Familyası: Martıgiller (Laridae).

Yaşadığı yerler: Dünyânın her yerinde deniz kenarlarında yaşar.

Özellikleri: 35 cm kadar boya sahip uzun ve sivri kanatlı iyi uçucu ve yüzücü bir kuş parmakları perdelidir. Toplu yaşarlar.

Çeşitleri: Pekçok çeşidi bulunmaktadır. Cüce martı gümüşsel martı kara martı güler martı önemlileridirMartıgiller familyasından uçucu ve yüzücü bir kuş. Boyları ortalama 35 cm’yi geçmeyen dolgun vücutlu kısa boyunlu olan martılar deniz kenarlarında büyük sürüler hâlinde yaşar. Tüyleri beyaz açık kül rengi veya siyahtır. Kafasındaki tüyler yazın esmer kışın ise beyaz bir renk alır. Kanatları oldukça uzun ve uçları sivri olup iyi uçmasını temin ederler.
agaları ortasına kadar düz sona (ucuna) doğru kanca gibi aşağı kıvrılmıştır. Kuyrukları çoğunlukla çatallıdır. Ayaklarının ön parmakları perdeli arka parmağı ise serbesttir. Bu sâyede suda yüzebilirler. Çok iyi bir yüzücü olan martı çok kötü hava şartlarında bile deniz üzerinde rahatlıkla yüzebilir ve dinlenebilir. Suya dalma özellikleri yoktur. Besinlerini deniz yüzeyinden ve kıyılardan temin eder. Doymak bilmeyen bir iştahları vardır. Böcekler yumuşakçalar hayvan leşleri çöplüklerdeki artık maddelerle beslenirler. Çöpleri yemeleriinsanlara faydalı olurlar. Çöpü bol olan büyük limanların çevresinde çok bulunurlar.Âdi martılar kalabalık olarak yaşadıkları göl bataklık ve deniz kenarlarında yuva yaparlar. Yuvaları yosunlarla örtülü olup muntazam değildir. Martılar yuvalarına fazla bağlı sayılmazlar. Dişi yuvaya bıraktığı 2-3 yumurta üzerine 3-4 hafta kuluçkaya yatar.Yumurtadan çıkan yavrular esmer renklidir. Yavru martı açlığını anne ve babasının gagasındaki belli noktaya vurmak sûretiyle haber verir. Çığlık şeklinde çirkin bir sesi olan martılar dünyânın hemen her yerinde özellikle çöpü bol olan büyük limanların çevresinde çok miktarda bulunur. Seslerinin çirkin olmasına rağmen vücûdu ve uçuşundaki zerâfeti bâzı edebî eserlere konu olmuştur.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Martıların pekçok türü olup cüce martı gümüşsel martı küçük martı kara martı karabaşlı martı güler martı Fraklin martısı meşhurlarıdır.