Kedilerin Sıcak Havalarda Tüy-Bakımı sıcak havalarda kedi bakımı beslenmesi kedilerin sıcak havalarda Genel Bakımı...Kedilerin sıcağı ne kadar sevdiklerini bilmeyen yoktur. Yaz aylarında kedilerimizde güneş çarpması ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple öğle güneşinde kedilerinizi dışarıya çıkarmamalısınız .Güneşin daha hafiflediği sabah yada akşam vakitleri onların gezileri için daha uygun zamanlardır. Ayrıca kedinizle seyahat ediyorsanız onu kesinliklearabada yalnız bırakmayın. Yazın arabaların içi dışarıdan çok daha fazla ısınır ve ciddi hayati tehlikeler yaratabilir.

Su kediler için de vazgeçilmezdir kedinizin ulaşabileceği bir yerde taze su bulundurulmalıdır.Ayrıca yazın sıcak dolayısıyla buharlaşma çok olacağı için özellikle evden uzun süre uzak kalacaksak bir kaç yere içme suyu bırakarak kedimizin su ihtiyacını karşılayabiliriz.

Kediler bizim gibi terleyemezler soluma yolu ile bedenlerini soğutmaya çalışırlar. Kediler sıcak havalarda terleyemedikleri için esintide uyumayı çok severler. Bu ise onların yaz ortasında ciğerlerini üşütmelerini ya da gribe yakalanmalarına sebep olur. Pencere önünde yatan kedinizi kesinlikle çok iyi kontrol etmelisiniz.

Yazın yiyeceklerin hızla bozulmasından dolayı kedinize verdiğiniz yaş yiyecekleri mutlaka buzdolabında saklayın. Kuru mamaları da güneş almayan bir yerde saklamaya ve yiyebileceği kadar mamayı bir seferde vermeye dikkat edin. Balık tavuk süt yoğurt peynir gibi yiyecekler özellikle yaz aylarında çok çabuk bozularak zehirlemeye yol açacak bakteriler üretirler. Ayrıca kediniz yemeğinin arttırırsa bu yemeği açıkta uzun süre bırakmamalısınız.

Yaz doğanın yeşilinin cömertleştiği bir mevsimdir. Kediler için zararlı ya da alerjik bitkiler de bu canlanmada ortaya çıkıverirler. Kedileriniz dış gezilerinde bu türden bitkilerden zarar görebilir ya da yedikleri otobur böceklerin midesindeki bitki artıklarından zehirlenebilirler. Böylesi bir durumda hemen veteriner hekiminizden destek almalısınız...