1-Kangal Köpeği
2-Arjantin DoGo
3-Bull Terrier
4-PitBull
5-Rottweiler
6-Rednose
7-Bulldog

Resimler

Kangal

Arjantin DogoBull Teriier
Pitbull

Rottweiler
Rednose
Bulldog


Özellikler

Pitbull:

Kökeni: Bu savaşçı köpek 19. yüzyılda İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ile çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. ABD'ne getirilen bu cins burada onun ağırlığını arttıran ve başının daha güçlü hale gelmesini sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından mükemmelleştirilmiş ve şu anki durumunu almıştır.

Tanımı: Erkekler 44-46 cm dişiler ise 40-42 cm yüksekliktedir. Ağırlıkları 17-20 kg kadardır. Güçlü kaslı bir gövdesi vardır; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın kısa parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. Ancak erkeklerin %80'i beyazdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshira İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan Pitbull Terrier olarak 2 grup olarak sınıflandırılmışlardır.

Kişiliği: Çok eski savaş köpeklerinin de genetik özelliklerini aldığından çok cesur ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilmesini sağlayacak kadar yetenekli sakin iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

Özelliği: Mülk bekçisi olarak çok iyi sonuç vermiştir. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir. Sonuçta herşey pitbullunuzu nasıl eğittiğinize bağlıdır

BullTerrier:
Kökeni:Bulldog'un eski İngiliz terrier'i ile çiftleştirilmesi ile elde edildi.

Tanımı: Yüksekliği 53-56 cm ağırlığı 235 ile 28 kg arasında olmalıdır. Renkleri saf beyaz baş kısmı siyah lekeli ya da kaplan desenli sarımsı kahverengidir.

Kişiliği: Eskiden çok vahşi olan bu tür modern yetiştiricilerin katkıları ve eğitimleri sayesinde gayet iyi mizaçlı bir hal almıştır.

Özelliği: İlk önceleri sadece dövüş köpeği amaçlı kullanılan bu köpek artık günümüzde bekçi ve güvenlik amaçlı kullanılmaktadır.

Rottweiler:
Kökeni:İtalyan mastiffi'nden geldiği düşünülmektedir.

Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm ağırlığı 50 kg kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Tüyleri kısa sert ve kalındır.

Kişiliği: Dengeli sakin itaatkar cesur ve kolay eğitilir. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.

Özelliği: Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır daha önemlisi iyi bekçi ve muhafızdır. İyi bir aile köpeği olabilir ve özellikle çocuklarla arası iyidir

DoGo:
Kökeni: 1920’li yıllarda Arjantin’de Dr. Antonio Nores Martinez tarafından korkusuz bir avcı köpeği olarak geliştirilmiştir.

Polis ve askeriye tarafındanda kullanılan bu köpek aynı zamanda aileler tarafından da iyi bir bekçi ve rehber köpeği olarak görülmüştür. Argentino Dogo avcılık da favorileşmesine rağmen köpek dövüşleri yüzünden kötü bir şöhrete sahip olmuştur. 1991 yılında İngiltere’de ve Avustralya’da tehlikeli olarak görüldükleri için yasaklanmışlardır.

Tanımı: Güçlü çenesi ve sert yüz ifadesiyle Dogo Argentino kaslı bir ırk olan Mastiff tipindedir. Çok zeki korkusuz ve aklen dengelidir.

Kişiliği: İlk kez köpek sahibi olacak kişilere tavsiye edilmez. Dominant bir köpek olduğu için dominant bir sahip gerekir. Argentine Dogolar ailesine karşı çok sadık ve candan bağlıdır. Evine ve bulunduğu araziye mükemmel bir bekçi köpeği olurlar. Büyüdüğü diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Çocuklarla arası iyidir fakat yinede kontrol altında olmalıdır. Oturaklı ve heybetli görünür. Sahibi olacak kişiler bu köpeğin bazı yasalarca yasaklandıklarından haberdar olması gerekir. Çünkü bazı sigorta firmaları kanuni yasaklar olan konularda sorumluluk kabul etmeyebilir.

Özelliği: Yavruyken sosyalleştirme ve itaat eğitimi şarttır. Çok zekidir ve sevgiyle ilgiyle metanetle güzellikle ve tutarlılıkla kolaylıkla eğitilir. Ödüllendirilmelidir. Şiddet kulübeye kapatma ya da sert davranışlarla eğitmeye çalışma ne yapacağı belli olmayan davranışlarda bulunmasına sebep olabilir. Atiklik rehberlik ve polisiye işlerde kullanılma konusunda üstünlük gösterir.

Gereksinimi: Haftalık fırçalanma tüy kaybını azaltır. Gerektiği zamanlarda yumuşak ya da beyaz tüylü köpekler için olan şampuanla yıkanmalıdır. Sıkça tırnak kesimi gerekmektedir. Oldukça sağlıklı bir ırktır fakat sağırlık ve kalça çıkığı problemlerine meyillidir. Atletik aktiviteler ve enerjik egzersizler yapmayı sever. Apartman hayatı için uyumlu değildir. En iyisi çitle çevrilmiş bir bahçede bakmaktır. Dogolarla yürüyüş yapmak ve koşmak iyi etkinliklerdir fakat tasması sıkıca bağlı olmalı ve toplum arasındayken ağzı kapatılmalıdır

Kangal:
Kökeni: Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Orta Asya'dan Anadoluya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde Anadoluda yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir.

Tanımı: Erkeklerde boy 75-80 cm; kilo 50-60 kg dişilerde boy 70-80 cm; kilo 41-49 kg civarındadır. ortalama yaşam süreleri 12 yıldır. Burun yapısı küti çene yapısı sağlamdır. Siyah maskelidir. Tüyler orta uzunlukta sert yapıdadır. Kirli beyaz açık sarı boz kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Göz etrafı siyahtır. Kulaklar üçgen şeklinde uçları yuvarlaktır. Ayaklar iri yapılı kuvvetli parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır.

Kişiliği: Kangallar cesur hızlı zeki ön sezileri kuvvetli hayvanlardır. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür. Görevlerine çok sadıktırlar. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısından gelir. Kurt boğan tek ırktır. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir.

Özelliği: Çoban köpeğidir büyük bahçeleri korumak içinde kullanılır.

Bulldog:
Temel Özellikleri
Hala dövüşlerde kullanıldığı 19. yüzyıla kadar saldırgan yırtıcı ve kan dökücü bir hayvandı. öyle ki Romalılar zinciri vurulmuş olsa bile bir bulldogun sokağa çıkarılmasını yasaklamışlardı.
Yüzyıllar sonra tehdit edici görünüşünü korumakla birlikte iyi huylu temkinli vakur sadık evcil temiz ve aristokrat bit köpek haline geldi.

Kendisine ?çirkin güzel? denildi. Evde uyuması gereken iyi huylu bir köpektir.

Neler Yapar?
Bir gladyatör olarak sahip olduğu kariyer sona erince bekçi ve polis köpeği ve orduda bazı yardımcı görevlerde kullanıldı.
Birleşik Devletler?de bir bulldog savaşta gösterdiği yararlıktan ötürü beş şerit ve bir bronz yıldız ile taltif edildi; bir diğerine ise onbaşılık rütbesi verildi.

Günümüzde insana eşlik eden bir köpek olarak değerlendirilmektedir.

Büyük başı olduğu için yavruların doğumu güç olur. Genellikle sezaryen uygulaması gerekir. Ayrıca dişilerin cogu kısırdır. Bu faktör bulldogların değerini yükseltmiştir.