Yavru Tavşanların Evde Bakımı

Doğumdan sonra tavşan yavrularının beslenme ve sağlık durumları izlenmelidir. Ancak bu sırada mümkün olduğunca tavşanlar rahatsız edilmeden gözlenmelidirler. Yuvaya müdahele etmemiz gereken zorunlu bir durum oluştuğu taktirde; bir kaç saatliğine anne tavşanın yuvadan uzaklaştırılması gerekir. Aksi taktirde anne tavşan yabancı kokuyu hissederek yavruları reddeder.

Tavşan yavruları 18 – 21 nci günlerde anne sütüne ek olarak yem yemeye başlarlar. Bu dönemde pelet yemle birlikte kuru yonca verilebilir. Ancak başlangıçta verilecek yem ve kuru ot miktarı çok az olup zamanla arttırılmalıdır. Bu aşamada tavşan yavrularının sindirim sistemi yeterince gelişmemiş olduğu için kesinlikle taze yeşillik veya meyve sebze vermekten kaçınılmalıdır. Aksi taktirde tavşan yavrularında ishaller ve ölümler ile sıkça karşılaşılabilir.

Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün (en azından 3-4 hafta) süt emmesi gerekmektedir. Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir. Çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar. Yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besinden alamazlar.

Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır.Yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir. Çünkü inek sütü ile tavşan sütü kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

Sütten kesilen tavşan yavrularına verilecek gıdaların nem oranı çok düşük olmalıdır. Bunun nedeni yine körbağırsaklarında bulunan mikroorganizma topluluğu ile ilişkilidir.

Yüksek nem içeren gıdalar tavşanların sekumlarında daha farklı mikroorganizmaların gelişmesine sebep olmakta ve istenilen mikro flora düzeyi gelişememektedir. Bunun sonucunda tavşanlarda ishal gelişmektedir.

Özellikle genç yaşlarda beslenme bozukluğuna bağlı gelişen ishal olgularında yavruların kurtulma şansı çok düşüktür. Bu sebeple sütten kesimden sonra bol miktarda nem oranı çok düşük kuru ot (kuru yonca-kuru saman) ve daha az oranda pelet yem verilmesi gerekmektedir.

Tavşan yavruları 3 haftalık olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar. Bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir. Eğer bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

Yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 - 600 gr canlı ağırlığa sahip olur. Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız. Erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir.

Tavşanların beslenmesinde diğer bir noktada onlara sebze ve meyve vermenin zamanıdır. Tavşanınız en azından 3 aylık olmadığı sürece ona sebze vermemelisiniz. 3 aylık olduğunda çok çok düşük miktardaki sebzelerle tavşanınızı alıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak tavşanınıza sebze verdikten sonra onu gözlemlemeli ve ishal başlamışsa sebzeyi kesip kuru ot ve samanla desteklemelisiniz. Tavşanınıza meyve vermek için 6-7 aylık olmasını beklemeli. Çünkü tavşanınızın sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir.

Tavşanınız yavru iken onu marul gibi sebzelerle ve meyve ile beslemeyin. Marul kemiren bir yavru tavşan görüntüsüne doyum yok ama ishal olan yavru tavşanınızın hayatta kalma şansı da pek yok. Siz en iyisi üç aylık olana kadar sadece kuru otlar ve hazır yem ile besleyin. Ondan sonra yavaş yavaş taze meyve ve sebze vermeye başlayabilirsiniz. Yine de rejiminin büyük bölümünü hazır yem ve kuru yonca oluştursun tavşanlar kuru yoncaya bayılırlar. Siz hergün suyunu değiştirin ama pek su sevmediklerini fark edeceksiniz

Tavşanınızı zorla ele almaya kalkışmayın. Bırakın yavaş yavaş alışsın. Oldukça ürkek bir hayvan olduğundan sizin sevginize ve korumanıza ihtiyaçları var yani zorlamazsanız onlar size gelecektir. Korktuklarında ayaklarını hızlıca yere vururlar ve genellikle en çok gürültüden korkarlar. Korkan bir tavşanın en rahat ettiği yer sahibinin elinin altıdır. Orayı bir kere keşfetti mi çıkmak bilmeyecek. Kucağınıza çıkmaya can atan akşam (kısık sesle) televizyon izlerken yanınıza sokulan bir tavşan kadar sizi mutlu eden bir evcil hayvan bulmak zordur.