MAMALAR
Kanaryanın beslenmesine çeşitlilik katmak diğer besinlerden sağlayamadıklarını vermek kanaryada istenilen değişiklikleri sağlamak amacıyla çeşitli mama karışımları oluşturulmuştur. Bunlar kuvvet mamaları ve renk mamaları olarak ikiye ayrılır.

KANARYA KUVVET MAMASI

Bir yumurta katı hale gelinceye değin haşlanır. Soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir. Buna bir miktar pişmiş yumurtanın beyazından da koymakta yarar vardır. İki bisküvi kuru olarak ezilerek toz haline getirilir ve yumurtanın içine dökülerek karıştırılır. Bu karışıma yarım çay kaşığı bal iki damla balıkyağı biraz bira mayası ve biraz da süt ilâvesiyle kuşun iştahla yiyeceği ve iyi bir gelişim sağlayacağı bir mama elde edilir. Bu mamaların içine çiftleşme ve tüy dökümü sıralarında yumurta kabuğu tozu veya mürekkepbalığı kemiği tozu karıştırılabilir. Bu ilâve kuşun kalsiyum gereksinmesini karşılayacaktır.

RENK MAMALARI
Doğadaki yabanıl kanarya türlerinin belirli renk özelliklen göstermesine karşın evcil kanarya çeşitleri arasında pek çok çekici renkte kanarya bulma olanağına sahibiz. Bu olanağı bize tanıyan kanarya yetiştiricilerinin bu yoldaki araştırıcı çaba ve emekleridir. Bu çalışmalar değinildiği üzere iki temel yönlenme göstermiştir.

Bunlardan birincisi Mendel'in "Kalıtım Kuralları" çerçevesi içinde belirli bir renkte kanarya elde edebilmek için uygun özellikler gösteren dişi ve erkek kanaryaların çiftleştirilmesi düşüncesine dayanır. Bu çabalar sonunda elde edilen seçkin nitelikli kanaryaların renk özellikleri kalıcıdır ve kalıtımla yine kendi döllerine aktarılabilir.

İkincisiyse özellikle İngiltere'de kanaryaların renkleri üzerine yapılan kimyasal çalışmalar yönünden olmuş ve bazı özel meşinlerle çok değişik çekici renkte kanaryalar elde edilebilmiştir. Ancak bunlar besin rejimlerin özelliklerini veren maddeler çıkartıldığında tekrar gerçek renklerine dönerler.

Ayrıca suni olarak kazandıkları bu renk özelliklerini kendi döllerine yalnızca kalıtım yoluyla geçirebilme özelliğine sahip değildirler.

Renk Mamaları adıyla anılan kuşların tüy diplerinde bulunan renk verici maddeleri istenilen yönde etkileyen vitamince zengin kuş sağlığına zararsız renklendirici bu mamalar kanaryalara iki aylık olduklarında her gün kanarya başına bir çay kaşığı olmak üzere verilmeye başlanır. Renk mamaları tüy dökümü sırasında artırılabilir ancak çiftleşme süresi içinde kuluçka

Kanaryaların tüylerinde koyu sarı kırmızı tarçıni portakal renklerini yapay olarak oluşturmak mamalar sayesinde mümkün olmaktadır. Hazırladığımız yumurta mamasına 4-5 damla zeytinyağı makinede ince çekilmiş kırmızı taze kayın biberinden bir çay kaşığı eklenerek kuşa verilir.

Kasım ayından itibaren her gün mamalığa bir kahve kaşığı konularak tatbik edilir. Mamanın yanında kuşa haftada bir defa kenevir keten ve darıyı biraz fazlaca vermek gerekir ayrıca bolca yeşillik ve meyvede verilir.

Renk mamasına sadece dişilerin yumurtlama döneminde ve yavrular 5-6 haftalık oluncaya kadar ara verilmelidir. Daha sonra yavrularla birlikte kuşlara renk maması verilmeye devam edilmelidir. Mamanın her gün düzenli olarak kuşa verilmesi gerekir bir gün dahi vermezsek bu kuşun renginde belli olacaktır.

YUMURTA MAMASI
Bir yumurta katı hale gelinceye kadar haşlanır. Soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir içine az miktarda beyazı rendelenerek karıştırılır iki adet bisküvi ezilerek toz haline getirilerek içine karıştırılır karışıma yarım çay kaşığı bal iki damla balık yağı biraz süt ilave edilir ve kuşa verilir. Ayrıca bu karışıma elma şeftali muz gibi meyvelerde rendelenerek karıştırılabilir fakat elma karıştırılacaksa mamaya balık yağı koymamalıyız çünkü elma ile balık yağı birleştiğinde mamayı bozar.

Yumurta ezmesine dövülmüş haşhaş tohumu kenevir tohumu rendelenmiş havuç mangal kömürü tozu mürekkep balığı kemiği tozu az miktarda haşlanmış patates galeta unu ezilmiş bisküvi bal ve süt badem ezmesi karıştırılarak besleyici ve karışımı zengin bir mama yapabiliriz.
Kanaryamıza kuru ekmeklerin üzerine şekerli sıcak süt dökerek yumuşayıp soğumasını bekledikten sonra oluşan karışımı da verebiliriz.

ÖNEMLİ: Hazırladığımız bu karışımların kanarya tarafından taze olarak yenmesi önemlidir. Mamaların kaplarda bir günden fazla tutulmaması gerekir aksi halde bunlar bozularak yiyen kuşun hastalanmasına neden olur.

