Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kedi ve Köpeklerde Kanser


  Kedi ve Köpeklerde Kanser


  Bir köpek sahibinin başına gelebilecek en korkutucu olay herhalde köpeğinin bedeninde olağandışı bir şişkinlik veya kütle bulmaktır. Her ne kadar Veteriner Hekim tarafından yapılması tavsiye edilen geniş kapsamlı bir muayene gerekiyorsa da bu köpeğinizin mutlaka kansere yakalandığı anlamına gelmez. Aslında köpeklerde bulunan bir çok şişkinlik veya kütle vakası kist siğil veya istenmeyen başka bir oluşum olarak teşhis edilmiştir. Bu tüm oluşumların kanserojen olmadığı anlamına gelmez ama ciddi bir araştırma yapılmadan boş yere üzülmek ve paniklemek de yanlış olur.

  Köpeğinizi sık sık incelemek çok önemlidir. Bu sadece kanserli tümörleri bulmak için gerekli değildir aynı zamanda bazı köpek hastalıkları da şişkinlik veya yumrularla başlayabilir. Son oniki yıldır köpek kanserleri konusunda yapılan çalışmalar süratle gelişmektedir. Cincinnati Üniversitesi' ndeki bilim adamları köpeklerdeki bazı kanser türleri için yeni tedavi yöntemleri geliştirmişlerdir ve çalışmalar halen devam etmektedir.

  Öncelikle kabul edilmesi gereken kavram tüm tümörlerin kanser olmadığıdır. Bir tümör iyi veya kötü huylu olabilir. İyi huylu tümörler genelde çok ciddi hastalıklara neden olmazlar ve yayılmazlar. Ancak bu tür oluşumları daima dikkatle takip edip yapısında veya dokusunda bir değişiklik olup olmadığını ve farklı bir yapıya dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek gerekir.

  Bazı tümörler kötü huylu olabilirler ve çoğunlukla yayılma eğilimindedirler. Bunlar anormal doku üremeleridir ve kanser tanımına girerler. Oluşumlarında bir çok neden olabilmesine rağmen en önemli etken olarak bireysel duyarlılık sayılabilir.

  Bazı köpekler diğerlerine oranla kansere daha yatkındır. Bu şanssız ırklara Boxer'ler Boston Terrier'ler Cocker Spaniel'ler Airedale'ler Border Collie'ler ve Scottish Terrier'ler dahildir. Kısırlaştırılmamış dişi ve erkek köpekler de yüksek risk altındadır. Kanser genellikle orta yaşın üzerindeki köpeklerde ortaya çıkar. Günümüzdeki tıbbi gelişmeler tıpkı insanlarda olduğu gibi gittikçe köpeklerin yaşam süresini de uzatmakta olduğundan köpek kanserlerinde artış olduğunu gösteren istatistikler yanıltıcıdır.

  Bazı kanser tipleri bazı köpek türlerinde daha sık görülür. İri köpekler kemik kanserine yatkındır. Kısa burunlu köpekler cilt meme testis ve beyin kanserlerine yatkındır. Labrador Collie ve Doberman'lar gibi uzun burunlular burun kanserine yakalanabilirler. Boxer'ler cilt testis kemik ve lenf bezlerini etkileyen agresif bir kanser türü olan lymphoma'ya hassastır. Cocker Spaniel'ler cilt anüs ağız gırtlak ve meme kanserine karşı hassastır.

  Günümüzde kanser tedavilerinde oldukça ilerleme sağlanmıştır. Çoğunlukla kullanılan yöntem kitlesel olarak nispeten küçük boyutlu ve yayılmamış vakalarda kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarıdır. Bu konuda radyoterapi özellikle yüksek oranda başarı sağlamıştır. Ancak bunun içinde belirttiğimiz gibi kanserin yayılmamış olması şarttır. Ayrıca deride veya dış vücut uzuvlarında oluşan kanserlerin tedavisi iç organlarda oluşan tümörlerin tedavisinden daha kolaydır.

  Büyük kitleli kanser vakalarında ise uygulanan yöntem biraz daha farklıdır. Bu tür vakalarda öncelikle kitle alınmalı kemoterapi veya radyoterapi ondan sonra uygulanmalıdır.

