Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sultan Papağanı

  En çok tercih edilen evcil kuş türlerinden biri olan Sultan Papağanı Avustralya kökenlidir. Latince ismi Nymphicus hollandicu' dur.

  İsminden deanlaşıldığı gibi; bu kuşlar doğal ülkeleri olan Avustralya'dan gezginciler sayesinde Hollanda'ya götürülmüş olup burada da daha sonra ilk olarak "üretimine" geçilmiştir ve dünyaya ihraç edilmiştir. Hala günümüzde de PetShop'lardaki Sultancıkların bir çoğu Hollanda'dan getirtilmektedir.

  Ülkemizde ilk zamanlar muhabbet kuşu beslemekle başlayan evcil kuş sahipliği daha sonra alternatif arayışlar sonucu insanları bu türe yönlendirmiştir. Sultan Papağanlarının üst türü Paraket adı verilen türdür.

  En çok beslenen türleri ise Lutino'lar ile Gray'lerdir. Rengarenk tüyleriyle ayırt edilen bir çok Sultan çeşitleri bulunmaktadır. Fakat hepsi genel olarak boy kilo vb özellikler bakımından aynıdırlar.

  Sultan Papağanını diğer evde beslenen kuşlardan ayıran en büyük özelliği ise evcilleşmeye ve konuşmaya daha yatkın olmalarıdır. Özellikle insanlara yakınlıklarıyla tanınmaktadırlar. Diğer evcil kuşlara oranla daha az ötmeleri de tercih edilmelerinde büyük rol oynamaktadır.

  Sultan Papağanları çeşitleri ise şunlardır: Grey Lutino Cinnamon Albino Whiteface Pied Pearl Silver

  En nadir rastlanan türü Albino'dur. Albino'dan sonra ise whiteface türüdür.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bakımı

  Sultan papağanları bakımlarını onlara sağladığımız araçlarla kendileri yapabilen havyanlardır. Hatta bizim müdahale etmememiz daha yerinde olacaktır.

  Gaga bakımı:

  Gagalarını gereken uzunlukta tutabilmeleri için sultan papağanlarınızın kafeslerinde mutlaka gaga taşı bulundurmaya dikkat ediniz. Mürekkep balığı kemiği de aynı işlevi görmektedir. Bu taşlar aynı zamanda mineral de sağlamaktadır onlara.


  Kontrolünüzde olmadan gagası uzamış bir sultan papağanıyla karşılaşırsanız veteriner yardımıyla gagasını törpületebilirsiniz. Bunun dışında kendini kesinlikle gagalarını törpülemeye ve kesmeye kalkışmayınız.

  Tırnak Bakımı:

  Değişik kalınlıklardaki tünekler sayesinde papağanınızın tırnakları istenilen uzunlukta kalacaktır. Petshoplarda satılan plastik ince tünekler kesinlikle bunun için yeterli değildir. Yaklaşık 3 cm çapındaki ahşap tünekler en iyileridir. Karton üzerine kum yapıştırılarak üretilmiş tüneklerin kalın olanlarını da bulabilirsiniz petshoplardan. Kesinlikle tırnaklarını da kesmeye çalışmayınız çünkü tırnaklarının hemen ucundan dahi damarlar geçer. Bunlardan birini kesmek kuşunuzun kanamadan ölmesine neden olur.
  Tüy Bakımı:
  Papağanlarımız zaten gün boyu tüylerini düzelterek bakımlarıyla meşgul olmaktadırlar. Çoğul yaşayan papağanlar da bir sosyalleşme aracı olarak birbirlerinin tüylerini düzeltirler.

  Sizin yapabileceğiniz iki şey vardır. Birincisi sularına kattığınız mineral-vitamin katkıları ve kafeslerine koyduğunuz mineral bloklarıyla sağlıklı tüyler için mineral ihtiyaçlarını karşılamak.

  İkincisi de banyo yaptırarak tüylerini temizlemelerine yardımcı olmak. Bunu da iki yolla yapabilirsiniz. Edindiğiniz bir fısfısla ılıtılmış suyu az bir miktarda sıkabilirsiniz sultan papağanlarınıza. Ya da alacağınız bir banyoluğu kafeslerine takarak kendilerinin yıkanmalarını sağlayabilirsiniz. Islanan papağanlarımızın hastalanmamaları için banyolarını günün sıcak bir vaktinde yaptırmaya dikkat ediniz.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Beslenme

  Evde beslediğimiz sultan papağanları bizim onlara sunduğumuz besinlerle yetinmek durumundalar. Bu yüzden onları elimizden geldiğince sağlıklı yaşatmak için doğadaki çeşitliliği beslenmelerine mümkün olduğunca yansıtmalıyız.

  İyi bir sultan papağanı diyeti için piyasadan satın alabileceğimiz besinler:

  Parakeet Yemi:
  Tüm orta boy papağanlar için sevdikleri cezbedici tat ve kokuda temel ihtiyaçlarını karşılayacak tüm besin maddelerini içeren karışık ana yemdir. Orta boy papağanlar için vitamin mineral amino asidler ve istridye kabuklarından oluşan kullanıma hazır yem karışımlarıdır.

  Genelde karışık ayçekirdekleri kanarya yemi sarı darı buğday karabuğday kenevir tohumu yalancı safran tohumu beyaz darı kırmızı darı sorghum istiridye kabukları tahıllar yumurta ve yumurta ürünleri şeker mineraller hayvansal ve bitkisel yağlar ihtiva ederler.

  Sultan Papağanlarınız çok hareketsiz yada şişman ise çekirdek vermemelisiniz. Onun yerine muhabbet kuşu yemi ya da buğday veya sarı darı ağırlıklı yemlerden vermelisiniz.

  Günlük olarak papağanınızın büyüklüğüne göre verilmesi gerekir. Paraketler uyanık kaldıkları süre boyunca yem yerler bu nedenle temiz bir yemlik içinde sürekli olarak yeme ulaşmaları gerekir. Boş yem kabukları her gün yemlikten atılmalı ve paraketinizin daima taze suya ulaşması sağlanmalıdır.

  Yemin kuru ve serin bir yerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmesi tavsiye edilir.

  Dal Darı:
  Kuş yemleri içinde bulunan darının işlenmemiş halidir. Petshoplarda bulmak zordur internet üzerinden de alabilirsiniz. Bir defa aldıktan sonra suda bekletip çimlendirdikten sonra saksıda ekerek evde kendiniz de elde etmeyi deneyebilirsiniz.

  Sultan papağanlarımızın çok sevdikleri bu yüzden de eğitimde büyük bir yardımcımızdır dal darı.

  Meyve ve Sebzeler:
  Armut(çekirdeksiz) bezelye brokoli çilek domates dutgiller elma(çekirdeksiz) greyfurt(çekirdeksiz) havuç ıspanak karnabahar karpuz(çekirdekleriyle) kavun(çekirdekleriyle) kiraz(çekirdeksiz) kuşkonmaz limon(çekirdeksiz) muz(kabuksuz) patates portakal(çekirdeksiz) salatalık sarımsak şeftali(çekirdeksiz) üzüm(çekirdekleriyle) vişne(çekirdeksiz) yeşil fasülye yeşil ve kırmızı biber papağanlarımıza verebileceğimiz faydalı sebze-meyvelerdir.


  Tahıl Ürünleri Ve Bakliyat:
  Ay çekirdeği(tussuzaz kavrulmuş) badem bulgur ceviz fındık(tussuzaz kavrulmuş) kabak çekirdeği kepek ekmeği kepekli-sebzeli makarna kepekli pirinç mısır(koçanı az olmak kaydıyla) mısır ekmeği pişmiş pirinç ve yer fıstığı(tussuzaz kavrulmuş) onların yiyebilecekleri besinler arasındadır. Özellikle kepekli ürünler sultan papağanlarımıza çok faydalıdır. Çekirdeğin fazlasından kaçınmak gerekir.

  Alkollü içecekler(alkol)cips çikolata dondurma elma çekirdeği (siyanür içerir) gazlı içecekler kek ve kurabiyeler konserve yiyecek ve çorbalar kahve(kafein) kuru meyveler (sülfat ve/veya sülfür içerirler) mantar patates kızartması süt(hazım için gerekli enzimler kuşlarda yoktur) soğan (pişmiş /çiğ-aşırısı kandaki hemoglobini bozar) sosis tereyağı ve margarin verilmemelidir. Turunçgiller günde 4-5 dilimden fazla verilmemelidir.

  Sebze meyveleri vermeden iyice yıkamaya ve kurulamaya dikkat etmek gerekir. Islak verilen marul gibi yiyecekler hayvanlarımızın damaklarına takılarak boğulma tehlikesine neden olabilirler.

