Amerikan Eskimo Köpeği Bakımı Beslenmesi Resimleri Evcil Köpekler türleri Resimli Bilgileri

Amerikan Eskimolar çok sevecen şefkatli ve müşfik bir ırktır çocuklarla birlikte oyuncu cesur ve iyidir. Davranışlarında akıllı ve içtendir. Kolay eğitilir ve toplu yaşamaya karşı uyumludur.

Bazen inatçı da olsa genel olarak çalışmaya isteklidir. Yabancılara karşı dikkatli olmakla beraber tanıştırıldıktan sonra kolay arkadaş olurlar. Fakat bununla beraber tanımadıkları kişileri sahipleri onay vermedikçe içeri almayabilirler.

Sahipleri ile birlikte olmayı ve onlarla oynamayı severler. Yalnız kaldıkları zaman çabuk sıkılırlar. Daima ilgi ve sevgi isterler. Agresif davranışlı çocuklarla birarada kalındığında başlangıçta dikkatli olunmalıdır.

Eve çok bağlı insana eşlik eden bir köpektir. Evi gerçek bir bekçi köpeği gibi savunur. üç yaşında fiziksel ve psikolojik olarak olgunlaşır.

Kar beyazı ve Spitz görünüşlü Samoyed ırkına oldukça fazla benzeyen bir ırktır. Minyatür küçük ve standart olmak üzere üç boy grubuna ayrılır.

Kulaklar çene ve burun birbiriyle gayet uyumludur. Kulaklar dik ve üçgen görünüşlüdür. Uzun tüylü kuyruğunu öne doğru kıvırarak taşır. Baş ve boyun ile gövde yapısının birleşimi gayet uyumludur. Kısa-kısa adımlarla hafif tempoyla yürürken çok hoş bir görünümü vardır.

Tüyleri her zaman beyazdır fakat arada krem-şampanya vb renginde belli belirsiz beneklenmeler olabilir. Deri rengi pembe ve gridir. Göz çevresi diş etleri burun ve ayak tabanının siyah renkte olması saf ırk kalitesine delalettir. Boyun etrafındaki tüyler bilhassa erkeklerde aslan yelesi gibidir ve erkekler dişilere nazaran daha iridir. Tüylerin genel yapısı dalgalı ve kıvırcık değildir. İnce ve kalın olmak üzere iki katmanlı bir tüy yapısına sahiptir.


Bakımı:

Amerikan Eskimo kar beyazı ve Spitz görünüşlü Samoyed ırkına benzeyen bir köpektir. Minyatür küçük ve standart olmak üzere üç boy grubuna ayrılır. Bu boyları sayesinde evin veya bahçenin büyüklüğüne göre seçim yapılabilir.

Apartman yaşamı için uygun olan bir köpektir. Evin içinde çok aktif olurlar. Fakat küçükde olsa bir bahçe her zaman tercih sebebidir.

Etrafı kapalı bir bahçede serbest olarak veya tasma ile yürüyüş tarzında spor onun için yeterli olabilmektedir.

Sert tel fırça ile mümkünse hergün fıçalanmalıdır. Bilhassa tüy değiştirme dönemlerinde sabah-akşam fırçalama önerilir.


TARİHÇESİ:

Tam olarak nereden köken aldığı bilinmese de Nordic ırklarından ve Spitz familyasındandır. White Keeshond White German Spitz ve Samoyed ile akraba olduğu sanılmaktadır.

İlk olarak Amerika'ya Alman göçmenlerin White Spitz'i getirdiği söylenmektedir. 1913 yılında Amerikan Eskimo olarak kayıtlara geçmiştir.

çevik hırslı ve itaatkardır. Bugün için koruma polis (narkotik) şov ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Amerikan Eskimo Resimleri Beyaz evcil köpek resimleri küçük evcik köpekler