Xylitol birçok üründe şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılan beyaz kristal şeker alkoldür.-- huş ağacı ahududu erik ve mısırdan elde edilen yapay tatlandırıcıdır. Bu tatlandırıcı bir çok şekersiz "sugar free" üründe kullanılmaktadır. Örneğin sakızlar şekerler ve diğer şekerlemelerde tatlandırıcı olarak ”Xylitol” maddesi kullanılmaktadır.

İnsanlarda yüksek dozlarda alınması sonucu orta dereceli bir laksatif ( ishal yapıcı) etki göstermesine rağmen köpeklerde az miktarda alımı bile ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir…

Xylitol alımı ve köpeklerde hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) arasında bir bağ olduğunu uzun süredir bilinmektedir.

Son yıllarda insan gıdalarında bu maddenin kullanımının yaygınlığı sebebiyle ASPCA Animal Poison Control Center köpeklerde xylitol tüketimi ve akut toksisite arasında bir bağlantı olduğunu açıkladı. ( xylitol consumption and acute toxicity in dogs. )

Xylitol sadece köpeklerde değil ayrıca dağ gelinciklerinde (ferretlerde ) de tok******.

Köpeklerde zehirlenme belirtileri xylitol alımını takiben yaklaşık 30 dakika içinde çok hızlı bir şekilde görülür. Xylitol vücutta insulin adlı hormonun hızlı salınımına neden olur bu da ani kan glukoz seviyesinde düşmeye neden olur. Bu durum aşağıdaki semptomlara neden olur.

Kusma
Halsizlik
Ataxia (Hareketlerde koordinasyonsuzluk)
Depresyon
Hypokalemia (kanda potasyum düşüklüğü)
Epilepsi
Koma
Karaciğer fonksiyon bozukluğu ve / veya karaciğer yetmezliği
Ölüm

Xylitol’un köpeklerdeki etkisi insanlardaki etkisinden neden farklıdır?

İnsanlarda xylitol oldukça yavaş emilir ve kan şekeri ile insülin üzerinde minimal etkiye sahiptir. Buna rağmen köpeklerde xylitol hızla emilerek kana karışır. O zaman insülin salınımının güçlü düzenleyicisi olarak görev yapar ve insülin salınımını uyarır böylece şiddetli hypoglisemi gelişir. Kan şekeri düzeyi hızla düşer. Köpeklerde xylitol karaciğer yetmezliğine kanamaya ve ölüme neden olabilir.

Kedilerde Xylitol’ün insülin ve kan şekeri üzerine etkisi henüz belli değildir.

Xylitol bir çok üründe bulunur.

Xylitol şekersiz sakızlarda (sugar-free gum) bulunur. Sakızlar heryerde bulunabilir ve çoğu zaman tadıyla ve kokusuyla köpekleri baştan çıkartabilirler. Köpeğinize Xylitol içeren herhangi bir yiyeceği ya da sakızı vermek şöyle dursun etrafta bu ürünleri bırakmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Dikkat; açık kalan cepler cüzdanlar tezgahlar çekmeceler ve tezgah üzerinde unutulan her ürün köpeğinizin ölümüne sebep olabilir unutmayınız...

Xylitol ayrıca düşük karbonhidratlı ve diyabetik ürünlerde de bulunur. Etiketinde şekersiz (sugar-free) düşük karbonhidratlı (low carb) ve diyabetik (diabetic) yazan bir çok ürün xylitol ile tatlandırılmıştır. Şekerler gargaralar ağız temizleme solüsyonları nane şekerleri ve diş macunları da dahil olmak üzere fırın ve pastane ürünlerinin bi çoğu bazı ilaçlar ve birçok diş ürününde tatlandırıcı olarak xylitol kullanılmaktadır.

Köpeğiniz ve kediniz için asla insanlara özel diş macunlarını kullanmayınız sadece onlar için özel diş macunlarını tercih ediniz.

Köpeğim Xylitol içeren bir ürünü yemiş olabilir ne yapabilirim?

Eğer köpeğinizin Xylitol içeren herhangi bir ürünü yediğinden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. Yurt dışında yaşıyorsanız derhal veteriner hekiminiz ile ya da ASPCA Animal Poison Control Center ile iletişime geçerek gerekli yönlendirmelere harfiyen uymalısınız.

ASPCA Animal Poison Control Center ‘ın veteriner hekimi ve toksikolojisti ( zehir bilimi uzmanı) olan Dr. Eric Dunayer’ın 2006 ‘da yayınladığı bir basın açıklamasına göre : "Bu belirtiler ürün alımından 30 dakikadan az zaman sonra oldukça hızlı gelişebilir. Bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin hemen veteriner hekimlerini aramaları tedavi için son derece önemlidir

Xylitol içeren ürünün ağızdan alımını takiben kısa bir süre geçmiş ise (klinik bulgular gelişmeden önce) veteriner hekim xylitol içeren ürünün atılımı için köpeğinizi kusturabilir ya da size bunu tavsiye edebilir. Veteriner hekim tedavisi hastayı yakın takibe alma destekleyici bakım ve tedaviyi içerir. Tedavinin amacı; düşük kan şekeri ve olası düşük potasyum düzeylerine yönelik düzenlemedir.

Xylitol zehirlenmesi kediler ve diğer türler için şu anda henüz belirlenmemiştir. Ferretlerde köpeklere benzer zehirlenme belirtilerinin görüldüğü konusunda da bilgiler mevcuttur.

Xylitol zehirlenmesi tedavi edilebilir mi?
Xylitol’e maruz kalınan her durumda veteriner hekim derhal hastayı kontrol etmelidir. Çünkü xylitol çok çabuk emilir ve kana karışır. Çok ciddi hypoglisemi nedenidir. Hypoglisemik şoka neden olabilir karaciğer yetmezliği ve ölüm oldukça hızlıdır.
Xylitol zehirlenmesinin özel bir antidotu yoktur.

Unutmayın çok çok küçük bir doz olarak alınan xylitol -1 veya 2 parça xylitol içeren sakız – bir köpek için oldukça zehirlidir.
Veteriner hekiminizin uygulaması dışında herhangi bir müdahalede bulunmayın herhangi bir şey vermeyin ve kusturmaya çalışmayın.

Hastalığın Prognozu nedir?

Komplike olmayan hypogilsemi tedavi edildiğinde prognoz iyidir. Karaciğer yetmezliği ve kanama bozukluklarının varlığında prognoz şüphelidir. Sersemlik bayılma ve koma geçiren köpeklerde ise prognoz kötüdür.

Kaynak:

xylitol consumption and acute toxicity in dogs