimsah Hakkinda Bilgiler 2013 2014 Timsah Resimleri2013 2014 Degisik Tavsan Resimleri2013 2014 Kangal ResimleriKangal Köpekleri Hakkinda BilgilerKedi Aids'i (FIV) Hakkında Bilgi

Kedilere ait bağışıklık eksikliği virüsü (FIV) ilk kez 1986 yılında California'daki bir çiftlikteki kedilerde insanlardaki AIDS'e benzer bir hastalığın ortaya çıkmasıyla keşfedilmiştir. O zamandan beri de her ülkede bu virüse rastlanmıştır. Kanada ve Amerika'da bu enfeksiyonun oranı %1 ile%14 arasında değişmektedir.

FIV virüsü HIV virüsü ve diğer bağışıklık sistemi virüsleriyle aynı ailede yer alır. Bu tür virüsler türe özel olarak bilinmekte (yani kediler için olanı FIV insanlara ait olanı HIV...) ve yavaş ilerleyerek hastayı ölüme götürmektedir. FIV virüsü kediden insana HIV virüsü ise insandan kediye geçmez. FIV önce kanda tükürükte veya beyin sıvısında teşhis edilir. Bununla beraber FIV virüsü kedinin vücudunun dışında bir yerde varlığını sürdürmez. Bu yüzden FIV virüsünün bir kediden diğerine geçmesi ancak bir kavga sırasında hasta kedinin diğerini ısırması ile olur. Virüs kedilerin üreme faaliyeti sırasında çok nadiren diğer kediye geçer; ancak hamile bir hasta kedinin virüsün karnındaki bebeğe geçmesi çok muhtemeldir.

Erkek kedilerin FIV virüsüne yakalanma olasılığı dişilerin iki katıdır. Bunun sebebi de bir anlamda erkek kedilerin dövüşmeye daha meraklı olmalarıdır. Sokak kedileri de evde yaşayan kedilere göre bu virüse daha çok açıktır.

Eğer kedi FIV virüsüne yakalanırsa uzun yıllar hiçbir klinik belirtiye rastlanmayabilir. Fakat enfeksiyona yakalandıktan 4-6 hafta sonra belirtileri gösteren kediler de vardır. Enfeksiyon kandaki alyuvar hücrelerinin sayısında ciddi düşüşler meydana getirir. Kedilerde ateş kansızlık veya ishal hastalığın ilk aşamalarında görülen belirtilerdir. Bu virüs yavaşça kedinin bağışıklık sistemini çökertir ve kronik sağlık problemlerine ve başka enfeksiyonlara açık olma durumuna yol açar. İshal zatüre deri kanseri bunun enfeksiyonları ve bazı göz problemlerinin yanında sinirsel problemler de FIV- pozitif kedilerde görülebilir.

FIV virüsü kan testi ile ortaya çıkar. 6 aylıktan küçük kedilerde alınan sonuçlar tam gerçeği yansıtmayabilir. Bu yüzden 6 ayı geçtikten sonra bir daha test yapılması faydalıdır. FIV virüsü taşıyan kediler uzun aylar ve yıllar yaşayabilirler; ancak onların sağlığını korumak ve diğer hastalık ve yaralanmalara karşı korumak için büyük çaba sarfedilmelidir. Bu ancak bu virüsü taşıyan kedilerin evde tutulmasıyla mümkündür. Böylece hastalığın başka kedilere de yayılması önlenmiş olur. FIV'e karşı henüz bir aşı geliştirilmemiştir bu amaca yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

forumhane.net.metin