Kaplumbaga Hastalıkları !

Akciğer Enfeksiyonu (Respiratory Infection)
Kaplumbağalarda çok sık görülen bir hastalıktır.Ölüm fanuslarında bakılan kaplumbağaların bir çoğu kaçınılmaz olarak bu hastalığa yakalanır.Ciddi ve hemen müdahele gerektiren bir hastalıktır.Genel olarak düşük su sıcaklığından kaynaklanır.Bunun yanında hava akımına maruz kaldığında da bu hastalık görülebilir.Yani kaplumbağamızı güneşlendirirken hava akımına maruz kalmamasına dikakt etmeliyiz.

Belirtileri Nelerdir?

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Yapmanız Gerekenler Nelerdir?
-Suyun sıcaklığını 2 derece yukarıya çıkarmak.
-Suya ve yeme biraz daha fazla vitamin damlatmak.(Unutmayınız ki bu vitaminler kaplumbağa sağlıklıyken onun vücut direncini korumasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır yani hastalıklarda ilaç görevi görmez.)
-Veterinere götürerek fikrini almak.
-Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulamak.
-Eğer gözlerinde problem varsa çok ince bir tabaka olmak üzere günde 1 kere iyileşene dek "Terramycin" merhem kullanabilirsiniz.Krem emene dek kuru ve sıcak bir yerde ilacın etkisini göstermesini beklemelisiniz.

Göz Enfeksiyonu(Göz kapanması sebepleri)
Neden kaplumbağaların gözleri kapanır?

-kirli ve/veya mikroplu su
-kimyasal atıklar veya ilaçlar
-sudaki fazla klor
-vitamin eksikliği
-bir hastalık belirtisi (örneğin akciğer enfeksiyonu)
-gereğinden fazla alınan UV B ışınları

Neler yapmalı?
-Suyun doğru bir şekilde temizlendiğine emin olun.
-Biyolojik filtrasyonun doğru bir şekilde işlediğine emin olun.
-Klor miktarını test ediciden alıp kloru kontrol edin.Eğer gereğinden fazla klor varsa Sera'nın Aquatan'ını kullanabilirsiniz.
-Yeterli dozda kaplumbağanızın vitamin alıp almadığını kontrol edin gerekiyorsa bir veterinere danışın.Gerekiyorsa vitamin takviyesi yapın.
-Tahmin yürüttüğünüz hastalığın başka belirtileri olup olmadığına bakın ya da bir veterinerin tavsiyesini alın.Eğer kaplumbağanız hastaysa kısa zamanda tedaviye başlayın.
-Güneşlenmek 1 günde 1-3 saat arası yeter.Ama UV B lambanızın verdiği UV B'ye göre bu vakit değişebilir.Bu vakti lambanızın verdiği ışına göre ayarlayın.

Mantar

Genel Bir Bakış:

Ne yazık ki mantar hastalığı kaplumbağalarda çok sık görünen bir hastalıktır.Paludaryuma yeterli özen gösterilmediği zaman hemen kaplumbağanızı hasta eder.Genelde filtrenin olmadığı ve yeterli temizliğin olmadığı tüm paludaryumdaki kaplumbağalarda olur.Ama bazen tertemiz paludaryumlarda bile görülebilir.Aman dikkat.Önceden dikkat edilmeyince büyük zararlara yol açabiliyor.

Hastalık hiç bulaşmasın diye "mavi damla" diye geçen ilaçlardan alabilirsiniz.3-4 çeşit markası var.Hepsini kullandım.Güvenle kullanabilirsiniz.

Öncelikle halsizlik iştahsızlık sürekli uyuma ve üstünde toz gibi minik bir tabaka oluşur.(İplikimsi bir yapı da olabilir.)Eğer temizliğini daha da geciktirirseniz ve bakterinin daha da büyümesine izin verirseniz kaplumbağanızın kabuğu duyarlılaşır ve zayıflaşır hatta daha ileriki safhalarda da kaplumbağanızın kabuğunda delikler ve çatlaklar oluşabilir.Daha ilerleyen safhalarda müdahale edilmezse kaplumbağanızı öldürebilir.

