Temel Özellikleri


Sevgi dolu bir kedidir. Aktif zeki ve meraklı olan Soke suyla oynamaya bayılır. çok iyi yüzebildiği gibi çok iyide tırmanabilir.

Konuşkan kibar ve iyi dost olan bu ırk köpek kedi ve diğer petlerle iyi anlaşırlar. Her zaman sahibinin yanında olmak ister. özellikle kucakta oturmak ve kendini okşatmaktan mutlu olur. Eve gelen yabancı arkadaşlardan hoşlanır.

Beden dilini ve sesini çok iyi kullanabilen Soke şov yapmayı ve izlenmeyi çok sever. Sahibinin ruh halini algılayabilen ve yansıtabilen bu kediler sahibi mutsuz ise mutsuz olabilen oldukça duyarlı kedilerdir.

Görünüş ve vücut Yapısı

Uzun bacaklı orta boyutlarda ve kaslı bir gövdesi vardır. Kemik yapısı sağlam olan Soke yavrularının doğumdan sonraki gelişmesi oldukça yavaştır.

Tam olarak seksüel erişkinliğe 15 - 2 yıl gibi bir sürede ulaşırlar. Gövdesi zarif çok kaslı olmasına karşın şişman değildir. Arka bacakları ön bacaklarından yüksektir.

Kulaklar yanlara doğrudur ve kafası kulakların arasına yerleşmiş gibi görünür. Yanak kemikleri belirgindir. Burun orta uzunlukta ve düzdür. Orta büyüklükteki kulakları kafası ile uyumludur ancak geniş görünür. Kulak kenarın başlayarak göze doğru paralel olarak uzanan çizgiler yüze farklı bir anlam kazandırır. Kulakları her zaman dikkat kedilmiş gibi diktir.

Gözler badem şeklinde ve buruna doğru yatık yerşelmiştir. Kehribar ve açık yeşil renkte olabilen gözleri koyu renkli tüyleri ile uyumludur. Kuyruğu da vücut yapısına orantılı ince ve uzundur. Oldukça kısa alt tabakadan yoksun kürkü karakteristik özelliğidir.

Danimarka'da yetiştirilen ilk jenerasyondaki Soke'lerde kürkünün ince olması nedeniyle soğuk havalarda enfeksiyonlara karşı hassasiyet görülmüştür. Günümüz Soke'lerinde ise bu sorun yapılan aşılama ve bağışıklık sistemini güçlendirici genetik çalışmalar ile elimine edilebilmiştir. Yinede soğuk havalarda üşüyebilir.

Tüy Bakımı

Kısa olan parlak ve ipeksi tüyler oldukça elastiktir. Fazla tüy bakımı gereksinimi yoktur. Haftada bir kez yapılan fırçalamalar yeterlidir.

Kökeni

Afrika'da Kenya'nın Watamu kasabasında yaşayan vahşi doğa bilimcisi Jeni Slater tarafından keşfedilmiştir.

Jeni Slater tarafından Hint okyanusu'nun sahil kesimindeki Arabuke Soke yağmur ormanlarının arka kısmında yer alan hindistan cevizi bahçelerinde bulunanan bu sevimli zarif Afrika tekir kedisinin tüm evcil kedilerin ataları olduğuna inanılmaktadır.

Daha sonra 1984 yılında Gloria Moeldrup tarafından bir çit olarak Danimarkaya götürülmüş ve yetiştirilmiş olan bu ırk 1992 yılında kayıtlara (FIF) geçirilmiştir.