Yavru Kediler ne zaman diş değiştirir Yavru Kedilerin sütdiş dökümü Yavru Kediler Hangi Dönemlerde Diş Değiştirir - Kedilerde Diş Dökümü Değişimi

Yavru bir kedi 35 aylıktan itibaren süt dişlerini değiştirmeye başlar. Dökülen ve yerine çıkan dişler hayat boyu kalıcıdır. 6-8 aylık olana kadar süt dişlerinin tamamı değişir. Çoğu zaman dökülen dişleri farketmek mümkün olmaz. Zaten dökülenlerin yerine çok kısa zamanda yenileri geldiği içinde çok fazla dikkat çekmez. Sadece bu dönemde bazen ateşli bazen iştahsız bazende yemeğini ağzından düşürme gibi belirtiler görülebileceği için belki dikkatinizi çekebilir.

1 yaşına kadar diş kaşıntısı yoğun olduğu için elinizi ayağınızı veya bulduğu her şeyi kemirme ve ısırma eğiliminde olacaktır. Kedi eğitmek köpekler kadar kolay olmasa da istemediğiniz davranış biçimlerini engellemek için sert ve kararlı bir " hayır " çoğu zaman işe yaramaktadır.

1 veya 15 yaşından sonra dişlerde tartar oluşumu başlayacağından zaman zaman diş temizliği yaptırma ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Aşılamalar veya diğer işlemler için kliniğe gittiğinizde Veteriner hekiminiz gerekli kontrolü yaparak bunun zamanını size belirtecektir.

(Juen Pet Bilgi Portalı)