Ne yazık ki çok sevdiğimiz kedilerimiz bizi aniden terk edebilmektedir. Genellikle bir hastalık belirtisi ya da bir sorun olduğuna dair bir işaret bile olmadan ani vedalar yaşanabilmektedir.

Kedilerde ani ölümün sebebi çok çeşitli olabilir. Ama en yaygın neden kalp krizi veya kalp kurtlarıdır. Ani ölümlerinin % 90’ının bu iki sebepten birine dayandığı ileri sürülmektedir. Her ikisi de herhangi bir işaret vermeden aniden olur ve ölümle sonuçlanabilir.

Literatürde koltuktan sandalyeye atlarken vefat etmiş bir kedi örneği bile vardır. Yapılan nekropsinin (~hayvanlar için yapılan otopsi) sonucunda kalp damarlarında dört adet kalp kurdu bulunmuştur.

Kalp yetmezliği olan kediler hiçbir hastalık belirtisi göstermeyebilirler ve özellikle bir operasyon sebebi ile anestezi uygulandığında hastalığa yenik düşebilirler.

Aynı şekilde kalp kapakçığı problemi olan ya da doğuştan anevrizma sorunu olan kediler de kardiyovaskilür sistemlerindeki ani rahatsızlanma sonucunda yaşamlarını kaybedebilirler.

Bazı zehirlerin de (özellikle köpek piresinin engellenmesine yönelik ilaçlar) kedilerce bir şekilde alınması sonucunda ani ölüm durumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda zehirlenme süreci sanıldığından da kısa sürebilir.

Yavru kedilerde ise ani ölümlerin altında genellikle toxoplasmosis yatmaktadır. (Bağırsakda etkili bir mikroorganizma)

Ani ölümlerin önüne geçilebilmesi pek mümkün olmasa da bu üzücü durumda etkin olduğu varsayılan kalp kurtlarına karşı düzenli aşılama kısmen bir önlem olabilir.

O veda anını hiç bir zaman beklemesek de ani vedalar bizi en hazırlıksız anımızda yakalar. Geriye bir çok güzel anı ve hasret kalır. Tüm kedilerin sağlık ve keyif içinde yaşamaları dileğimizle…