Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Muhabbet kuşları hakkında
  Muhabbet kuşlarının vatanı Avusturalya'dır. Papağan ailesinin küçük üyesidir. Ormanlar ve düz ovalarda gruplar halinde yaşarlar. Doğada yabani olarak yaşayan muhabbet kuşlarının renkleri yeşil başları sarı ve sırtları enine siyah çizgilidir.

  Boyları 17-20 cm. kadardır. Doğada tohumlar ile beslenirler. Yaşam süreleri 15-16 sene kadardır. Bazen yaklaşık 20 sene kadar yaşadıkları da olur. Evcil tipleri çok çeşitli renklerdedir.Ani ve büyük oranda ısı değişimlerinden korunmaları gereklidir. İnsanlarda olduğu gibi dünyayı renkli görürler saniyede 150 resmi algılayabilir.Yüksek ve ani seslerden çok korkarlar Evcil kuşların kendilerini bazı seslere alıştırması gerekir. Örneğin ağır vasıtaların geçerken çıkardıkları seslerine ve son zamanların korkusu deprem gibi seslere alıştırılabilir. Bu sesler gece panik yaratır. Sık sık kuşlar korkutulmamalı. Örneğin titreşim gösteren araçlardan buzdolabı üstü gibi yerlerden uzak tutmalıdır. Muhabbet kuşları neşeli akrobatik sevecen sıcakkanlı ve şaşırtıcı küçük kuşlardır. Onların dostluklarını kazanmak için ona zekice yaklaşarak ilgisini çekebilirsinz.

  Çoğunlukla muhabbet kuşlarıda size sizden önce yakınlık gösterebilirler. Ancak bu narin vücuttaki eğlendirici kişilik ona kaba davranmanıza asla müsaade etmez. Bir çok muhabbet kuşu omuzlarınızda vakit geçirmeyi çok sever. Bu özelliklerine rağmen genellikle kucaklanacak okşanacak hayvanlardan değildirler. Muhabbet kuşları kendilerine her gün dokunulmasını isterler. Eğer dokunuşlarınızı yeterli bulmazlarsa utangaç vahşi ve bazen de yaramaz olabilirler. Kolay edinilebilir olmaları ve konuşabilme yetenekleri tercih edilmelerindeki en önemli etkendir. Çok zeki ve kolay öğrenen bir kuştur.Çok dayanıklıdır. Topluluk halinde olmaktan hoşlanırlar

  MUHABBET KUŞLARININ KONUŞMAYI ÖĞRENMESİ :

  Muhabbet kuşları konuşmayı öğrenebilirler ve diğer kuşların seslerini taklit edebilirler. Özellikle erkek muhabbet kuşları konuşur. O yüzden konuşma eğitimi için tek ve erkek bir kuş seçilmelidir. Muhabbet kuşları konuşma konusunda en yetenekli olan kuşlardır. Hemen her canlı renkte bulunabilen muhabbet kuşları çok erken dönemlerde sahiplenildiğinde konuşma yetenekleri çok güçlüdür. Kuş sahibine alıştıktan sonra yavaş yavaş ders verir gibi ve sabırla değişik kelimeler öğretmeye başlanır.

  Konuşma öğretilecek olan kuşun 2-3 aylık olmasına dikkat edilmelidir. Kuş bakıcısına güven duyarak parmak üzerine çıkmaya başlayınca konuşma derslerine başlanabilir. Küçük yaştan alıştırıldığında bir kaç kelimeyi sıralayabilir basit melodileri taklit edebilirler. Belirli sesleri hafızalarına alarak sonradan kullanabilirler konuşabilmelerinin en önemli nedeni budur. Öncellikle kuşa bir isim bulunarak o isimle hitap edilmelidir. Kuşa konuşma öğretmek için en uygun zaman akşama doğru güneş battıktan sonraki saatlerdir. Konuşma öğretmekteki en önemli unsur sabırlı olmaktır. Öğretilmek istenen sözcükler defalarca tekrar edilmelidir. Yaklaşık iki hafta sonunda kuşun bazı kelime veya cümleleri öğrenip tekrarladığı görülecektir. Üçüncü sene sonunda kuşun öğrenmesi sürer ve yaklaşık 100 kelime öğrenebilir.

  Muhabbet Kuşlarının Dişi ve Erkek Ayrımı Nasıl Yapılabilir?

  Muhabbet Kuşlarının erkek ve dişileri gaga üzerindeki derilerinin rengi ile farklılaşırlar. Gaga üzerinde ve burun delikleri etrafında bulunan sert deri erkeklerde mavi dişilerde ise kahverengidir. Yavru erkeklerin gaga üzerlerindeki tüysüz bölüm daha büyük ve koyudur. Bu bölüm 3-5 aylık olduklarında mavi bir renk alır. Yavru dişilerde burun delikleri çevresinde beyaz halka vardır. Dişiler 3-5 aylık olduklarında gaga üzerindeki bölüm kahverengiye dönüşür.

  MUHABBET KUŞLARININ EVDE BAKIMI VE YAŞAMA ORTAMLARI

  Evlerde beslenen muhabbet kuşlarının bilinçli ve devamlı bir bakım ve ilgiye ihtiyaçları vardır.

  Muhabbet kuşları kafeslerde yalnız veya çift olarak yada grup halinde beslenebilirler. Yalnız tutulan kuşlar bakıcılarına çok bağlanırlar ve dolayısı ile devamlı ilgi isterler. Böyle bir ilginin mümkün olmadığı hallerde kuş kafeste tek başına tutulmamalıdır. Yavru alabilmek için kuşların kafeste çift olarak bulundurulmaları ve kafesin içinde bir yuva olması gerekir. Yavru istenmemesi halinde ise iki erkek kuş alınmalıdır.

  Muhabbet Kuşlarının yavruları yuvadan uçtuktan iki hafta sonra yem yemeye başlar ve bağımsız duruma gelirler.

  Bu kuşların yanında ve bulundukları odada kesinlikle sigara içilmemelidir. Çünkü sigara dumanı kuşların ölümüne neden olabilir.

  Kafesleri: Muhabbet kuşlarının kafesleri aydınlık ve hava cereyanı olmayan bir yere konulmalı seçilecek kafes tipinin muhabbet kuşunuza uygun olması gereklidir. Kafesin içine aksesuarlar ayna vb. şeyler konmalıdır. Ses çıkaran oyuncaklar isterler. Kafesi güneş alan yere konmamalıdır.

  Kafesler kuşun devamlı olarak kafeste tutulacağı veya evde arada serbest olarak uçacağı göz önünde bulundurularak küçük veya büyük seçilmelidir. Muhabbet kuşlarının kafes telleri kolayca tırmanabilmeleri için yatay olmalıdır.

  Kafeslerin alt bölümünde dışarı çekip çıkartılabilen bir küvet bulunmalı ve küvetin içine kum veya gazete kağıdı serilmelidir. Ayrıca kafes içinde tüneme ağaçları yerleştirilmelidir. Muhabbet kuşlarının tünemeleri için 12-18 mm çapında ağaç kullanılmalıdır. Tünekler ve kumlu kağıtlar ayakta mantar oluşumunu engeller. Bunlara ilaveten kafes içinde yem su ve banyo kapları bulunmalıdır.

  Muhabbet Kuşlarının Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Şunlardır:
  Her Gün taze su ve banyo suyu verilmelidir. Yem ve su kaplarının çok temiz olmasına her gün dikkat edilmelidir.

  Her Hafta yuvalar ve tüneme ağaçları yem ve su kapları iyice temizlenmelidir.

  Her Ay kafesler ve bütün teçhizat temizlenmeli tüneme ağaçları değiştirilmeli gerekiyorsa kuşların tırnakları kesilmelidir.

  Her 3 Ayda biryuvalar ve kafesler dezenfekte edilmeli ve kafes telleri kontrolden geçmelidir.

  Her 6 Ayda bir günlük haftalık aylık ve 3 aylık olan işlemlerin tümü birlikte ve bir kerede yapılmalıdır.

  Kuş Bakımındaki en önemli diğer bir konuda; gaga taşı kullanımıdır. Gaga taşı bir kuş için hayati önem taşır. Gaga taşını kullanmadığı zaman gagası uzar ve bu durumda onun yemek yemesine engel olur ve kuş günden güne güçten düşer ve hayatını kaybedebilir. Gaga taşı masrafı gagası uzayan bir kuşa yapılacak müdahaleye oranla kat kat daha ucuz bir harcamadır. Gagasının uzadığı görülen kuşların mutlaka profesyonel bir veteriner hekim tarafından özel ve steril bir makasla kesilmesi uygundur. Çünkü kuşların gagalarından çok kolay mikrop kapabilirler.

  MUHABBET KUŞLARININ BESLENMESİ

  Muhabbet kuşlarının temel besin kaynakları ; tohumlar meyvalar ve sebzelerdir.Muhabbet kuşunuza yem alırken yüksek kaliteli tohum içermesine dikkat etmelisiniz. Günlük rendelenmiş havuç mümkünse yapraklı havuç ( yapraklar ıslak ) favori yiyecekleridir. Elma çilek ve diğer taze sebze ve meyvaları da yiyecek olarak sunabilirsiniz. Taze olmayan sebze ve meyvalar hastalanmasına neden olabilir. Kıvırcık salata ve Kara lahana verilmemelidir. Verildiği taktirde ishal olacaktır.Tahıl ekmeği ( buğday arpa mısır ) bisküvi kuşunuzun severek yiyeceği besinlerdir. Ancak bu tipte yiyeceklerle beslemek şişmanlatır. Mümkün olduğunca az miktarda verilmelidir. Haftada bir yumurta maması verilebilir.

  Özellikle yumurtlama dönemindeki ve yavrularına bakan anneler için ideal protein kaynağıdır. Bu dönemde günlük olarak verilmesi yavruların gelişimi için faydalı olacaktır. Yumurta maması ; 1 adet haşlanmış katı yumurta 3 adet vitamin ve mineral takviyeli bebek bisküvisi bir miktar ufalanmış yumurta kabuğu İnce süzgeçten geçirilerek ufalanan yumurta ve bisküvilerin içine bir miktar yumurta kabuğu ufak parçalar halinde konulur. Hazırlanan mamanın yarısı buzdolabında ertesi gün verilmek üzere saklanabilir. Ancak tüketime sunulan miktar gece olmadan kafesten alınır. Bayatlamasına ve bozulmasına fırsat verilmeden bitirilmelidir. Aksi taktirde gıda zehirlenmesi oluşabilir.

  Her zaman suluklarında temiz ve taze su olmasına dikkat etmelisiniz. 2-3 günde bir su kabları temizlenip suları değiştirilmelidir. Sularına 2-3 damla multi-vitamin takviyesi sağlıkları için idealdir.Yemlikler sürekli kontrol edilmeli ve yemleri tazelenmelidir. Yem kabuklarının biriktiği yemlikler bazen dolu sanıldığı için takviye edilmediği ve kuşların açlıktan zayıfladıkları hatta öldükleri vakalar görülmektedir. Yem kablarına üflenerek yem kabukları atılmalı ve kuşunuzun ne kadar yem yediği dikkatle takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki yem yemesi sağlığının en önemli göstergesidir. Mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğu Ca ( Kalsiyum ) takviyesi açısından gereklidir.Mineral tabletleri de kullanılmalıdır.

  Muhabbet kuşunuz için kum taşı gerekmez.

  Muhabbet kuşlarının kağıt yeme alışkanlıkları olduğu için kafeslerinin tabanına mümkünse gazete kağıdı kullanmayınız. Özellikle renkli mürekkep sorun çıkarmaktadır.

  Kötü beslemeden dolayı ilk yıl ölümler görülmektedir. Bilinçli besleme kuşunuzun sağlıklı gelişimi ve uzun süre yaşaması için şarttır.

  Kısaca; Muhabbet kuşalarının beslenmelerini özetlersek; Muhabbet kuşlarının devamlı olarak değişik taze ve vitamin katkılı olarak beslenmeleri gerekir. Ayrıca yeşil bitki ve sebzeli yemlerin pencere önlerinde saksılarda yetiştirilmeleri mümkündür darılar hububat tohumları sebze çeşitleri gibi. Yeşil yemler muhabbet kuşları için çok faydalıdır ancak çok iyi yıkandıktan sonra verilmelidir. Muhabbet Kuşları; 24 saat yemek yemezlerse ölürler. Yeşil yemler olarak tohumlu otlar salatalar ıspanak v.s. iyice yıkanıp verilebilir. Meyve olarak elma armut muz üzüm verilebilir. Sebze olarak yeşil salatalar ıspanak tohumlu otlar salatalık havuç brokoli ve maydanoz verilebilir. Muhabbet kuşlarına değişik darı türleri soyulmuş yulaf kenevir mısır ve ay çekirdeği vs.' de verilebilir. Muhabbet kuşları için evcil hayvan dükkanlarında bulabileceğiniz özel hazırlanmış yemlerde muhabbet kuşlarınızın tüm vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacaktır.


  Alıntı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kuş dediğin ötecek
  Quinn, Bunu Beğendi.
  İYİ NİYETLERİMİZİ BİR BİR YARGILAYIP ASIYORUZ !

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Dır Dır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kuş dediğin ötecek
  Bizimkisi onu da beceriyodu

  Ama aldılar götürdüler işte :hayir:

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Benim de muhabbet kuşum vardı.
  Annem sayesinde camdan uçtu gitti.
  O günden sonra da tekrar kuş almadım.
  Sevimli canlılar ama evi yem ve kuş pisliği yapıyorlar.
  Uğraşırsanız size alışıp oyunlar oynar sizinle..Hatta birkaç kelime de konuşabilir.
  Bunun yanında çok da narindirler. Ceyrana tutuldu mu ishalden ölürler. Mantar hastalığı da onların düşmanıdır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim de muhabbet kuşum vardı.
  Annem sayesinde camdan uçtu gitti.
  O günden sonra da tekrar kuş almadım.
  Sevimli canlılar ama evi yem ve kuş pisliği yapıyorlar.
  Uğraşırsanız size alışıp oyunlar oynar sizinle..Hatta birkaç kelime de konuşabilir.
  Bunun yanında çok da narindirler. Ceyrana tutuldu mu ishalden ölürler. Mantar hastalığı da onların düşmanıdır.
  Üzüldüm canım
  Bizimkisi kapı açıkken bile dışarı çıkmazdı...
  Çok usluydu...Tek istediği kafese konulmamak

  Özledim ya...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş