Evde Timsah Beslemek- Evde Nil Timsahı Bakımı Nasıldır?

Timsah ilk 2 sene pek bir problem yaratmayacaktır. Bakım için 2 metrelik bir akvaryum su ısıtıcısı ve bir kaç kaya yetecektir. Başlangıçta hamsi istavrit hatta canlı ucuz balık alarak timsahınıza bakabilirsiniz. Suyun sıcaklığı 26 C olursa ve küçük bir su arıtma cihazınız olursa yeterli olacaktır. Yavruyken kendine alıştırmak iyidir ancak timsahların doğasını tetikleyecek birşeyler olacaktır. İç güdüleri öne çıkacaktır buda timsahınızın günün birinde mutlaka sizide ısırabilecegi anlamına gelir. Eger ileride timsahınızın sağlıklı gelişmeye devam etmesini istiyorsanız daha geniş bir yer için düşünmeye başlayın. Timsah 5 sene içinde bir kaç metreyi bulacaktır ve yiyeceği et 3-5 kilogram arasında olacaktır elinizden çıkarmanız imkansızlaşacaktır. Egzotik hayvan alırken mali külfetinide düşünün.

Evlerde beslenen timsah türlerinden birisi de nil timsahıdır. Bu yazımızda sizlere nil timsahı hakkında bilgi vereceğiz.

BİLİMSEL ADI: Crocodylus niloticus

COĞRAFİ DAĞILIMI: Madagaskar da ve Nil nehri kollarında yaşar.

DOĞAL YAŞAM ALANLARI: Nehirler göller bataklıklar ve kanallarda yaşar. Sahilden 5-10 m uzakta çok meyilli olmayan su seviyesinin 2 m kadar üzerinde gün boyu devamlı güneşe açık olmayan yerlerde yuvalar yaparlar.

BOYU: Toplam boy 2.4-6 m kadardır.

BARINMA: Yavrular 100 cm X 50 cm X 50 cm akvaryumlarda bakılabilir. Timsah büyüdükçe boyuyla orantılı olarak akvaryumun da genişletilmesi gerekir. Akvaryumun içinde sudan çıkıp dinlenebileceği bir adacık veya karasal bölge sağlanmalıdır. Ayrıca akvaryumun su olan kısmında bir temizlik filtresi bulundurmak şarttır.

AYDINLATMA: UVA-B ışın gereksinimleri yüksektir. Bunun için sürüngen florasanları kullanılmalıdır. Fotoperiyot 12 saat aydınlık 12 saat karanlık olarak ayarlanmalıdır.

ISI: 4 mevsim 25-27 ˚C’lik bir ortamda bulunmaları gerekir.

BESLENME: Timsah yavruları balıklar su canlıları küçük kemirgenler ve haşlanmış ciğer ile beslenebilir. Yavrular büyüdükçe besin büyüklüğü de arttırılmalıdır.

ÜREME: Bir dişi bir defada yaklaşık 40 yumurta bırakır. Kuluçka süresi 11-14 haftadır.

Not: Üreme zamanlarında saldırgan ve insanlar için tehlikelidirler. Yetişkin boya geldiğinde tehlike yaratabilirler.
Alıntıdır.