Ayrıca bunun dışında ayaklarda da görülebilen mantar türleri vardır.En belirgin olanı "Beyaz Benek Hastalığı"dır.Öncelikle ayaklarda su toplamış gibi abseler oluşturur.Daha sonra minik minik pamuk parçaları gibi organizmalara dönüşür.Bu organizmalar kaplumbağanın kanıyla beslenir.Yeterince erişkinliğe ulaşınca da kaplumbağadan ayrılıp tüm paludaryuma dağılır ve diğer bütün kaplumbağalara bulaşabilir.Diğer adıyla da "Kaplumbağa Kıran" ya da "Balık Kıran" denilebilir.Çok çabuk üremesi sebebiyle kısa sürede müdahele edilmelidir.

Gözle görülür bir değişim yarattığı için çabuk teşhis koyulabilir.Dikkat edilmediği takdirde yavaşça kaplumbağanızı zayıflatır ve hasta eder.

Alabileceğiniz Önlemler:

*Paludaryumunda kesinlikle bir filtresi olmalı.
*Kabuğunu kurutabileceği bir kuru alanı olmalı bu bakteri sürekli ıslak yerlerde yaşar genelde.
*Sık sık kaplumbağanızda bir problem var mı diye kontrol edin.
*Deniz göl çay vs. gibi doğal yerlerden çıkardığınız taşları kabukları kayaları vs. iyice suda kaynatıp paludaryuma koyun.
*Taban malzemeniz eğer kumsa en çok 2 ayda bir kumları iyice yıkayın.
*Her filtre değişiminde paketlerinin üzerinde yazan miktarlarda mavi damla kullanın.

Tedavi Yöntemleri:

Ayaklarda oluşan mantar hastalığı abse olarak beyaz pamukumsu yapı olarak veya da ayakta abse içinde mor ve kırmızılıklar olarak görülebilir.Veterinere götürmek en iyi çözümdür.Fakat veterinerlerin de önerdiği gibi benim de önerim deniz suyu ayak mantarına çok iyi gelir.Her gün günde 10-15 dakika deniz suyuna koyulmalıdır.Daha sonrasında da kuru bir yerde yatırılmalıdır.Tedavi boyunca yani iyileşene dek hep kuru bir yerde kalması önerilir.Çünkü hastalığın daha da ilerleme şansını büyük bir ölçüde kaldırmış oluruz açık yaraların yumuşamasını engelleriz ve sudan tekrardan mikrop kapabilme olasılığı havadan daha fazladır.Bu tuzlu su tedavisi veterinere danışılarak yapılmalıdır çünkü ne kadar süreyle devam etmeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz.

Bunun dışında kan zehirlenmesi "septicemia" gibi çok ciddi bir durumdur ve kesinlikle veteriner tarafından görülmelidir.Septicemia ne yazık ki çok sinsi bir hastalıktır.Ayağı mantar olan kaplumbağalarda da mantarın septicemiaya çevirme olasılığı vardır.Bu yüzden her tür hastalık önemsenmelidir.Septicemianın başlangıçtaki belirtileri kan toplanmaları ve ayakta deri içi ya da dışı morluklardır.Veterineriniz tavsiye ettiği ilaçları kullanmalı ve çeşitli tedaviler uygulamalısınız.

Ayak mantar hastalıklarında "Bepanthene Merhem" ve "Nolvasan'ı" öneririm.Nolvasan içeriğindeki antiseptik sebebiyle daha etkili ve veterinerlerce daha çok tavsiye edilen bir ilaçtır.

Ayrıca arka ayaklarda görülen mantarlarda açık yaralar oluşabiliyor.Ne yazık ki kabuğa sürtünme sebebiyle ayaklarda uzun süre iyileşme olmuyor.Bu sürtünmeyi engellemek için ayakla kabuk arasına sürtünen yere pamuk koyulabilir.Fakat bu pamuk her gün değiştirilmeli ve yenisi koyulmalıdır.Veya da yumuşak bir tuvalet kağıdı parçası koyulabilir.Zaten kaplumbağayı kuru alanda tuttuğunuz için sürtünmeyi engelleme amaçlı koyduğunuz malzeme parçalanmayacaktır.

İlerlemiş Kabuk Mantarından Fotoğraf:Deri ve Kabuk Değişimi

Kabuk değişimleri zararlı ve kötü bir şey değildir.Aksine Kaplumbağa'nızın büyüyüp geliştiğinin ve sağlıklı bakıldığının ifadesidir.Hatta Kaplumbağa'nız ne kadar sık deri ve kabuk değiştiriyorsa o kadar iyidir.

-İdeal sıcaklıkta olan paludaryum
-Dengeli ve çok yönlü beslenme
-Yeterli miktarda alınan güneş
-Kuru alanın ideal sıcaklıkta olması
-Yemlerin yanında verilen vitamin takviyeleri
-Temiz ve berrak paludaryum suyu

Bu maddeler kaplumbağanızın deri ve kabuk değişimini hızlandıran yani gelişimini hızlandıran etmenlerdir.

Kaplumabağa'nıza ne kadar iyi bakarsanız Kaplumbağa'nız o kadar çabuk büyüyecektir.

Deri değişimi: Kabuk kuruduğu zaman üstünde beyazımsı minik parçalar oluşur.Bu Kaplumbağa'nın deri değiştiriyor olduğuna dair bir ip ucudur.

Kabuk değişimi: Kabuk ıslakken veya kuruyken parçalanacakmış gibi kabuk parçalarının birbirinden ayrı durmasıdır.

Aynı şekilde ayaklar ve bacaklardaki deriler kabukta olduğu gibi beyaz parçalar halinde olur.Hatta deri değiştirecek olan bazı Kaplumbağalar'ın rengi 1 hafta açık yeşil bir renk alır.

Kış uykusu(Hibernasyon)
1-Kış uykusu nedir?
2-Kaplumbağalar kış uykusuna neden yatarlar?
3-Kış uykusu boyunca neler yapılmalı?
4-Kış uykusuna kaç yaşından itibaren yatırılmalıdır?
5-Kış uykusuna yatırmadan önce ne yapılmalıdır?
6-Kış uykusundan uyanınca neler yapılmalıdır?
7-Kış uykusu ne kadar sürer?
8-Evdeki su kaplumbağaları kış uykusuna yatırılmalı mıdır?
9-Kış uykusuna yattığı nasıl anlaşılır?
10-Kış uykusu hakkında notlar.

1-Kış uykusu nedir?

Normalde (doğada yaşayan) Kaplumbağalar Kasım-Mart arasında kış
uykusuna yatarlar.Vücudun çalışması yavaşlar.(Solunumda dolaşım ve boşaltımda yavaşlama olur.)Kış uykusu ideal sıcaklığın altına düşen sularda olan içgüdüsel bir davranıştır.Kaplumbağalar diğer kış uykusuna yatan hayvanlar (ayılar bazı kemirgenler vb.leri) gibi yağ depolayamazlar.Bu yüzden bu süre zarfı içinde çok zayıflarlar ve bunun sonucunda vücut dirençleri düşer.
Metabolizmaları inanılmaz derecede yavaşlar hatta neredeyse ölme derecesine kadar iner.

2-Kaplumbağalar kış uykusuna neden yatarlar?

Kaplumbağalar kış uykusuna normal su sıcaklığının düşmesinden dolayı yatarlar.Yani 15 derecenin altına su sıcaklığı düştükçe kaplumbağalar kış uykusuna yatmaya başlar.Kış uykusunun amacı doğal ortamlarındaki kaplumbağaların ve hatta diğer tüm kış uykusuna yatan canlıların kışı hayatta kalarak geçirebilmektir.Kışın özellikle sürüngenlerin vücutları yavaşlar (güneş ışığı alamamaktan dolayı) ve bu yavaşlama beslenme ve kendini koruyabilmesini engeller.Hatta bu yüzden kış uykusu öncesi hayvan kendini iyice besler ki soğuk mevsim boyunca depo ettiği besinler ona yetsin.Yani hayvanlar kış uykusuna hayatta kalabilmek için yatar.Tam olarak tamamlayamadığı yemek ihtiyacı ve yaşamsal fonsiyonlarının soğuk suda yavaşlaması (Hatta bizler bu yüzden paludaryumlarımızda ısıtıcı kullanıyoruz.) kaplumbağaları "zorunlu" olarak kış uykusuna yatar.

3-Kış uykusu boyunca neler yapılmalı?

Isıtıcıyı kesinlikle 15 C derecenin üstüne çıkarmayın.Kaplumbağanızı güneş ışığına veya UV B lambasına maruz bırakmayın.Karanlık veya loş bir ortam idealdir.

4-Kış uykusuna kaç yaşından itibaren ve ne zaman yatırılmalıdır?

Evcil kaplumbağaların 6-8 yaşına kadar kış uykusuna kesinlikle yatırılmaması gerekir.Bu süre zarfı içerisinde kaplumbağayı bolca protein ve vitamin ağırlıklı olarak besleyerek organlarının gelişmesi sağlanmalıdır.Ayrıca sonbahar-kış arasında kaplumbağalar kış uykusuna yatırılmalıdır.Hareketleri yavaşlayınca ve yem yemeleri azalınca kaplumbağanızı kış uykusuna yatırabilirsiniz.

5-Kış uykusuna yatırmadan önce ne yapılmalıdır?

Kış uykusuna yatırmak istediğinizde veya kış uykusuna yatma zamanı geldiğinde yapmanız gerekenler:

-Azar azar verdiğiniz yemleri azaltın.

-Filtrenin açık olması gerektiğini unutmayın.

-Isıtıcıyı 5-10 C derece arasında tutun.En ideali 8 C derecedir.Sakın kış uykusu esnasında su sıcaklığını değiştirmeyin.Eğer değiştirirseniz kaplumbağanızı hasta edebilir ve hatta öldürebilirsiniz.

Ayrıca kaplumbağanızı tartın.Kış uykusu öncesi ve sonrasında aşırı kilo değişikliği olmaması gerekir ve böylece kış uykusundan sonra ne kadar beslemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

6-Kış uykusundan uyanınca neler yapılmalıdır?

Kaplumbağa kış uykusundan uyandığı zaman zayıflamış olur.İlk olarak ısıtıcınızı tekrardan ideal su sıcaklığına (28 C dereceye) ayarlayın.Artık kaplumbağanızı
düzenli olarak vitamin ve proteince zengin yemlerle beslemelisiniz.Kaplumbağanızı eski kilosuna tekrardan kavuşturmalısınız.Bazı kaplumbağalarda kabızlık söz
konusu olabilir.Bu durumda 3-4 gün günde 10-15 dakika boyunca 30 C derece su içinde tutun.Bu kaplumabağanızın barsaklarını ve enzimlerini tekrardan çalıştırır.

7-Kış uykusu ne kadar sürer?

Kış uykusu ortalama 1-2 ay sürer.

8-Evdeki su kaplumbağaları kış uykusuna yatırılmalı mıdır?

Evde beslenen su kaplumbağaları kış uykusunda yatırılmaması tavsiye edilir.Uykudan uyanmaması uyanınca eski sağlığına kavuşmasının zorluğu uyanınca dengeli şekilde beslenmediği için kabukta kalıcı bozulmalar meydana gelebilir.Yani vitamin ve mineral açısından çok zengin besinlerle beslemek zorunda kalırsınız.Sonuçta ev ortamında su kaplumbağasını kış uykusuna yatırmak zor tehlikeli ve bir o kadar da zahmetli bir iştir.Yatırmamak daha iyidir.Özellikle tecrübesiz kişiler tarafından asla yatırılmamalıdır.Zaten de kaplumbağalar doğal ortamlarında kış uykusuna zorunluluktan yatar.Bakın "2-Kaplumbağalar kış uykusuna neden yatarlar?".

9-Kış uykusuna yattığı nasıl anlaşılır?

Çeşitli seslere ve hareketlere tepki vermemesi yemek yememesi hiç hareket etmemesi ve kuru alandan hiç inmemesinden anlaşılabilir.

10-Kış uykusu hakkında notlar.

*Bazı bilgisiz insanlar kaplumbağaları kış uykusuna yatınca kaplumbağalarını öldü sanıp toprağa gömüyorlar.Aman dikkat edin sakın canlı kaplumbağanızı siz canlıyken öldürmeyin.

*Kış uykusuna yattığı ortam rüzgar almamalıdır.

*Diğer adı: Hibernasyon. (İngilizcedeki "Hibernation" kelimesinden gelmiştir.)

*Kış uykusuna yatan canlıya: Hibernatör denir.

*Su sıcaklığı yine eskisi gibi yükselmeye başladıkça metabolizma hızlanır.Yani kaplumbağa yavaş yavaş kış uykusundan uyanır.

