Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Muhabbet Kuşu Türleri

  Temel Özellikleri
  Bu kuş türünün doğal formu olarak bilinmektedir. En eski renkli muhabbet kuşu mutasyonları geçen yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır. Sergilenmesi ciddi olarak 1870'li yıllarda başlamıştır.

  Değerlendirme standartlarındaki gelişmelerinin yanında bugünün evcilleştirlmiş muhabbet kuşları Avustralya'daki kardeşlerine göre daha iridir.

  Beslenme ve Barınma
  Akdarı ve sade kanarya yemi karışımı yeşil gıda tatlı elma verilmesi önerilir. Trioid bezleinin düzenli çalışmasını sağlamak için bir iyot bloku verin. Doğada sosyaldir gruplar halinde yaşar ve nadiren kavga eder. Tünek olarak bol miktarda taze dal kullanın.

  Üreme
  özgün renkleri veya sergi türlerini yaratmak için koloni sisteminden daha çok çiftleri kafeste üretin; yavrulara ebeveynlik yapılmasını garanti etmiş olursnuz. Muhabbet kuşları kararsız olabilir erkek kuş bir çok dişi ile çiftleşebilir. Bir yaşında çiftleşecek olgunluğa oluşur.

  çifti ilk kez üreme kafesine yerleştirdiğinizde dişinin kutuda kaybolmasını önlemek çiftleşmeyi garanti altına almak için folluğa girişi bir haftalığına kapatın. Kurduğunuz yuvalama kolonisine de yeni kuşlar eklemeyin; çünkü saldırgan oldukları yegane zaman budur.

  Mutasyonlar
  Koyu faktör muhabbet kuşlarının 1915 de Fransa'da ortaya çıkmaları ile diğer daha koyu yeşillerinin üretilebiliceği anlaşıldı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Temel Özellikleri
  Muhabbet kuşlarının basit renklerindeki değişmeler kanatlarındaki çeşitli haleler eşlik etmiştir. Bu grubun benzer çeşitleri kahverengi hareleri olan tarçın muhabbet kuşu ve sarı hareleri olan sarı kanatlı muhabbet kuşudur.

  Beslenme ve Barınma
  Bu kuşa standart olan muhabbet kuşu yemi karışımı veya kendi karışımınızı küçük miktara yeşil gıda karışım ve ıslatılmış akdarı döküntüleri ile yavrular büyürken yumuşak gıda verilmesi tavsiye ederiz.

  Eğer kuşahane iyi korunaklı ise değişken iklimli bölgelerde bu kuşuları tüm yıl boyunca dışarıda tutabilirsiniz fakat sıcaklık çok düşerse ısınmaları sağlanmalıdır.

  Üreme
  üremeye hazır olunduğunda çifti folluğu olan üreme kafesine yerleştirin. Bu kuşları düzenli olarak eşleştirmekten kaçının çünkü yavrularının hareleri koyulaşıp ayırıcı şablonlarını kaybedebilir. Tek çare olarak açık ve koyu hareleri olan kuşları eşleştirip istenilen ortalama işaretlemeye sahip yavruların üremesi denenebilir. Buna reğmen bazı değişiik tipler oluşabilir. Hatta bu aynı yuvadan gelen yavrular arasında bile olabilir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gri Muhabbet Kuşu  Temel Özellikleri
  Gri muhabbet kuşunun sadece genetik zeminde ayırt edilebilen iki formu vardı. şimdilerse 1930'lu yıllarda Avustralya'da ortaya çıkan baskın olan form hala yaşamını sürdürmektedir. İngiltere'deki diğer ayrı zayıf mutasyon 1933 yılında ilk kez ortaya çıkmıştır. Fakat popülaritesi yavaş çoğalmaları nedeniyle gerilemiştir. 1940 yılında nesli tükenmiştir.

  Beslenme ve Barınma
  Bu kuşlara düzenli olarak muhabbet kuşu diyeti verin. şovlardan önce havuç vermeyin havuç suyu yüz tüylerini boyayabilir. Gruplar halinde yaşamaktan hoşlanır. Bir kere iklime alıştırıldığında bütün yıl dış kuşahnede yaşayacak kadar dayanıklı olur. Sıcak bir barınak sağlanırsa ekstradan ısıtmaya ihtiyaç duymaz. Soğuk havalarda üretmeye çalışırsanız bu ısıtma gerekebilir.

  Üreme
  Bu kuşun üremesi diğer muhabbet kuşlarınkine benzer. Bir sergi damızlığı yetiştirmek istiyorsanız çok sayıda aşağı düzeyde kuşu barındırmaktansa az sayıda yüksek kalite çifti barındırmak en iyisidir.

  Çiftlere folluk temin edin sağlıklı olması ve neslini devam ettirebilmesi için yeterli büyülükte alan sağlayın. Bu kuşun renk uyumu onun yaygınlaşmasını sağlamıştır. Etkileyici bir sarı suratlı bir tarçın ve bir bayaz kanatlı opal formu elde edilebilir. Gri muhabbet kuşu aslen mavi serisi bir kuştur.

  Açık yeşil muhabbet kuşu ile melezleştirildiğinde yavrular gri yeşil olur. Bunlar zeytin muhabbet kuşuna benzer fakat koyu maviye oranla siyah kuyruk tüyleri ile kolayca farkedilir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Lutino Muhabbet Kuşu
  Temel Özellikleri
  Bu muhabbet kuşlarının sarı formuları renk mutasyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu kuşun ilk ortaya çıkışı 1870'li yıllara rastlar.

  Beslenme ve Barınma
  Muhabbet kuşu yemi karışımı kendi kombinasyonlarınızı vermenizi öneririz. Daha fazla akdarı içeren muhabbet kuşu karışımları yüksek oranda kanrya yemi içerenlere göre daha ucuzdur. Yuvada yavru varsa ıslatılmış akdarı döküntüleri ve yumuşak gıdalar değerli ilavelerdir.

  Eğer muhabbet kuşlarına yeşil gıda verecekseniz arasıra çok miktarda vereceğinize düzenli verin. Yoksa obur bir şekilde fazladan atıştırıp ishal olabilir. Taze kuş otu ve tohumlu otlar oldukça popülerdir. İklime alıştırıldığında dayanklı olur ve dış kuşhanelerde barındırılabilir.

  üreme
  Bir çift üremeye hazır görünürse kuşhaneden alınıp yavruların bakımını garanti etmek için folluğu olan bir üreme kafesine yerleştirilmelidir. Yumurtalar 14 gün içinde olmalıdır dolayısıyla bu aşamada yumurta kabuğu için gerekli kalsiyumun sağlanabilmesi amacıyla yeterli mürekkep balığı kemiği temin edilmelidir.

  Dişiler genellikle yalnız kuluçkaya yatar fakat erkek kuş zaman zaman follukta ona katılabilir.

  Mutasyonlar
  Koyu gözlü sarı mutasyon katı ve koyu göz rengiyle kolayca fark edilir. BU çeşit 1940'larda Danimarkalı Resesif Benkliden köken alınmıştır. Böyle kuşlar halen lutino muhabbet kuşundan daha narindir fakat benzer bir yöntemle cinsiyeti ayrılır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Opal Dominant Benekli Muhabbet Kuşu
  Temel Özellikleri
  Bu kuş ilk olarak 1935 yılında Sidney'deki kuşhanelerde kayıtlara geçmiş fakat Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu tür kuşlar 1956 yılına kadar görülmemiştir. Baskın bir mutasyonun ürünü olduğundan kolay üretilir.

  Tarçın ve koyu yeşil de dahil olmak üzere diğer kombinezonlar mümkündür. şimdi çok popüler olup bol sayıda üretilmektedir.

  Beslenme ve Barınma
  Olağn muhabbet kuşu diyeti ufak bir parça iyot kumtaşı mürekkep balığı kemiği verilmelidir. Benzerlerine nazaran uysaldır iyi bir ev kuşudur. Dayanıklıdır korunaklı bir kuşhanede barındırılır.

  Üreme
  Çiftlere folluk temin edin. Benekli yavrular için bir ebeveynin olması yeterlidir. Benekli ve normal nesilleri üretmek için bu kuşun çoğu tek faktör olduğundan uygundur. çift faktör kuşlar daha değerli olabilir açık yeşil muhabbet kuşları ile çiftleştirildiğinde oluşan nesil beneklidir. Tek ve çift faktörlü kuşlar arasında üreme sonuçları dışında görünüşte bir fark yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş