Sinek Kuşunun Nesli Neden Tükeniyor


Hayvan Soyunun Tükenmesi


İnsanoğlunun kendi yaşam alanını genişletme çabası insanın var olduğu ilk dönemlerden beri vardır. Bu durum ilk başlarda mantıklı görülebilir ama başka canlıların yok olmaya başlayan yaşama alanları düşünülürse ne demek istendiği daha kolay anlaşılır. İnsan doğadaki imkanlardan kontrol edebildiklerini sadece kendisi için uygun hale getirmeye çalışmasıyla beraber bir çok canlı türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bunların başında tarım arazilerinin genişletilmesi için ormanların yok edilmesibilinçsiz avlanma gibi nedenler gelir.

Nesli Tükenmekte Olan KuşlarSinek Kuşu ve Özellikleri


Sinek kuşu veya kolibri sinek kuşugiller (Trochilidae) familyasını oluşturan küçük kuş türlerinin ortak adı. Havada asılı kalıp kanatlarını çok hızlı çırparak durabilmeleriyle tanınırlar. Türüne bağlı olarak saniyede 15 ila 80 kez kanat çırpabilirler.
Havada asılı kalmalarının yanı sıra geriye doğru ve dikey olarak uçabilirler ve çiçeklerin nektarlarını ince gagalarıyla emerken sabit konumda kalabilirler. Kanatlarını hızlıca çırpmaları insanın ağzı kapalıyken ses çıkartmaya çalışmasına benzer bir ses sunar. Bu yüzden İngilizce’de “hummingbird” (hımlayan kuş) ismini almıştır.
Sinek kuşları başta kırmızı çiçeklerinki olmak üzere birçok çiçek özüne ilgi duyarlar. Genelde çiçek nektarlarından beslenirler ve özellikle dar ağızlı çiçeklerin polenlerini taşımakta önemli rol oynarlar.Birçok sinek kuşu özellikle yavrularını beslerken böcek de yer.
Karayip Adaları’nda yaşayan arı sinek kuşu (Mellisuga helenae) 18 gram ağırlığıyla dünyanın en küçük kuşu sayılır.Kızıl sinek kuşu gibi daha tipik bir sinek kuşu ise 3 gram ağırlığında ve 10-12 santimetre uzunluğundadır. En büyük sinek kuşu olan dev sinek kuşlarının (Patagona gigas) kiminin ağırlığı 24 gramı bulur.
Sinek Kuşlarının Soylarının TükenmesiGünümüzde pek çok hayvan türü neslinin tükenmesi sorunuyla karşı karşıyadır Bunda yıllar içerisinde değişen çevre şartlarının yanı sıra insandan kaynaklanan faktörlerde etkilidir
Eski çağlarda insanlar beslenmek ve korunmak için hayvanları öldürüyorlardı Ama yüzyıllar içinde insanın hayvanları öldürme nedenleri çok çeşitlendi ve giderek bir katliama dönüştü
Bu nedenlerden bazılarını aşağıdaki gibi sayabiliriz;

1 Korunmak için
2 Oyun ve eğlence için
3 Beslenmek için
4 Savaşlarda atılan bombalar kimyasal silahlar hareket halindeki binlerce zırhlı araç ve asker
5 Havayı kirlettiğimiz için
6 Moda ve aksesuar için
7 Avcılık
8 Ormanları yakıp yıktığımız için
9 Bilimsel deneyler (Kobay)
10 Otoyol kazaları
11 Nüfus artışı
12 Ticaret için