  Bir köpeğin radyoterapi tedavisi görebilmesi için sağlık durumunun iyi olması yani radyasyonu tolere edebilecek kadar güçlü olması gerekir. Tedavi köpek için ağrısız da olsa tüy kaybı tedavi bölgesinde cilt yanıkları ve deri ülserasyonları gibi yan etkileri vardır.

  Eğer köpeğiniz herhangi bir kanser tedavisi görmüşse tüm hastalık evresinde iyi beslenmesi çok önemlidir. Çünkü kanser hücreleri üreyebilmek için hastanın vücudundaki gıdayı çalarlar. Özellikle de glikoz ve yağları. Köpeğin gıdasından bu besinleri çıkarmak ve kanserin büyümesine yol açmayacak gıdaları devreye sokmak her ne kadar bir çözüm gibi geliyorsa da glikoz ve yağlar köpeğin hastalıkla mücadele edebilmesi için gerekli maddelerdir. Bunların alımının azaltılması (aldığı takdirde de bunlar köpek tarafından değilde kanser hücreleri tarafından enerjiye çevirilecektir) köpeğin koku ve tat alma duyularını da azaltacaktır. Köpeğin hem kendini hem de kanser hücrelerini besleyebilecek miktarda gıda alamaması halinde genellikle karaciğer problemleri de başlayacaktır.

  Bu gıdalar omeostatic mekanizma için gereklidir. Bu da bedenin glikozlar ve yağlar olmadan düzgün bir fonksiyonu olmayacağı anlamına gelir ve bu yüzden de hayvanlar ve insanlar kanserden ötürü zayıf düşerler.

  Kanserin tedavi edilemez aşamalara gelmesini önleyebilmek amacıyla köpek sahiplerinin olası kansere karşı dikkatli olmaları gerekir. Herhangi bir şüphe hali derhal öncelik olarak kabul edilmeli ama bunu yaparken serin kanlı ve mantıklı bir şekilde gereksiz üzüntüler yaşamadan ve hiç bir ayrıntıyı da ihmal etmeden davranılmalıdı.

  Kedilerde Kanser
  Yoksa kediniz kanser mi? Kanser nedir? Nedenleri ve çeşitleri nelerdir? Belirtileri nelerdir?Nasıl teşhis edilebilir ? Güncel tedavi yöntemleri nelerdir?Kedilerde Kanser’i okuyun.

  ALINTIDIR.
  Çupakabra, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  KEDİLERDE KANSER


  10 yaşının üzerindeki kedilerin ölüm sebeplerinin yarısını oluşturan hastalığın kanser olduğunu biliyormuydunuz? Kanser hepimizi korkutan bir hastalık ancak bu hastalıkla başedebilmek için öncelikle korkuyu cesarete dönüştürmemiz gerekir. Bunun için de kanseri öğrenmemiz gerekir. Düşmanınızı tanırsanız nasıl savaşacağınızı da bilirsiniz.Kanserin nedenlerini belirtilerini tedavi yöntemlerini ve güncel tedavilerini bilirsek kanser ile savaşta galip çıkmamız mümkün.

  Kanser nedir;
  Nedenleri tam olarak anlaşılamamış bir hastalık. Normal vücut hücrelerinin büyüyüp genişleyip artarak normal dokuyu ele geçirip istila etmesi ile gelişebiliyor. Bu artan hücreler neoplazma ya da tümör diye adlandırılan yapıları oluşturuyorlar. Zararsızlar ve çevreye zarar vermeyenleri iyi huylu tümörler zarar verenleri kötü huylu tümörler olarak adlandırılırlar.

  Kedilerde görülen tümörler sıklıkla kötü huylu tümörlerdendir.

  Kötü huylu tümörler bir yere lokalize olabildikleri gibi vücuda dağılıp yayılma eğilimi de gösterirler. Bu durum metastaz olarak adlandırılır. Kötü huylu tümörler kansere yol açarlar. Normal vücut yapılanmasını bozup ölüme sebebiyet verirler.Kaliforniya Proffessional Animal Laboratory’den Andrew S. Loar D.V.M kedi kanserlerinin yaygınlığına ilişkin çalışmaların yetersizliğini açıklarken Barbara E.Kitchell D.V.M yayınladığı makalesinde kedilerdeki tümörlerin %80’nin kötü huylu olduğunu bildirmiştir. (Feline Geriatric Oncology –Eylül 1989)

  Kanser özellikle yaşlı kedilerin hastalığıdır. Tümör görülme sıklığı yaşla birlikte artar. American Veterinary Medical Association’a göre 10 yaşından büyük kedilerin ölümlerinin yarısını kanser oluşturmaktadır. Konuyla ilgilenen veteriner hekimler kanserin en az insanlardaki kadar yaygınlığına dikkat çekiyorlar.

  Kanserin nedenleri;
  Kansere tam olarak nelerin sebep olduğu bilinmemekte.İnsanlarda kansere sebep olan ajanlardan (=kanserojen) bazılarının kedilerde de kanser oluşumunda rol oynadığı bildirilmiştir. Kediler yaşamları boyunca bu kanserojen ajanlara kümülatif olarak yani bedenlerinde biriktire biriktire maruz kalırlar. Hastalığın yaşlılarda daha sık ortaya çıkmasının sebebi budur.

  Tanımlanan kanserojen ajanlar şunlardır;

  Enfeksiyöz ajanlar:
  -Felinre Leukemia virusu(FeLV):5 kediden birinde lenfosarkom ve kemikiliği kanserine neden olur. FeLV’nin değişen formu Feline Sarkoma virusu olarak adlandırılır ve bağ dokuda kansere (fibrosarkom) neden olur.

  -Kedi AIDS virusu. Diğer kedi kanserleri feline immun yetmezlik virusu olan kedi AIDS virusu ile ilintilidir.Bu hastalıkları aşılar ile ya da başka önlemler ile engellemek virus bağlantılı kanserlerin oluşma şansını azaltır.

  Gün ışığı:
  Aşırı güneş ışığına maruz kalma skuamoz hücre kanseri diye adlandırılan deri kanserine eşlik eder. Bu kulak ve yüzde kepeklenme ile ortaya çıkar. Özellikle beyaz tüylü ya da seyrek tüylü kedilerde görülür. Yaşlı sokakta yaşayan kediler uzun süre güneşe maruz kaldıklarından tehlikede olsalar da ev kedileri de kurban olabilirler.

  Hormon ilintili kanser:
  İlk kızgınlık siklusundan önce kısırlaştırmak kedilerin meme kanseri riskini büyük oranda azaltır. 1 yaşından önce kısırlaştırılanlarda meme kanseri oldukça nadir görülür.Kısırlaştırılmış erkek veya dişilerde Megestrol acetat hormonu kullanımının meme kanserine yol açtığı bildirilmiştir. Bu bir progesteron bileşimi olup idrar sıçratma gibi davranış değişikliği tedavisinde kullanılır. Öte yandan progesteron kullanımının erkek kedilerde de meme kanserine yol açtığına dair yayınlar vardır.

  Aşıya bağlı Sarkoma:
  1992’de Pensilvanya ‘da araştırmacılar bazı kedilerde aşılandıkları yerde fibrosarkom tümörü geliştiğini notedip. 1993 Nisan’ındaki Teknik Bülten’de yayınlamışlardır. Roy V.H. Pollock D.V.M ve Michael J. Coyne D.V.M(SmithKline Beecham Hayvan Sağlığı ) bu tümörlerin aşıları takiben görüldüğünü bildirmişlerdir. Herhangi bir aşı markasına bağlı olmaksızın bu tümörlerin aşı kaynaklı olduğu veteriner hekimlerce tutulan kayıtlarla belirtilmiştir.

  Araştırıcılar için aşıların bazı kedilerde tümör yapıp bazılarında yapmamış olması bir bulmacadır. En iyi tahminle 10.000 kediden bir ya da ikisinde aşı sonrası tümör geliştiği görülmüştür. Araştırıcılarkedi sahiplerinin kedilerinin aşılarını ihmal etmemeleri gerektiğine ve aşısız hayvanlardaki enfeksiyöz hastalık riskinin aşıya bağlı tümör riskinden çok daha büyük olduğuna dikkat çekmişlerdir. Aşılama sonrası aşı yerinde görülen şişlik 4 ya da 6 hafta içinde ortadan kalmıyor sa cerrahi olarak alınması öngörülmektedir.

  Kanser semptomları diğer hastalıklara benzer. Birçok kedide kanser sinsi seyreder. O yüzden kedi iyiden iyiye hastalanıncaya dek sahipleri farketmez. Erken teşhis tedavi şansını arttırır. Prognozu olumlu etkiler. Kedi sahipleri kedilerinin fiziksel ya da davranışsal değişikliklerinde derhal veteriner hekimlere göstermelidirler.

  En çok görülen kanser çeşitleri:
  İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de çeşitli kanser tipleri görülür. Ancak üç tanesi diğerlerine göre daha yaygındır; lenfderimeme.

  Lenf Bezi Kanseri:
  Dr. Loar’a göre FeLV’li kedilerde genellikle lenf kanseri gelişir. Bu Hodking kanserine benzer. Bu kanser lenf sistemi ile kan dolaşımı organları kemik iliği kan hücreleri ve dalağı içine alır. Dr. Kitchell kedi kanserlerinde lenfosarkomanın %30’unun hematopetik tümör kanserlerinin ise % 15’nin büyük oranda (yüzde doksan) FeLV kaynaklı olduğunu açıklamışlardır.

  Deri Kanseri:
  İkinci şüpheli kedi kanseri deri kanseridir. Cloudia L.Berton D.V.M 1989’da kedilerdeki deri tümörlerinin aksi ispat edilmedikçe malign değerlendirilmesi gerektiğini bildirmiştir.

  Skuamoz ve mast hücre karsinoması genellikle başta bulunur. Bu kanserde kediler iyileştirilmemiş kavga yaralılara benzerler. Seruminöz bez kanseri de kulak kanalında gelişir. Kulakta kanlı kahverengi akıntı ve koku vardır. Kulak normal gözükür. Deri kanseri hızlı gelişir. Genelde 2 yaşından küçüklerde olur.

  Meme Bezi Kanseri:
  Dr. Loar’a göre kedilerde çok görülür. Siyamlarda diğer ırklardakilerden daha erken yaşta görülür. Kedilerde tüm tümörlerin %5-12’sini oluşturur.

  Dr. Kitchell yaşlı kedilerdeki diğer kanserleri %5-6 oranında alimenter tümörler olarak bildirmiştir. Oral tümörler %3-7 kemik kanserleri %3’dür.

  Kanser Nasıl Teşhis Edilir:
  Görünür bir büyüme olsa bile kesin teşhis mikroskobik muayene ile konur. Spesifik tümör hücreleri aranır. Direk tümörün içine sokulan bir iğne ve şırınganın geri çekilmesi ile toplanan örnekde tümör hücreleri incelenir. Kanser hücreleri dolaşımdaki kandan ya da idrardan da alınabilir. Sıklıkla kanser teşhisi biyopsi ile ya da alınan bir parça doku ile özel labaratuvar analizini gerektirir.

  Güncel Tedaviler:
  Kanserin tek bir çeşit tedavisi yoktur. Farklı konser tipleri için belirlenen tedavi yöntemleri vardır. Genelde tek bir tedavi yerine kombinasyon tedaviler daha yaygındır.

  Amaç farklı açılardan kanser hücrelerini öldürmeye dayanır.Prognozu kanserin yayılım oranı belirler. Dr. Kitchell erken aşamalarda belirlenen kanserin tedavisinde başarının yüksek olduğunu belirtiyor. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de kanser tedavisinde üç ana yöntem vardır.

  1- Cerrahi:Cerrahi işlemle tümörlü doku alınır. Dr. Loar cerrahi işlemle hastaya 6-12 ay kazandırdığını belirtiyor. Ancak cerrahi işlemle her zaman tümörlü hücreleri alıp temizlemek mümkün olmayabilir. Bırakılan bir kanser hücresi hastalığın sil baştan yeniden oluşması için yeterlidir. Bu nedenle cerrahi işlemi diğer tedavi yöntemleri izler. Vital doku ve organlara zarar vermemek açısından bazı invaziv-lokal tümörlerin geleneksel cerrahi yöntemle alınmaları mümkün olmaz. Bu durumda kemoterapiden faydalanılır.

