YAVRU KEDİ - KÖPEK BAKIMI

Yeni doğmuş yavrular en az 1.5 - 2 ay anne sütüne muhtaçtırlar. Anne sütünün yavrunun tüm hayatını etkileyecek derecede önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden yavruların en az bahsedilen süre kadar anne sütü almaları gerekmektedir. Eğer yavru sayısı çok ya da anne sütü az geliyorsa ilave olarak bebek mamaları verilebilir. Bazen de anne emzirmek istemez ya da kaçar. Bu durumlarda da bebek mamalarına geçilmeli annenin emzirmesi yanında mutlaka bu ilave mamalar verilmelidir. Bebekler 2 - 2.5 aylığa gelindiğinde ise yapılacak en doğru beslenme profesyonel kuru mamalardır. Bu sayede petiniz alabileceği maksimum genetik büyümeye ve sağlığa kavuşacaktır.

Bebeklerin tüm ihtiyaçlarını ve günlük bakımlarını sağlayacak içgüdü tüm anne hayvanlarda vardır. Günlük temizlikleri idrar ve dışkılama ihtiyaçları bebeklik dönemlerinde anne tarafından karşılanabilir. Normalde hayvan sahibi olarak sizin sadece annenin günlük ihtiyaçlarını karşılamanız yeterlidir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı takdirde bebeklerinizi 1 - 1.5 aylıkken aşılanmaları ve diğer sağlık kontrolü için Veteriner Hekimin kontrolüne götürmeniz gerekir.

ERİŞKİN KEDİ - KÖPEK BAKIMI

Petinizin sizden istediği şeyler aslında çok basit ve azdır. Onu sabah akşam gezilerine çıkartmanız uygun lezzetli ve kaliteli mamalarla beslemeniz aylık tüy bakımlarını yaptırıp onu rahatlatmanız onunda yaşayan canlı kimliğine saygı göstermeniz sağlığı ile ilgili konularda duyarlı olmanız. Tüm bunları yaptığınızda ise onun size verecek bir tek şeyi vardır. SONUNA KADAR SEVGİ VE DOSTLUK.

YAŞLI KEDİ BAKIMI VE SORUNLARI

Yaşlı sağlıklı kediler öncelikle Veteriner Hekimin önerdiği nitelikte mama ile beslenmelidir. Eğer kedi dehidrasyona predispoze (su kaybına uygun metabolizmaya sahip) ise sahibi tarafından fazladan su ihtiyacı karşılanmalı ve buna çok dikkat edilmelidir. Evin bazı noktalarında sürekli taze su bulundurulmalıdır. Sağlıklı bir kedinin muhakkak özel Senior mama ile beslenmesi gerekir diye bir kural yoktur. Fakat muhakkak magnezyumu düşük ve idrarını normal pH seviyesinde tutabilen profesyonel mamalar verilmelidir. Diet değişimi yapılacak ise bunun yavaş yavaş ve uzun sürelerle yapılması ve fizyolojik adaptasyon süresinin oluşmasını beklemek gerekir. Eğer kediniz yeni dietine alışamıyorsa önceki mamasıyla karıştırılarak verilmesi gerekir. Mutlaka günlük ihtiyacı olan kaloriyi alması çok önemlidir. Kediniz yaşlandıkça metabolik aktivitede yavaşlayacaktır az miktarda kalori bile genel vücut kondisyonu için yeterli olabilir. Örneğin bir araştırmaya göre standart bir konserve mamanın sindirim oranı 14 aylık bir kedide %85 iken 14 yaşında bir kedide %75 civarındadır.

Kediler diğer türlerle kıyaslandığında her yaşta yüksek kalitede proteine ihtiyaç gösterirler. Şişmanlık ve yağlanma oranı 6-8 yaş arası kedilerde üst seviyede seyrederken 10 yaşına doğru bu oran yavaşça düşmektedir. Şişman ve yağlı kedilerde 5 yaş civarında D.Mellitus (Şeker Hastalığı) Hepatik Lipidosis (Karaciğerde Yağlanma) Kas ve İskelet Sistemi hastalıkları gibi nedenlerle ölüm riski artmaktadır. Bu sebeple yaşlı bir kediye sahipseniz bakımında ve sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından siz yaşlı kedi sahiplerine düşen en önemli görev kedinizin uygun ve kaliteli gıdalarla beslenmesini sağlamaktır.