Kediler Nasıl Yıkanır Kedi Yıkamak Kedi Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-öncelikle biliniz ki kedi denen mahlukat ancak ve ancak gerçekten kirliyse ve hızlıca temizlenmesi gerekiyorsa yıkanmalıdır. kirden görünmez halde olan ortalama normallikte bir kedi 1 bilemedin 2 gün içinde kendini pırıl pırıl yapabilir. her halükarda sizin onu yıkamanızdan çok daha temiz olur.

yıkanmanın kedi hayatında belli bir kontörü vardır. her yıkama kedinin derisinin altındaki yağ tabakasını inceltir ve sağlığı için olumsuzdur. özellikle bebek kedilerde banyo sonrası üşütme problemi kedinin cennette soluğu almasıyla sonuçlanabilir.bu önemli bilginin ardından almanız gereken tek önemli tedbir kedinin tırnaklarını itinayla kesmektir.

tek başınıza kedi yıkamaya kalkmayın hem size hem minik kediciğe yazık. bir arkadaştan yardım isteyin böylece yaraları eşit şekilde paylaşmış olursunuz.

kedilerin suyla problemi gerçekte yoktur ancak kurbanlık koyun gibi karga tulumba suyun altına sokulup uygun olmayan bir su sıcaklığında dan dun yıkanan bir kedinin yaptığınızdan memnun olmasını bekleyemezsiniz. kedinizin ruh halini yüksek tutun sinirli ya da rahatsız edici olmayan güven veren sakin bir sesle duymaya alışık olduğu kelimeleri ve sıkça da adını söyleyin. siz gergin olursanız o da gergin olur. su sıcaklığı soğuğa yakın ılık olmalıdır kendi yıkandığınız sıcaklık kediye fazladır ama soğuk olmaması da önemlidir. bir kişi kedinin ensesini ve patilerini tutarken diğeri sabunlama çitileme ve durulama işlerini yapmalıdır. kediyi tutma işini üstlenen kişi tercihen bu işte deneyimli ve gözüpek biri olmalıdır. durulama işlemini sakın baştan savma yapmayın. küçüğün tüyleri arasında kalan sabun artıkları yalanan kedinizin zehirlenmesine yol açabilir. eğer bebek kediyse mümkün mertebe yıkamayın hadi yıkadıysanız banyo sonrası ısıtma işlemini ciddiye alın.

ıslak bir kedi dünyada görebileceğiniz en komik şeylerden biridir bu yüzden ısıtma işlemine geçmeden hemen önce hızlıca kedinizin sırılsıklam halinin fotoğraflarını çekin. bu aşamada ışık hızında davranın yoksa ıslak kedi fotoğraflıcam derken zatürre olmuş bir kediniz olur.

ısıtmak için fön makinesi kullanmaya kalkmayın kediler bu aletin sesinden öyle bir korkuyor ki sizi doğduğunuza pişman edebilir. fön makinesi yerine havluyla hızlı hızlı suyunu almak ve sıcak bir ortama oturtmak tercih edilmelidir. kediniz kendisini yalamak suretiyle kurutmaya başlayınca fiti fiti diye yavaşça tarayabilirsiniz.

dikkat!!: kedilere parfüm sıkmayın. kedi size güzel kokmak zorunda değildir dahası sizin güzel bulduğunuz kokulardan kediler iğrenir. parfüm sıkılmış bir kedinin başka kedilerle sosyalleşmesini ve kendini kabul ettirebilmesini beklerseniz daha çok beklersiniz. parfüm kokuları içinde gelen kediyi koklayan diğer kediler bunun uzaydan gelmiş tanımlanamayan bir nesne olduğu sonucuna vararak biricik kedinizi dışlar bunun sonucunda da elinizde kala kala depresyonun dibine vurmuş bir kedi kalır.

yikama islemine baslamadan once kedinin jilete donmus tirnaklarini kesin. yoksa o banyodan kan revan icinde cikabilirsiniz

not:
bazi durumlarda gercekten kediyi yikamak zorunda kalabiliyorsunuz:

kedi soba borusuna girmis icinde de iyice oynamistir. eve dondukten sonra evin beyaz duvarlarinin muhtelif yerlerinde kara kara lekeler gorursunuz. kedi de kara oldugu icin once n'oldugunu anlmazsiniz. sonra kediyi apar topar yikarsiniz.

kedi nasil becerdiyse bahceden kalin bir camur tabakasiyla kaplanmis olarak doner. sonra kediyi apar topar yikarsiniz

kedi arkadasimin kedisinin 10 gunluk mamasini tek seferde yiyip catlamanin esiginden donmustur. yattigi yere barsaklarini bosaltmistir. sonra cok utanip kapatmaya calisirken kendi kakasina bulanmistir. sonra kediyi apar topar yikarsiniz.

anne duvarlara camasir suyu sikarken kedi bunu oyun sanip camasir suyunun altina girmistir. sonra tam kedi donup butun govdesindeki camasir suyunu yalayacakken kedinin kafasini havada yakalarsiniz. sonra kediyi apar topar yikarsiniz.

öncelikle kedinin banyo yapmak isteyip istemediği hususunda fikri alınmalıdır. hayvan diye akıl edemiyor diye bodoslama yıkanmamalıdır. bir anda kendisini suyun ve köpüğün içinde bulan hayvancağızın dengesi bozulup sahibinden nefret etmesi durumları olabilir ve sahibine kin besleyebilir. bunun acısını da sokaktaki arkadaşlarını eve getirerek veya hiç olmadık bir zamanda sahibinin yüzüne cırmık( faça) atarak çıkarabilir. uzun lafın kısası kedinin gününde olmasına dikkat edilmelidir.