BESLENME

Verilebilecek ve verilemeyecek taze yiyecekler

Yeşillikler ve Sebzeler

Sınırsız/Genel Olarak Verilebilecekler:
-karahidiba yaprakları
-körpe beyaz şalgam yaprağı
-yeşil kıvırcık salata
-kırmızı kıvırcık salata

Orta Seviyede Verilebilecekler:
-havuç
-yeşil bezelye
-hindiba
-karalahana
-balkabağı
-marul
-tatlı patates
-sakız kabağı

Nadiren Verilebilecekler:
-kara lahana
-hardal yaprakları
-kırmızı biber
-domates

Verilmemesi Gerekenler:
-horozibiği çiçeği
-pancar yaprağı
-çin lahanası
-brüksel lahanası
-brokoli
-lahana
-kereviz
-pazı
-frenk soğanı
-mantar
-maydonoz
-bezelye
-ıspanak
-ravent

Suda Yaşayan Verilebilecek Bitkiler:
-amazon kılıcı
-anacharis*
-su mercimeği
-frogbit*
-latin çiçeği
-su otu
-eğrelti otu
-su sümbülü
-su marulu
-nilüfer
-su civanperçemi
-starwort*

Meyveler

Sınırlı Miktarda Verilebilecekler:
-kavun
-mango
-papaya
-frenk inciri

Nadiren Verilebilecekler:
-elma
-muz
-böğürtlen
-yaban mersini
-turunçgiller
-üzüm
-şeftali/nektarin (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-armut
-erik (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-kiraz (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-çilek
-karpuz

*Meyveler su kaplumbağalarının doğal yemekleri değildir.Bu yüzden sınırlı miktarda verilmelidir.Çok fazla şeker içerebililerler ve sadece diyette çeşitliliği sağlamak adına verilmelidir.Kabuklar ve çekirdekler çıkarılmalıdır.Bu yiyecekler ayda bir ya da daha az verilmelidir.

Not:Yıldızlı yiyeceklerin Türkçe karşılığını bulamadım.Direkt adıyla yazdım fakat arama motorlarına yazınca ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

*Genel olarak verilebilecekler; her gün
*Orta seviyede verilebilecekler; haftada bir veya bir kaç kere
*Nadiren verilebilecekler;ayda bir ya da daha az

Piyasadaki Kaliteli Yemler

Tetra Reptomin Sticks 500 Ml. 110 Gr.
Su kaplumbağalarının beslenme alışkanlıklarına uygun olarak geliştirilmiş sağlıklı lezzetli stick formda ana yemdir.
Kaplumbağalar için tüm gerekli besinleri içerir
Zengin kalsiyum içeriği sayesinde sağlıklı bir kabuk oluşumu ve güçlü kemik gelişimi sağlar
Yüksek oranda kolay sindirilebilir protein içerir.
Ürünün İçeriği:
Class Bitkisel ürünler balık ve balık ürünleri bitkisel protein ekstraktı maya yağlar yosun yumuşak ve sert kabuklu deniz ürünleri lesitin lysin vitamin ve mineraller.
fiyatı:25-30 tl

Tetra Fauna Gammarus 10 Gr. 100 Ml
Yüksek değerli besin olarak güneşte kurutulmuş dere yangeci piresi.
Doğal mineraller ve lifler açısından zengindir.
Kaplumbağaların doğal yemleri olan gammaruslar özel bir yöntem ile kurutularak hazırlandığından tüm doğal besinleri içerir.
Tüm doğal formunu korur hijyenik ortamda işlenip paketlendiğinden hiçbir bakteri barındırmaz sterildir.
Kaplumbağalar için doğal beslenme alışkanlıklarına uygun türe özgü beslenme olanağı sağlayan kurutulmuş steril kaliteli gammarus yemdir.
fiyatı:8-10 tl

Sera Raffy I (Gammarus) Kaplumbağa Yemi 250 Ml.35 Gr.
Kara Kaplumbağaları ve küçük kertenkeleler için de ideal bir ek yemdir...
Su kaplumbağaları ve kertenkeleler için kuvvetli yemdir.
İçindekiler :
Gammarus sardalya karidesler
Analiz :
Ham Protein %527
Ham Yağ %54
Ham Lif %78
Nem %108
Ham Kül %226
fiyatı:12-15 tl

Sera Raffy Mineral Kaplumbağa Yemi 250 Ml.55 Gr
Zengin kalsiyum içeriği sayesinde kabuk ve gelişimine önemli ölçüde yardımcı olna ve sürüngenlerin sağlıklı gelişimi için önemli mineral ve vitaminleri içeren yemdir.
Raffy mineral ile değişimli olarak raffy I raffy P Raffy Royal verilerek çeşitli besin ihtiyaçlarını karşılamak dengeli bir gelişm için faydalı olacaktır.
Su üstünde yüzebilen kalsiyum ve diğer mineraller açısından çok zengin olan sera raffy yem çubukları iskeletin ve kabuğun gelişmesinde yardım eder.
İçindekiler :
Buğday unu balık yumurta akıgammarüs yumuşak hayvanlar midye bitki unu yağ lesitin içermektedir.
Vitaminler :
Vitamin A 30000 IU
Vitamin D3 1500 IU
fiyatı:12-15 tl

Sera Raffy P Kaplumbağa Yemi 250 Ml.50 Gr
Tüm su kaplumbağaları ve kertenkeleler için yem çubuklarıdır...
Lezzetli yem çubukları yaşam için gerekli tüm maddeleri içerir.
Örneğin doğal bir kabuk iskelet gelişimi için kalsiyumdur.
Kara kaplumbağalar için leziz bir gıdadır.
Su kaplumbağaları ve kertenkeleler için kuvvetlidir.
İçindekiler :
Balık ve balık türevleri tahıl mayalar bitkisel türevler yumuşaklçalar ve kabuklular içermektedir.
Analiz :
Ham Protein %390
Ham Yağ %60
Ham Lif %41
Nem %65
Ham Kül %45
Vitaminler :
Vitamin A 30000 IU
Vitamin D3 1500 IU
fiyatı:10-12 tl

Sera Raffy Royal 1000 ML
Sera raffy royal su kaplumbağaları için özel olarak hazırlanmış dondurulup-kurutulmuş küçük gerçek balıklardan oluşan doğal bir yemdir
fiyatı:35-40 tl

Sera Reptil Professional Carnivor Kaplumbağa Yemi 250 ML. 85gr
Sera Reptil Professional Carnivor küçük su kaplumbağaları gibi etçil sürüngenler için yeni bir iç içe yemdir...
Dış kısım yüksek kalitede proteinler ve yağlar içerir.
İç kısım gerekli vitaminler ve mineraller içerir bu da su yosunları gibi direnci artırır.
En uygun hale getirilen kalsiyum / fosfat oranı kabukta ve kemiklerde sağlıklı bir gelişim sağlar.
İçindekiler :
Nem %55
Yağ %8
Protein %38
Lif %5
Kül %8
Kalsiyum %2
Vitaminler :
Vitamin A 38000 IU
Vitamin D3 2000 IU
Vitamin E 120 MG KG
Vitamin C 550 MG KG
fiyatı:13-16 tl

Sanyu Turtle Stick 39 GR Kutu
Bu ürün su kaplumbağaları sürüngenler ve diğer amfibik hayvanlar için dengeli ve besleyici bir yemdir.
Ürün akvaryuma atıldığında sü yüzeyinde asılı kalır ve bu durum kablumbağanın beslenme alışkanlığına uygundur.
Bu ürün kablumbağanın kemik ve kabuğunu güçlendirecek yapıdadır.
Yüksek Miktarda C vitamin içermektedir.

Cinsiyet

Cinsiyet ayrımı

Genç kaplumbağaların cinsiyetlerinin belirlenmesi çok zordur fakat yetişkinlerde genelde kolaydır.Erkeklerin genelde; başlangıcında kalın uzun ve gittikçe incelen (konik) kuyrukları vardır ve bazı türlerde ön tırnakları çok uzundur ve anüs açıklığı daha çok kuyruğun bitimine yakındır.Erkekler genelde dişilerden daha küçüktür.Dişilerin kısa kuyrukları ve kısa tırnakları vardır ve anüs açıklığı kuyruğun başlangıcına daha yakındır.

Kaplumbağalar genelde erkeklerde 4 ile 7 yıl arasında ve dişilerde 7 ile 10 yılda erginliğe ulaşırlar.Bu da demek oluyor ki bir süre sonra erkek kaplumbağayla dişi kaplumbağayı ayırmak zorundayız.Yoksa erkek kaplumbağa sürekli dişiyi rahatsız edebilir ve bu da dişiye işkence gibi olur.

Dişilerde kloaka kuyruk kökünde bulunurken erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha kalındır.
Bununla beraber kaplumbağalar 10-12 cm� ulaşmadan yani kaplumbağa ortalama 2 ila 4 yaşına gelene kadar cinsiyetini anlamanız oldukça güçtür.

Resimler


Erkek Kaplumbaga


Dişi Kaplumbaga

[/COLOR]