Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dostunuzda Mantar Hastalığı

  rikofitidir (ringworm) ve etken derinin tüylerin veya pençelerin yüzeyinde yaşar. Kedide %90 mantar vakasına Microsporum canis denilen trikofiti sebep olur. Bu organizma köpek ve insan gibi birçok türde de enfeksiyon oluşturur.

  Nasıl bulaşır?
  Mantar enfeksiyonu bulaşıcıdır. Sporlar trikofitinin enfeksiyöz evresidir ve enfeksiyon sırasında M.canis tarafından üretilir. Genelde enfekte olmuş tüylerin civarında kümeler halinde bulunurlar ve ancak mikroskopla görünürler. Enfekte tüyler kedinin etrafına sürekli dökülür. Kediler ya direkt enfekte hayvanla temasa geçme sonucu ya da bulaşmış çevreden enfeksiyon kapabilirler. Sporlar çok dayanıklıdır ve eğer tedavi edilmezse yaklaşık iki yıl canlı kalabilir.

  Hastalığı başlatmak için ne kadar spora gerek olduğu bilinmemektedir. Sağlam deri enfeksiyona dirençlidir. Daha önce deri hastalığı olanların veya pirelenme bitlenme geçirenlerin sporlara maruz kaldığında enfekte olma riski daha fazladır.

  Mantar hastalığı genelde genç ve uzun tüylü kedilerde daha sık görülür. Genç kedilerin bağışıklık sistemlerinin tam gelişmemiş olmasının hastalığa yatkınlığı artırdığı düşünülmektedir. Uzun tüylü kedilerde de hayvanın kendini yalaması daha az etkilidir ve derisinin güneş görmesi(mantar etkeni güneş sevmez) daha zor olur.

  Mantar enfeksiyonu olan kedilerde görüntü nasıl olur?
  Görüntü çok değişken olabilmektedir. Bazı kedilerde çok ciddi lezyonlar olurken bazı kedilerde ise lezyonlar çok hafif hatta belirsizdir. Tipik deri lezyonları genelde ayaklarda başta ve kulaklarda ayrı ayrı yuvarlak tüy döküntüleri şeklindedir. Etkilenmiş bölgeyi saran tüyler kırılmış görünür. Etkilenmiş bölge genelde pul puldur ve yangılı görünebilir. Fakat mantar hastalığı genelde kedilerin birçok başka deri hastalığı ile karışabilir. Mesela pire allerjisi simetrik kellik felin aknesi gibi. Genelde bütün vakalarda biraz tüy dökülmesi görülür fakat yangının pullanmanın ve kaşıntının miktarı çok farklı olabilir.

  Tanı: Hastalık çok değişken olabildiği için genelde kedinin görüntüsünden bir tanı koymak zor olabilir. Veteriner hekimler teşhis için genelde aşağıdakı testlerden bir ya da birkaçını kullanır.

  1-Ultraviyole Wood'un lambası: Karanlık bir odada lamba tüylerin üzerine tutulduğu zaman genelde floresan ışık verir. Bu mantar etkenlerinin salgıladığı bir maddeden kaynaklanıyor olabilir. Ama maalesef her mantar etkeni bu floresan görüntüyü vermeyebilir.

  2-Mikroskobik inceleme
  : Genelde mikroskopta mantar sporlarının görülmesine bağlı teşhis konulur.

  3-Mantar kültürü: Genelde en güvenilir yöntemdir. Belli bir miktar kültür alınarak laboratuvarda özel bir kültür ortamında ekim yapılmasıyla sonuç elde edilir. Tek dezavantajı sonucun 10 gün civarında çıkmasıdır.

  Tedavi: Genelde çok sağlıklı hayvanlarda birkaç hafta sonra hastalık kendi kendine geçebilse de enfeksiyon insanlar ve diğer hayvanlar açısından da bulaşıcı olabileceği için tedavi gereklidir.

  1- İlk önce immun sistemi(bağışıklık sistemini) etkileyerek mantar enfeksiyonunun üremesine neden olan etken ortadan kaldırılmalıdır. Mesela pirelenme.

  2-Mantarlı kedi ya tabletle ya da dışardan direkt tüylere uygulanan topikal ilaçlarla tedavi edilir.

  Çevrenin ve eşyaların dekontaminasyonu

  Bulaşıcı bir hastalık olduğu için mantarlı kedinin bakımı belli bir odada yapılmalı ve çevre sürekli dezenfekte edilmelidir. Çamaşır suyu genelde sert yüzeylerin ve kap kacakların temizliği için uygun olabilir. Süpürge ile vakumlama da uygundur.

  Kedim ne zaman iyileşecek?
  Genelde deri lezyonları mantar etkeni tamamen elimine olmadan iyileşeceği için tedaviye bir süre daha devam etmek gerekir. Birçok vakada en az 6 hafta tedavi gerekir bazılarında daha fazla. Evde ne kadar çok kedi varsa problem o kadar uzar.

  İnsanlarda mantar enfeksiyonu:
  Trikofiti genelde kediden insana geçebilir. Çocuklar daha çok risk altındadır. Hasta hayvanla direkt temas mümkün mertebe azaltılmalı ve çevrenin dekontaminasyonuna önem verilmelidir. İnsanlardaki trikofiti deride yuvarlak yangılı bölgeler olarak veya kepekli tüy dökülmeleri şeklinde görülür. Kaşıntılı olabilir. Genelde tedaviye iyi cevap verir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Kedi ve köpeklerde görülen mantar tırnağın kıl ve derinin mantar enfeksiyonudur. Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonları sonbahar aylarında ve 1 yaşından küçüklerde daha sıklıkla görülmektedir. Mantar tedavisindeki en önemli nokta ise doğru teşhis ve hijyendir.

  Uzun tüylü kedilerde mantar enfeksiyonu yoğun olarak görülmektedir. Genç kedilerde bağışıklık sistemi güçlü olmadığından daha yoğun olarak görülmektedir.

  Kedilerde derinin yüzeysel kısmında hastalık yapan ve yapmayan mantar etkenleri bulunabilir. Aslında manraların bir kısmı kedilerin doğal florasında mevcut olan mikroorganizmalardır bizler ve kediler için sorun oluşturmaz. Bir kısmı da derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarını meydana getirir. Bu organizmalardan trikofiti etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonunda alınan kültür örnekleri 10 günde çıkmaktadır. Etken kedilerin tüylerin ve pençelerin yüzeyinde yaşamaktadır enfecte olmuş tüylerin etrafında kümeler halinde oluşur ve mikroskopla görülmektedir.

  Neden olur?

  Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonu kontak yolla veya bulaşık malzemelerle meydana gelir. Hastalığın oluşumunda kedinin genel durumundaki bozukluk ithal edilmiş yavru kedi olması bir takım başka enfeksiyonları geçirmiş ve zayıf düşmüş olması özellikle mantar etkeni bulaşmış tarak makas ve fırçalarla bulaşabilmektedir bu da birden fazla kedisi olanlar için kontamine kaynağıdır.

  Ayrıca hormon tedavileri ve stres zayıflık beslenme bozuklukları ciddi şekilde faktördür ve kedi ya da köpeklerde mantar hastalığı tedaviden sonra 6-7 ay içinde nüks edebilir.

  Ne yapacaksınız?

  Kedilerde mantar hastalığı en yoğun olarak görülen deri rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca mantar hastalığı köpeklerde piyoderma bağışıklık sistemi ile ilğili hastalıklar uyuz yoğun ve yanlış şampuanlarla yıkamalarda aşırı kepeklenme enjeksiyon sonrası bölgesel tüy dökülmesi ile kedilerde ise psikolojik dermatit pire ısırıkları deride kıl gelişimi sırasında akıntıların oluşması yalama dermatitisi neoplazmalarla karışabilmektedir. Klinik vakalarda hemen pire tedavisi yapılması gerekmektedir.  Ayrıca tüylerin ise elektri süpürgeyle vakumla alınması faydalıdır. Tedavi sırasında mantarlı kedi ve köpeklerin hareket alanları tek bir odayla sınırlandırılmasında yarar vardır.Ama en önemlisi böyle bir şüpheniz olduğunda veteriner hekime başvurmalısınız.

  Belirtiler
  Hastalık etkeni dış ortama son derece dayanıklıdır. Klinik tablo kimilerinde çok şiddetli olurken kimi kediler ve köpekelede çok hafif olarak seyretmektedir. Bölgelerde pullanma ve yanığı görülebilmektedir. Mantar kedi ve köpeklerde pek çok değişik klinik belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu göz önünde bulundurulmalıdır. Lezyonlar; baş boyun kulak dipleri patiler ve vücudun muhtelif yerlerine yerleşebilir.

  Mantar enfeksiyonu çok genç veya yaşlı köpeklerde kedi barınaklarında pet shoplarda kedi otellerinde daha yoğun oranda görülmektedir. Dökülme sınırları belirgin ve lokal odaklar şeklindedir ve odaklar çoğu zaman dairesel bir görüntü oluştururlar. Zamanla tüysüz alanlar genişler ve birbirleriyle birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık görülebilecek diğer bulgulardandır ve hastalık genellikle hızlı yayılma eğilimindedir.

  -Kaşıntı ve kızarıklık mevcuttur. Kaşıntı deyişken olabilir.
  -Kıllarda dökülme meydana gelebilir. Kıllarda kırılma kepeklenme görülebilir.

  -1 cm yarı çaplı büyüklükten bir el ayası büyüklüğüne varan oranlarda lezyonlar yapabilir.

  - Köpeklerde tırnaklarda kuruma dökülme kulak içi enfeksiyonları kabuklanmalar görülür. Kedi ve köpeklerde nadirde olsa vücutta hem mantar hem uyuz etkenleri aynı anda görülebilir. Bu tür durumlarda tedavide tek yönlü seçimler yanlış olabilir.
  DİKKAT! Kedi köpek kulak kanalında oldukça sık görülür. Köpeklerde kulağın anatomik olarak düşük olması hava almayı engellemekte bu da mantar etkeninin oluşması için uyun flora oluşturmaktadır. Köpeklerde yüzmeyi sevenlerde yüzme sonrası kulak temizliği yapılmayanlarda daha sık görülür. Bu köpeklerde tedavide kulak temizleyiciler kurutucu tozlar ve özel kulak damlaları kullanmak gerekir. Kedi ve köpeklerin kulak mantarları inatçıdır tekrar nüks edebilir. Belirtileri ise kaşıntı pis kokulu akıntı ağrı duygusu başın duruşunda özellikle o tarafta doğru eğimli olması ateş olabilir.

  Kesin tanı klinik muayene ve deri biyopsisi ile konulabilir.

  Tedavi
  Kedi ve köpek mantarı tedaviye inatçı bir mantar türüdür ancak imkansız değildir. Veteriner hekiminizin seçeceği uygun kremler veya tabletlerle tedavi sürdürülür. Gerekirse kılların kesimi ve dezenfeksiyon yapılır. İnatçılı gösteren vakalarda aşı kullanılabilir.

  Kedi ve köpeklerde mantar hastalığı tedavi sırasında hasta olanlar diğerlerinden ayrılmalıdır aksi taktirde onlarada geçebilir.  - Kedi ve köpek mantar hastalığında kesinlikle kortizon kullanılmamalı bu mantarlı lezyonları artırmaktadır.

  - Çevre dezenfeksiyonu yapılmalıdır.
  - Traş özellikle mantar etkeninin bulunduğu alanların etrafı traş yapılır.
  - Hızlı yayılan mantar tiplerinde ilaçlı şampuanlarla yıkama yapılmalıdır ve bu konuda kesinlikle veteriner hekiminize danışınız miktar ve süre kiloya göre hesaplanmalıdır zehirlenme olabilir.

  - Tedaviler 4-8 hafta boyunca devam edilmelidir mantarlı kedi ve köpeğin bulunduğu ortamlar 15 günde bir dezenfekte edilir.

  Ve unutulmamalıdır ki; trikofiti enfeksiyona yapısı müsait olan insanlara da bulaşabilir.Sağlıklı ciltlere bulaşması daha zordur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş