Keneler


Keneler akarlar grubuna girerler ve böcek değildirler. Kedi ve köpeklerin arasında hastalıkların taşınmasında kenelerin ve sivrisineklerin önemli rolleri vardır. ancak keneler bu konuda en önemli rolü oynamaktadırlar.

Kenelerin yaşam çemberinde 4 ayrı dönem vardır. bunlar yumurta larva nymph ve erişkin dönemleridir. Bu yaşam çemberi iki ayda tamamlanır. Larva nymph ve erişkinler kanla beslenirler ve beslendikten sonra kan emdikleri konakçıdan ayrılırlar. Böylece larvalar nymph formuna nymphler erişkin hale dönüşürler. Dişi erişkinler yumurta bırakırlar. Erkek erişkinler dişilerden çok daha az kan emerler. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Keneler kan emmek istediklerinde ısı sensörleri ile kurbanlarını ararlar. Yakınlardan ılık bir obje geçince ona tutunurlar veya ağaçların üzerinden konakçılarına atlarlar. Keneler için en iyi hedef köpeklerdir.

Kene konağına tutunduktan sonra rahatça beslenebileceği az tüylü bölgelere göç eder. Yerleştikten sonra kıskaç benzeri ağız organellerini deriye saplar ve beslenmeye başlar. Bu organeller adeta deriye kilitlenir ve kene beslenmesini bitirmeden asla saplandıkları yerden çıkmazlar. Beslenme bittikten sonra erişkin dişi konaktan ayrılır ve yumurtlayacağı bir barınak arar. Yumurtaların doğmasıyla birlikte erişkin dişi ölür.

Kenelerin alınması

Köpeklerin üzerinden kenelerin alınması için birçok yöntem denenmiş ve bunlardan birçoğu da uygun bulunmamıştır önerilmemektedir. Yeni sönmüş veya hala yanmakta olan bir kibrit çöpünü kenenin vücuduna temas ettirmek kenenin köpekten tamamen ayrılması için yeterli değildir. Ağız organelleri ancak kene yeterince kan emdikten sonra ayrılabilmektedir. Tırnak cilası uygulamak da keneyı bunaltacak boğacak ancak kenenin düşmesine neden olmayacaktır.

Kenenin alınması için önerilebilecek en iyi yöntem onu cımbızla çekmektir. Keneye asla dokunmayın. Daha güvenlisi hastalıkların bulaşmasını engellemek için eldiven giymektir. Cımbızla keneyi kafasına yakın bir yerden tutun ve yavaşça çekin. Bu sırada keneyle beraber bir parça deri de gelebilir. Eğer kenenin baş kısmı keneyle birlikte gelmez kopup deride kalırsa onu da tekrar cımbızla çekip almaya çalışın. Alabildiğiniz kadarını alın ve deri içinde kalan küçük parçalar için de endişelenmeyin. Bunlar köpeğinizin hayatını tehdit edecek unsurlar değildirler. Kaldı ki köpeğinizin immun sistemi deri içinde kalan kısmın vücut dışına atılması için bir takım reaksiyonlar başlatacaktır. Bu bölgede bir enfeksiyon veya apse oluşturarak bunu yapmaya çalışacaktır. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa veteriner hekiminize danışınız. Kenenin kalan kısmını alabilmek için bir takım cerrahi aletler kullanabilir.

Hastalıkların bulaşması

Keneler birçok hastalığın taşıyıcısıdırlar. Bu hastalıkların büyük bir bölümünü Ixodidae (sert keneler) ailesine bağlı keneler taşımakta ve bulaştırmaktadırlar. Köpekler arasında hastalığın taşınmasında en büyük rolü kahverengi köpek kenesi ve Amerikan köpek kenesi oynamaktadır. Bu hastalıklar erlichia Lyme hastalığı ve Rocky Mountain spotted fever (lekeli humma tifo) dır.