Kedilerin insan yanındaki yeri insanlık tarihi kadar eskidir denilebilir. Tam olarak bilinmemekle beraber İsa’dan önce 1600 yılından beri insanoğlu kedilerle birlikte yaşamaktadır. İlk olarak eski mısırda evcilleştirildikleri düşünülmüştür. O dönemlerde sadece ev hayvanı olarak değil tapınılacak bir nesne olarak görülmektedirler. Bu nedenle sahipleri ile birlikte mumyalanma gibi çeşitli metotlarla ölümsüzleştirilmişlerdir.

Bilinen 30 çeşit kedi ırkı bulunmaktadır. Genel olarak karakterler birbirine benzese de bazı ufak ayrıntıları bilmeniz yavru kedinizin seçiminde yararlı olacaktır. Günümüzde en popüler kedi ırkları İran Siyam Van Ankara British Shorthair Scotish Fold Himalaya Egzotic Shorthair’ dir. İran ırkı kediler sakinlikleri ile kendilerini gösterirler. Günü uyuyarak geçirmek onlar için bulunmaz nimettir. Himalaya benzer bir vücut yapısına sahip olmasına rağmen tüy renkleri ile İran’ dan ayrılır. Karakteri de İran gibi sakin yönündedir. Bu iki ırkın en önemli ihtiyacı taranmadır. Günlük taramaları mutlaka yapılmalıdır. Zira taranma ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazsanız tüyler birbirine karışarak açılması imkansız bir hal alacak deri üzerini kapatarak hava almasını engelliyecek ve deri problemlerine neden olacaktır. Hareket etmekteki isteksizlikleri nedeniyle beslenmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı yağlanma kabızlık gibi sağlık problemlerine yatkınlardır. Siyam ırkı kediler oyuncu aşırı meraklı ve atletizme yatkınlıkları ile tanınırlar. Evinizdeki en yüksek yerlere kolayca çıkabilirler. Atalarının avcılık özelliklerini tamamen taşımaktadırlar. Bu nedenle geceleri aktif haldedirler. Zira ataları geceleri avlanmakta idiler. Asil duruşu ve yumuşak tüyleri ile dikkatleri üzerlerine toplarlar. Taranma ihtiyaçları minimum seviyededir. Kendi dünyalarında yaşamayı daha çok severler kucakta çabuk sıkılabilirler. British Shorthair ve Scotish fold siyam kadar olmasa da hareketli bir yapıya sahiptirler. İnsanlarla arası biraz daha ılımlıdır. Kucakta o kadar çabuk sıkılmazlar. Taranma ihtiyaçları çok değildir. Van ve Ankara kedileri tüm dünyaya bizi tanıtacak güzellikteki kedi ırklarıdır. Avcılık karakterleri yüksek seviyededir. Bu yüzden devamlı hareket halindedirler. Yemek saatleri dışında sahipleri ile araları mesafelidir.

Erkek ve dişi ayrımı da yavru seçiminde önemlidir. Erkek kediler yavruluk dönemlerinde sahipleri ile çok yakın bir ilişki kurabilmektedir. İlerleyen yaşı ile birlikte yalnız kalma isteği ortaya çıkabilir. Dişi yavrular ilk başlarda sahiplerine çekingen davranırlar. Güvenlerini kazandıktan sonra peşinizden ömür boyu ayrılmayacaklardır. Bunların yanında ileriye dönük düşünmeniz gereken bir hususta ufaklıklarının ortalama 6-9 aylıkta iken kazanacakları cinsiyet özellikleridir. Dişi kediler ortalama 6 ayda 1 çiftleşme isteği duydukları bir döneme girmektedirler. Bu döneme kızgınlık dönemi denilmektedir. Yine aynı dönemde dişilerin salgıladıkları kokular nedeniyle erkek kedilerde bu çiftleşme isteği duymaktadırlar. Kızgınlık dönemi dişi kedilerde ortalama 7 gün sürer. İlk kızgınlık dönemi 20 güne çıkabilir. Bu dönemde dişi kediler huzursuzdurlar. Yerlerde yuvarlanır devamlı miyavlarlar. Uykusuz geceler geçirebilirsiniz. Bu dönemlerde dışarı çıkmak için yüksekten atlama açık kapılardan kaçma gibi problemlerde karşılaştığımız problemlerdir. Erkek kediler dişi kedilerin kızgınlık döneminde salgıladıkları bu kokuları alarak cam kenarlarından ayrılmaz hale gelebilirler. Ve varlıklarını alanlarını belirtmek amacıyla tuvaletleri dışında ev içinde çeşitli yerlere idrar yapıp koku bırakabilirler. Kısırlaştırma ile bu sorunlar aşılmaktadır. Ama ilerde yeni yavrularımız olsun diyorsanız bu hususları bilmenizde fayda vardır.