  Kuş Kumu:
  Kuşlarımızın beslenmesinde ihmal edilmemesi gereken bir ürün de kuş kumudur.Kuş kumu sindirimi kolaylaştırır papağanlarımızın yediklerini eritmelerini sağlar. Yemlerine kuş kumu katılmayan sultancıklarda sindirim problemleri görülür. Bu yüzden ihmal etmeden hem yem tazelediğimizde yarım çay kaşığı kadar kuş kumunu da yemlerine serpmeyi unutmayınız.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eğitim

  Sultan papağanlarımız evimize geldikten kısa süre içinde ailemizden bir birey olacak hayatımızda yerlerini alacaktırlar. İlişkimizi doğru bir biçimde kurabilmek için onlara doğru davranmamız onların da bize davranışlarını şekillendirmemiz gerekecektir.

  Boyutlarımızın dillerimizin davranışlarımızın kısacası herşeyimizin oldukça farklı olduğu bir canlıyla iletişim kurmak kendi derdimizi ona onun da derdini bize anlatmasını sağlamak elbette ki hiç kolay değil. Bu yüzden eğitim süreci sabır ve emek istiyor. Ancak ilişki kurmayı başarabildiğimiz zamanki mutluluk sanırız ki herşeye değiyor.

  Evcilleşme Eğitimi:
  Eğitim sultanımız eve gelmeden başlar. Papağanınızı eve getirmeden kafesini ve içini hazırlamış olmalısınız zira bunu kuşunuz kafesteyken yaparsanız onu korkutur ilişkinize de daha başlarken zarar verirsiniz. Kafesi en fazla vakit geçirdiğiniz odaya koymalı cereyan gelen ve gürültülü bir mekanda bulundurmamalısınız. Mümkünse bu seçtiğiniz kafes yerini de bir daha değiştirmemelisiniz.

  Kuşunuz eve geldiğinde kutusunun kapağını önceden hazırlamış olduğunuz kafesin kapısına denk gelecek şekilde tutarak onu elinize almadan kafese yönlendirmelisiniz. Bu şekilde başlayacak ilişkinizi ilk bir ay onu kafesinden dışarı çıkarmayarak bu sürede elinizi kafese sadece kuşumuzun temel ihtiyaçlarını karşılamak için sokarak sürdürmelisiniz. Bu sürede kafes dışından ona seslenmeli onunla konuşmalı onu korkutacak gürültü ve hareketlerden sakınmalısınız.  Sabredemez de bu ilk ayda papağanınızı kafes dışına çıkarırsanız henüz kafesini bulmaya da onu kafesine götürecek elinize de alışık olmaması yüzüden onu elinizle tutmak zorunda kalırsınız ki bu mümkün olduğunca kaçınmanız gereken onun en çok korktuğu davranışlardan biridir.

  Bu bir aylık sürede papağanınızın yeme alışkanlıklarını da gözlemlemeniz yararınıza olacaktır. Böylece sevdiği yiyecekleri belirleyerek eğitimin ikinci aşamasına geçebilirsiniz.

  Eğitimin ikinci aşaması ona kafes dışından sevdiği yiyecekleri ikram etmek bunları elinizden yemesini sağlamaktır. İlk başlarda kraker dal darı büyük bir yaprak marul gibi elinizle papağanınız arasındaki mesafeyi büyük tutabilecek dolayısıyla da onu korkutmayacak ikramları denemeniz yararınıza olacaktır. Daha sonra bu parçaları küçülte küçülte papağanınızın elinizi aranızda kafes olduğu halde kanıksamasını sağlayabilirsiniz. En sonunda elinizden çekirdek tek yem gibi küçük şeyleri de tereddütsüz almaya başladığında üçüncü aşamaya gelmişsiniz demektir.  Artık papağanınıza kafes içinde yem ikram etmeye başlayabilirsiniz. İlk zamanlarda kafese elinizin tamamını sokmamanız iyi olacaktır.

  Uzattığınız yemi papağanınızın yemesiyle birlikte elinizi giderek ona yaklaştırmaya uğraşınız. Bu
  üçüncü aşamada aslında tek seçenek kafes içinde ikram etmek değildir. Sonuçta yapmaya çalıştığımız papağanınızın arada kafes telleri olmadan da elinizden yem yemesini sağlamaktır. Bu yüzden onu kafes dışına bırakıp yüksekçe bir yere konduğu zaman da bunu uygulayabilirsiniz. Kuşlarımız genelde bedenlerimizden değil elimizden korktuğundan ve kafes dışındayken hapsolunmuşluk ve çaresizlik duygusu hissetmeyeceklerinden üçüncü aşamayı bu şekilde geçmek daha iyi sonuçlar bile verebilir.


  Dördüncü aşamada elinizden yem yemeye alışan sultan papağanınızın artık elinize çıkmasını sağlamaya çalışacaksınız. Bunun için yemi ikram ettiğiniz elinizi papağanınızdan uzak tutup araya da diğer elinizi daha iyisi işaret parmağınızı sokarak onu elinize çıkmaya mecbur ediniz. İşte burada üçüncü aşamayı kafes dışında uygulamış olmanın büyük yararını görürsünüz. Çünkü küçük kafes kapısından iki elinizi birden sokmak küçük çarpma ve sarsıntılara neden olabiliir.

  Kuşunuz elinize çıkmayı kanıksadığı zaman ki bu uzun sürecektir kuşunuza hemen dokunmaya başlamayınız. Bu eğitimde beşinci yani ayrı bir aşamadır. Kuşunuza dokunacağınız zaman onun elinizi gördüğünden emin olmalı onu gafil avlamamalısınız. Bu aşamanın da tamamlanmasıyla oldukça evcil bir kuşunuz olacaktır.

  İtaat Eğitimi:
  Sultan Papağanları belli kelimelerin anlamını öğrenebilir. Örneğin elinize çıkmasını gitmesini uçmasını veya kalmasını sözlü olarak ifade ederek ona anlatabilirsiniz. Bunun için yapacağınız uymasını istediğiniz her komut için belli bir kelime seçmek ve bunu o hareketi yaparken ona sürekli tekrarlamak. Örneğin onu elinize gelmeye davet ederken her seferinde "Gel" demek. Komutunuza uyduğu taktirde de hiç geciktirmeden ona ödül vermelisiniz. Kararlı olursanız birkaç komut öğrendiğini göreceksiniz.  Konuşma Eğitimi:
  Sultancıkların konuşma kapasiteleri birkaç kelimeyi taklit etmekle sınırlıdır. 3 aydan itibaren sultan papağanları konuşabilecek duruma gelirler. Papağanınıza öğretmek istediğiniz kelimeleri bu süreden itibaren sürekli tekrarlamayı deneyebilirsiniz. Özellikle papağanınızın gırtlaktan gelen bir ses çıkardığı anlarda bu tekrarları yapmaya dikkat edin. Bu sesin örneğini başlığımızda bulabilirsiniz. Eğer sultancığınız istediğiniz kelimeyi söylerse bekletmeden onu ödüllendirmeyi unutmayınız. Bu ödül bir öpücük okşama olabileceği gibi en sevdiği yemin ikramı da olabilir.

  Eğitimin süresi kuştan kuşa değişir. Maalesef bu konuda bir genelleme yapamayız. Evden bir kuş alırsanız eğitim bir ay sürebileceği gibi pethoptan alacağınız bir kuşla 1 yıl boyunca eğitimi sürdürmek zorunda da kalabilirsiniz. Bu süreç kuşunuzun size gelmeden önceki anılarına bağlıdır. Yavru sultan papağanların eğitimleri de yetişkin olanlara göre daha kolaydır. Sultan papağanlarını çift olarak almayı düşünüyorsanız bile önce bir tane alıp eğiterek sonra ikincisini almanız gereklidir. İkisini birlikte alırsanız birbirleriyle meşgul olacak ve sizi ailelerine katmayacaklardır.

  Eğitimde kullanabileceğiniz çeşitli araçlar da petshoplarda satılmaktadır.

  Genel olarak eğitimde dikkat edilmesi gereken bu süreçte kuşunuzu korkutacak onun size olan güvenini sarsacak olayları yaşamamaya mutlak surette dikkat etmenizdir. Bu onu elinizle tutmak olabilir kafesini düşürmek ya da yanında büyük bir gürültü çıkarmak da. Yine de böyle bir olay yaşarsanız da umutsuzluğa kapılmayın. Onu birkaç gün hiç rahatsız etmemek kendi haline bırakmak ilişkinizde kaldığınız yere dönmek için yeterli olacaktır.

  Herşeyden önemlisi sabırlı olmaya çalışın. Kuşunuza sinirlenerek elinize bir şey geçmez. Ayrıca evde beslediğimiz sultan papağanlarının ortalama ömürlerinin 15 yıl olduğunu düşünürsek onlar için harcayacağımız 1-2 yıl bile ilişkimizin geneli içinde eriyip gidecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş