Mavi gözlü beyaz kedilerin birçoğu sağır olarak doğmaktadır. Bu bütün mavi gözlü beyaz kedilerin duymadığı anlamına gelmez. Birmanya ve Siyam kedilerinde bu sağırlık söz konusu olmamaktadır. Bir gözü mavi bir gözü sarı olan kedilerin de çoğu sağırlığa meyillidir.

Sağırlığın nedeni dominant (baskın) bir gen hastalığıdır. Her hayvanın genetik yapısı baba ve annenin genlerinden oluşmaktadır. Bu çeşit sağırlıkta anne sağır baba duyuyor olsa bile bu gen dominant olduğundan yavru sağır doğmaktadır.

Kedilerin kulaklarında ses dalgalarını sinirsel impulslara dönüştüren bir organ vardır. Bu impulslar beyine gider ve ses algılanır. Bu tip bir genetik defektte dönüşümden sorumlu organ yaklaşık doğumdan sonraki 5. Günde dejenere olmaya başlar. Zaten sağlıklı bir kedi yavrusunun kulak kanalı 14. günden önce açılmaz. Böylece bu tür kediler hiçbir zaman duyamazlar.

Mavi gözlü bayaz kediler çok güzel hayvanlardır. Ancak birçoğu kalıtsal bir hastalık nedeniyle hayatlarını sessizlik içinde geçirmek zorunda kalmaktadırlar.