Yavru Köpeklerin Evdeki İlk Günü - Yavru Köpek Bakımı


Yavru köpekler bebeklere benzer. Onlar gibi hareketli ve meraklıdırlar. Bu nedenle onları evinize getirmeden önce ev ortamını ona uygun şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Küçük olduklarını sizin gözünüzden kaçabilecek dar ve kuytu köşelerin tehlikeler barındırabileceğini unutmayınız.

Köpeğiniz için camları ve kapıları kapatılmış bir oda ayarlayın. Camları kapatmak istemiyorsanız sineklik benzeri bir koruma koyabilirsiniz.
Yavru köpekler çevreyi tanımak amacı ile etrafta devamlı dolaşacaklar ve yaramazlık yapacaklardır. Bu nedenle onları dışarıda ve içerde başıboş bırakmayın.
Yavru köpeğinizi balkonlardan pencere kenarlarından yüksek tezgahlardan uzak tutun.
Deterjan çamaşır suyu boya tiner kemirgen zehirleri antifriz gibi maddeleri yavru köpeğinizin ulaşamayacağı yüksek raflara veya dolaplara saklayın.
Zehirli ev bitkilerini kaldırmanız veyahut erişemeyeceği bir yüksekliğe kaldırmanız gerekmektedir.
Klozetin kapağını kapalı tutun.
Bulunduğu alandaki elektrik kablolarını prizden çekin kaldırın veya kaplayın. Böylece bunları çiğneyerek kendisine zarar vermesini engellemiş olursunuz.
Yavru köpeğinizin altına elektrikli battaniye koymayın.
Tüm ilaçları yavru köpeğinizin ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Hiçbir zaman veteriner hekimi onayı olmadan köpeğinize ilaç vermeyin.
Dikiş gereçlerini çivi gibi küçük metalleri ortadan kaldırın.
Yavru köpeğinizin boynuna kurdele takmayın bir yere bağlamayın. Bir yere takılarak veya dolanarak kendini nefessiz bırakabilir yada kemirip çiğneyerek ciddi problemler doğurabilir.