Evde Papagan Beslemek-Papagan Bakimi-Temizligi-papağan eğitimi nasıl olmalı

Özellikle yeni papağan alanların en çok sordukları soruların başında; papağanımı nasıl eğitirim gelmektedir. Bu soruya cevap olarak sizlere kısaca bilgi verelim. Öncellikle papağan aldığınızda kafesi ve gerekli ekipmanları dikkatlice seçmelisiniz. Papağanınızın rahat edebileceği genişlikte bir kafes almalısınız.

Bu ileride papağanınızı eğitmede size yardımcı olacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken ise papağanınıza ilgi göstermektir. Bu aşamada sabırlı olmak gerekir. Papağanınıza nasıl ilgi göstereceğinize gelince ona elinizle yem verin onunla konuşun onunla oyun oynamaya çalışın… İlk zamanlarda size tepkisi olumsuz gibi gelebilir ama giderek oda bu duruma alışacaktır ve oda eğlenecektir. Papağan eğitiminin temeli kısaca budur. Papağan ile ilgilenmek.

Papağanlarda Tırnak Bakımı ve Kesilmesi

Papağanların bakımında yapılması gerekenlerden biriside tırnak bakımıdır. Tırnak bakımındaki en önemli husus ise tırnakların kesilmesi veya törpülenmesidir. Fazla uzamış tırnaklar papağanınızın hareketini zorlaştıracaktır. Uzamış tırnaklar kıvrılmaya başlar bunu fark edebilirsiniz.

Bunun için papağanınızı veterinerinize veya kliniklerimizden birine götürüp tırnak bakımını yaptırmalısınız. Kendinizde papağanınızın tırnağını kesebilirsiniz fakat bunu yaparken papağanınıza zarar verebilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız tırnak makası ile deri kısmına girmeden papağanınızın tırnağını kesebilir veya törpüleyebilirsiniz.

Kuş Beslerken Dikkat Edilmesi Gerek ayrıntılar:

Evlerinde kuş besleyenler için kuşların güvenliği de çok önemlidir. Kuşlar için tehlikeli olabililecek etkenler aşağıda sıralı… Kuşlarınızı bu etkenlere maruz bırakmamanız sağlıkları açısından çok önemlidir.

Tavan fanları
Sigara
Teflon
Deterjanlar
Ev bitkileri (Poinsettas Philodendron holly bulbs Calla Lilly Mistletoe Parsley. Azalea Larkspur Lupine)
Çikolata Avocado Kafein Aşırı tuz
Kurşun ve çinko

Papağanların Kafesi Nasıl Olmalıdır ?

Papağanların mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için en önemli unsurlardan birisi de uygun bir ev yani kafestir. Eğer bir papağan daha doğrusu bir kuş besliyorsanız kuşunuz için en uygun kafesi seçmelisiniz. Bu yazımızda sizlere kısaca papağanların kafeslerinden bahsedeceğiz.

Papağanlarda kafes’in büyüklüğü her yönden papağanın kanat açıklığının en az 15 katı olmalıdır. Yani papağanınız kanadını açtığında kaç santimetre ise kafesin büyüklüğü bunun en az 15 katı olmalıdır.

Kafeslerle ilgili ilgili önemli bir husus ise parmaklıklar arası genişliktir. Kafeslerin parmakları arasındaki genişlik çok fazla olmamalıdır. Çok fazla olursa kuşunuz kafasını buraya sıkıştırabilir ve bu da çeşitli yaralanmalara neden olabilir. Bu neden ile kafeslerin parmaklıkları arasındaki genişlik; en az 12 mm olmalıdır.
Ayrıca kafeste çeşitli büyüklüklerde ve şekillerde tünekler olmalıdır.