Evde İguana Beslemek-İguana Bakimi-Beslenmesi-İguana Aşıları-İguana Bakım Ortamları kafesleri-iguanalara evde nasıl barınır-iguanalara aşı yaptırılır mı? iguanaların evde beslenmesi bakımı barınması

Evde İguana Beslemek-İguana Bakimi-Beslenmesi

Evcil olarak beslenen sürüngen türlerinden birisi de iguanalardır. İguanalar aslında kertenkele türleridir. Genellikle tropik ortamlarda yaşarlar. Bu yazımızda sizlere kısaca iguanalar hakkında bilgi vereceğiz.

İguana tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür. Ağaçlarda yaşayan iguanaların ortalama yaşam süresi 18-20 yıldır. Tümüyle otçul bir türdür; meyve yaprak gibi bitkilerle beslenirler. Yeşille beslenip kendileride yeşil olduğundan dolayı radyasyon emici özlliği gibi faydalarıda vardır. Boyu çoğunlukla burnundan kuyruğuna kadar 1.3-2 metre ve dili 50 cm uzunluktadır. Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır. Erkek iguanaların kendilerini koruma yöntemi kuyruğu kırbaç gibi sallamaktır. İguanalar özellikle kuşlardan çok korkarlar.

İguanalarda Aşı Kullanımı

İguanalarda kedi ve köpeklerde kullanılanlar gibi aşılar mevcut değildir. Aşılar olsa bile pratikte kullanımları yoktur. Bu yüzden iguanalara bulaşalabilecek bazı enfeksiyonlar iguananıza ve size zarar verebilir. İguanalarda klinik olarak pratikte kulanılan aşılar söz konusu değildir. Sizin ve onların sağlıklarını korumak açısından yapılacak uygulamalar; mümkün oldukça onu elledikten sonra sizlere herhangi bir enfeksiyon buşalmasını önlemek için ellerinizi yıkamanız ve kesinlikle ağzınız ile temasından kaçınmanız olacaktır. Eğer iguana sizi tırmalayacak olursa bölgeyi mümkünse dezenfekte etmeniz riskleri en aza indirir.

Ayrıca alınacak tedbirlerden biriside iguananızın Salmonellosis riskine karşı düzenli muayenesidir. Bu konuda bir veteriner hekime başvurabilirsiniz.

İguanalarda evde bakım ortamları ve koşulları

İguanalarda barınma çok önemlidir. Diğer sürüngenlerden farklı olarak erkek iguanaların cam akvaryumlarda beslenmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni erkek iguanalar kendi cinslerine karşı oldukça saldırgan olduklarından dolayı camda kendi yansımalarını gördüklerinde strese girerler. Kendi yansımasını başka bir erkek iguana sandığı için sık sık saldırı amaçlı kafasını camlara vurur ve burun yaralanmalarına neden olur.

Bu nedenle iguanalar için en ideal barınaklar tel kafeslerdir. Yavru iguanalar için küçük kafesler yeterli gelse de büyüdüklerinde geniş alanlara ihtiyaç duyacaklardır. Yetişkin iguanalar için tavsiye edilebilir minimum kafes ölçüleri 2m X 1m X 1.5 m şeklinde olmalıdır. Terraryum içerisinde kendilerini doğal ortamlarında olduğu gibi rahat ve güvende hissetmeleri çok önemlidir. Bunun için kafesin içi yapay bitkiler ve tırmanabilecekleri ağaç dalları ile dekore edilmelidir. Doğadan toplanan dekor malzemelerinin temiz olduğundan emin olun. Dışardan getirilen kütük ve ağaç dallarının iç kısımları çeşitli böcek ve parazitlere ev sahipliği yapıyor olabilir. Bu yüzden getirilen malzemeyi kafese koymadan önce dezenfekte edin veya kaynatın. İguanaların kafesindeki dışkı ve yere dökülen besin artıkları her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi taktirde bakteri ve sineklere uygun ortam hazırlamış olursunuz. Kafesin içindeki su kabı her gün temizlenmeli ve tazelenmelidir. Taban malzemesi olarak kum veya ağaç kabuklarından oluşan torf karışımını kullanabilirsiniz.