Kedi ve Köpeklerde Uyuz Nasıl Anlarsınız ? - Evcil Hayvan Bakımı

Kedilerde Sarcoptes uyuzu karın altında ayakların içyüzü ve baş gibi vücudun az kıllı veya kılsız bölgelerine yerleşir. Deride önce kızarıklık daha sonra kaşıntı başlar deri üzerinde kepeklenme kabuklanma yaygın kıl dökülmesi ve daha sonraları deride kıvrımların oluştuğu gözlenir. Bazen tüm vücutta kepeklenme oluşur deri elastikiyetini kaybeder kaşıntı şiddetlenir kaşınma nedeniyle deride yaralar oluşur.
Kedilerde oldukça sık görülen ve kulak yollarına yerleşen Otodectes cynotis ( kulak uyuzu ) hayvanların kulaklarında kahve telvesi gibi kabukların şekillenmesine kulağın kalınlaşmasına kulak yolunun kabuk ve koyu kirli renkte bir sıvı ile dolmasına ve şiddetli kaşıntıya neden olmaktadır. Hayvanın kulağını devamlı kaşıması ve kafasını sallaması sonucu kulak kepçesi üzerinde yaralar oluşur hastalık ilerlerse iç kulak iltihabı meydana gelme riski yüksektir.

Notoedres cati (baş uyuzu )çoğunlukla kedilerde bulunan kedilerin baş ve kulaklarından başlayarak boyun bölgesine kadar yayılabilen kaşınma ile ayaklara ayaklardan vücudun diğer bölgelerine de bulaşabilen bir hastalıktır. Etken öncelikle kulakların iç ve kenar kısımlarına yerleşir sonra kulağın üst kısımlarına yüz ve gözkapakları ve boyuna doğru yayılır. Etkenin yerleştiği yerlerde önce kıllar dökülür daha sonra deride kepeklenme ve zamanla deride kalınlaşma çatlama ve kabuklanmalar meydana gelir. Göz kapaklarına yerleşme durumunda gözkapakları açılmaz hayvanda şiddetli kaşıntı vardır hayvan kansızlık ve aşırı zayıflıktan ölür. N. cati tarafından oluşturulan uyuz hastalığına özellikle yavru kedi ve köpeklerin baş bölgelerinde seyrek olarak rastlanır. İnsanlarda da geçici lezyonlar oluşturabilir.