Kediler de tüm canlılar gibi konuşurlar. Onlar her ne kadar kendi dünyalarında diğer canlılara karşı ilgisiz ve mesafeli gibi görünseler de siz dinlemeyi bilirseniz size çok şey söylerler. Önemli olan kedinizin verdiği mesajları doğru anlamanız ve beklenileni yapmanızdır. İşte size bazı ipuçları:

Konuşma İpuçları:

Genel olarak kediler mutlu olduklarında mırıldarlar. Bu mırıldanmanın tabi ki birçok çeşidi vardır. Mutluluk olduğu gibi şikayet anlamına da gelebilir. Kediniz eğer gözlerinizin içine bakarak miyavlıyorsa sizden bir şey yapmanızı bekliyordur. Su kabı boşalmış kum kutusu pislenmiş yemek saati geçmiş olabilir veya sizinle oynamak istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda istediklerini yaptırana kadar öyle acıklı bakarlar ki neye ihtiyaçları olduğunu siz de kısa sürede bulursunuz. Korku anında örneğin klinik ziyaretlerinde mırıldanma uzun ve dalgalı bir miyavlamaya dönüşür. Kuş ve benzeri potansiyel avlar karşısında miyavlamalar kekelemeye dönüşür ve bazen çeneleri kitlenir.

Sürtünme İpuçları:
Kediler kendilerine uygun zamanları insanların kendilerini sevmeleri için tayin ederler. Bu zamanın geldiğini göstermenin en iyi yolu sürtünmedir. Size ya da daha basitçe bacaklarınıza sürtünürse bu sizi kabul ettiğini ve ilerleyen zamanlarda kendisine dokunmanıza izin vereceği anlamına gelir. Burnu ya da alnıyla size sürünüyorsa rahatlayabilirsiniz; bu saf sevgi işaretidir. Hele oyun oynarken sırtüstü yere yatıp size göbeğini açıyorsa çok yol katetmişsiniz demektir.


Kediler ancak kendilerini güvende hissederlerse kendilerini böyle savunmasız teslim ederler. Yine de mıncıklamanın dozunu kaçırmamalısınız.

Göz İpuçları:


Kediniz tek noktaya odaklanmışsa siz de o noktaya odaklanmaya calışın. Zaten göreceğiniz büyük ihtimalle yakına konmuş bir kuş aheste aheste yürümekte olan canlı bir yemek ya da yeni bir avdır. Bu gibi konsantre olmuş durumlarda kedinizi hiç rahatsız etmeden seyredin.

Kediniz gözlerini hafif kısmışsa bunun iki anlamı olabilir; uykusu gelmiştir ve tatlı tatlı gevşemeye başlamıştır ya da anlayamadığı bir şeyler oluyordur. Soğukkanlı bir şekilde oturmuş gözdağı verir gibi bakmaya başladıysa şimdiden barışma yollarını arayın.

Açılmış gözler ve büyümüş gözbebekleri korkunun belirtisidir.

Kulak İpuçları:

Kulaklar genelde dik ve radar gibi en ufak tıkırtıya hazır tetiktedir. Kedi potansiyel bir av hissederse vücudu da kulakları gibi gerginleşir ve her an saldırıya hazır hale gelir.

Kendini rahat hisseden kedinin kulakları her zaman tüm seslere karşı duyarlıdır ve hareket halindedir. Kulakları yüzünün gerisine doğru yatık durumdaysa bu korku ya da kavga belirtisidir. Kavga sırasında da yara almamak için kulaklarını aşağı yatırırlar.

Hafif arkaya yatmış kulak kedinizin emin olmadığı bir duruma tereddütle yaklaşması anlamındadır. Eğer bu pozisyona vücudunu yere yaklaştırarak yürümesi eklenirse ki bu ender olur kediniz yaptığı bir şeyden dolayı utanıyordur ve kısa yoldan sıvışmak niyetindedir.