  2-Kemoterapi:Kemoterapisitotoksik yani hücre zehirleyici ilaçların i.v oral ya da birlikte kullanılmasıdır.

  Kedi kemoterapötik ilaçları insanlarınki ile aynıdır. Bu ilaçlar kanseri değil sağlıklı dokuyu da hedefler. İnsanlarda kemoterapötiklerin ciddi yan etkileri vardır. Kediler insanlar kadar yan etkiye maruz kalmazlar. Bununla birlikte uzamış tedaviler bıyık kaybına neden olur. Dr. Loar kedilerin genelde tüy dökmediğini bulantı kusma hissinin olmadığını ve fazla hastalanmadıklarını işaret ediyor.

  Kemoterapi sistemik tedavidir. Kemoterapi kanserli hücrelerin büyüme hızı daha yavaş olduğu için kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere oranını bozar. Ardarda başlangıç tedavi bu nedenle yoğundur. Tedavi ilerledikçe yoğunluk azalır.

  Lenf bezi kanseri %50-80 oranında kemoterapi ile tedavi edilebilir.Tedavi olan kedilerin %75’inde 9 ay ile 1 yıl arasında sonuç alınmıştır. Ancak nüks olur ise tedavi sürer.

  3-Radyasyon Tedavisi:Yoğun X-Ray ışınlarının kanserli dokuya verilmesidir.Tek başına seyrek kullanılır. Genelde cerrahi işlem ve kemoterapi ile birlikte kullanılır. Tam olarak radyasyonun hücreleri nasıl öldürdüğü bilinmiyor.

  Bazı tip hücreler diğerlerine göre daha radyosensiv.Hızla bölünüp yayılan kemik iliği ve deri kanseri radyasyon tedavisine yanıt veriyor. Bu sırada sağlıklı normal hücreler de zarar görebiliyor. Amaç tümörlü hücrenin gelişimini durdurmak.

  Cerrahi yöntemle alınamayan kanser radyasyonla yok edilebiliniyor. Örneğin;beyaz yüzlü kedide güneş ışını kanseri göz çevresi ve kulakları sarmışken bunu ameliyat ile gidermek mümkün değildir. Bu durumda radyasyondan faydalanılabilir. 6-8 hafta boyunca her iki haftada bir tekrarlanan uygulama yapılır. Radyasyon tedavisi sırasında hayvanın hareketsiz durması gereklidir. O yüzden hasta anesteziye alınır. Bu durumun yaşlı ve hasta olanlar için ayrı bir risk olduğu da unutulmamalıdır. Radyasyon tedavisi %80 aranında tedavide başarılı bir yöntemdir.

  Yaşam Kalitesi:
  Kanser tedavisi aylar hatta yıllarca sürebilir.Her gün bir zaferdir. Kanserli kedi FeLV enfeksiyonu veya başka bir problemden kanser olmuşsa ağır tedavilere daha güç dayanır. Kanser tedavisini duygusal ve finansal olarak karşılamak zor bir süreçtir. Kanser tedavisinin amacı kedinin yaşam kalitesini korumaktır. Tedavi mümkün değilse de yaşam kalitesini korumuş olmak da bir zaferdir.

  Hayvanlarda Kanserin Genel Belirtileri:

  -Büyümeyi sürdüren ya da sabit anormal şişlik
  -Kilo kaybı.
  -İştah kaybı.
  -Kanama ya da akıntı.
  -Kötü koku.
  -Yeme ve yutmada zorluk.
  -Canlılık kaybı ve hareket etme isteksizliği.
  -Kalıcı topallık ya da sertlikler.
  -İdrar yapma defekasyon ya da solunumda zorluk.

  ALINTIDIR.
  Çupakabra, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah hiçbir canlıya bu nalet hastalığı vermesin.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsanları ne hale getiriyor da kediyle köpeğe neler yapar? Çağımızın hastalığı artık her canlıyı yok ediyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş