Kokukediler için son derece önemlidir. Eğer birden fazla kediniz varsa veterinere giden kediniz eve geldiğinde tıslama yada vurma eğiliminde olabilir .Çünkü kokugörsel ipuçlarından daha önemlidir.Kediler bir yüzeyi tırmaladıklarında amaçları sadece tırnaklarını keskinleştirmek değil kokularını bırakmaktır.(yada o bölgedeki kokuyu almaktır.)Bir nevi periyodik süreçte dönmek için ipucudur.''Jacobson Organı'' koku alma iletişiminde önemli rol oynar. Ağız çatısında bulunanbu organ ince kanalları aracılığıyla burun boşluğuna bağlanarak sıvı dolu keselerden oluşur.Feromonlar ''Flehmen Tepkisi'' davranışsal sürecine sokacaktır.

Onların amacı cinsel davranışlarsaldırganlık korku ve kaçınma reaksiyonları dahil olmak üzere belirli reaksiyonları (davranışsal ve duygusal) uyarmak içindir.

Hayvan davranış uzmanları sentetik feromonları kullanarak istenmeyen evcil hayvan davranışlarını etkilemek için daha geniş seçeneklere sahip olmaya başladılar. Feromonlar aynı türün diğer davranışsal tepkiler için bir uyarıcı olarak hizmet veren bir hayvan tarafından üretilen kimyasal maddelerdir.
Feromonlar bezleri tarafından salgılanan (anal keselerde dahil olmak üzere) salya dışkı ve idrarda bulunur.


KEDİLERDE İŞİTME:

Kedilerin işitme duygusu inanılmazdır.Bizim duyamadığımız yüksek frekanslı sesleri onlar duyabilir.Aynı zamanda seslerin derecesini ve tonunu bize göre daha iyi ayırt edebilirler.Sesin kaynağını bulma yeteneği kedilerde son derece gelişmiştir.Bir kedi bir metre uzaklıkta kaynağından üç santim arayla gelen sesleri ayırt edebilir. Kedilerin bu özelliğinden dolayı mama dolabının açılmasıyla ortaya çıkan sesi işitmesi kolay hale gelir. Bu durum kedilerin duymak istediklerini duymalarına bir örnektir.