VİTAMİNLER
Vitaminler vücudun gelişmesini ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlar. Kanaryaya doğadaki çeşitli besinlerden vermek suretiyle her türlü vitamin ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.

A VİTAMİNİ:
Muz portakal domates havuç yeşil lahana patateste bulunur. Yumurta sarısında da vardır. Yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur hastalıklara karşı direnç azalır.

D VİTAMİNİ: Ispanak pancar lahanada bulunur. Vücuttaki kemiklerin gelişimini sağlar kireç oranını ayarlar yetersiz olursa kuşun kemikleri ve gagası kolay kırılır.

B VİTAMİNLERİ: Ispanak domates lahana dereotu yeşilbiber yumurtada bulunur. Yetersizliği durumunda gelişme bozuklukları kabızlık sürgün sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkar.

E VİTAMİNİ:
Hurmada marulda galeta ununda yumurta sarısında ıspanakta bulunur. Vücudun cinsiyet hormonlarını düzenler canlılık kudret ve üretimi sağlar.

C VİTAMİNİ:
Yeşilliklerde ve turunçgillerde bulunur. Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır kuvvetlendirir.

K VİTAMİNİ: Lahanada kenevirde ıspanakta bulunur. Kanda bulunan hemoglobin maddesini takviye eder kansızlığı önler.

U VİTAMİNİ: Lahanada bulunur. Karaciğeri kuvvetlendirir.

KANARYA BESLEMESİNDE SU
Her canlı gibi kuşlarında en büyük gereksinimidir. Su verilecek sulukların kir ve pislik tutmayacak kalitede dıştan takılabilir özellikte olması gerekir. Su durmakla niteliğini yitirebilir plastik suluklarda ışığın etkisi ile yosun tutabilir. Bu nedenle her gün suyu tazelenmelidir. Bu su berrak temiz ve içilebilecek nitelikte olmalıdır. Hafta da bir kere içme suyuna 1/5 oranında maden suyu koymak sindirim sisteminde olumlu etkiye sebep olur. Haftada iki kere banyo yapması için geniş bir kap içinde su koymalıdır. Kus üstündeki tozlardan ayaklarındaki pisliklerden arınır. Yıkanma kabinin içine konan suya biraz yemek sodası konulursa tüy dipleri bakterileri için fayda sağlar ve tüylerini parlaklaştırır. Kus yıkanmadan evvel sudan biraz içerek kontrol eder. Yemek sodalı sudan içtiğinde bu su hazımsızlığa da iyi gelir.

KANARYA BESLENMESİNDE MEYVE VE YEŞİLLİKLER

Kafes hayatına alıştırılmış kanaryaların yeşillik ve meyveler de bulunan bol vitamin ihtiyacını giderebilmesi bizlerin görevidir. Yaz mevsiminde; marul salata semizotu taze incir karalâhana havuç elma. Kış mevsiminde; Kuru incir elma ıspanak karalâhana su teresi hindi bağ havuç pazi roka gibi yeşillikler ve meyveler verilmelidir. Doğada bulunan değişik yeşilliklerde verilebilir. Kanarya yem ve tohumlarından bahçenizde veya saksıda filizlendirip taze yeşillik olarak kuşunuza sunabilirsiniz. Saksılarda ve plastik kaplarda yetiştirilen yeşillikleri kafeslere veya salmalara kabı ile birlikte koyarsanız kanaryalar istedikleri kadar severek yerler kalanlarda yeşil olarak diğer günlere taze olarak kalır. Kanaryalar salatalığı severler fazlası karin ağrısı yapar zamansız tüy dökümüne sebep olur. Elma faydalı bir meyvedir. Bağırsakları rahatlatır idrar verici ve uyku vericidir. Alkol asit ve seker verirsek kuşta bıkkınlık yaratır ara sıra bu karışımları yukarıdaki gibi uygularsak kus mamayı daha da iştahlı yiyecektir.

KANARYA RENK MAMASI
Kanaryalara renk maması hazır olarak satılanları da verebilirsiniz Halk arasında ""SALÇALIK BİBER"" adıyla anılan koyu kırmızı renkli kalın etli biber mikser de çekilip karıştırarak ta verebilirsiniz. Hazır mamalar yemin içine karıştırıldığı gibi suyuna sıvı olarak dökülen mamalarda vardır. Ebeveynlere tüy dökümü mevsiminde yavrulara 2 aylıkken verilmelidir. Dozunu iyi ayarlamak gerekir fazla verildiği takdirde kusunuz zarar görebilir. Biber kafese bütün olarak asılıp da verilebilir. Biberin hiçbir yan etkisi yoktur istediğiniz kadar verebilirsiniz. Renk verme özelliğinin yani sıra vitamin bakımından da zengindir.

KANARYA BESLENMESİNDE KUM VE MİNERALLER

Kanaryanın dişleri yoktur. Yedikleri tohum ve hububatlar serttir. Bunların sindirilmeleri için iyice öğütülmelidir. Dişleri olmadığı için bu görevi kum yapar. Kusun yuttuğu kum kursağına gider ayni şekilde kursağına giden sert gıdalar kum tanelerine sürtünerek ufalanır toz halinde öğütülür ve böylece sindirim olayı rahatlamış olur. Verilecek kumda toz seker büyüklüğünde köseli kırılmış tas olarak temiz kuru ve mikroptan arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ufak bir kap içinde verilebilir. Kafesin tabanına da taslı kum konursa kus tabana serilen kumdan da kum ihtiyacını giderir ve ayak temizliğine de faydası olur. Doğadaki kus yapısının gerektirdiği mineralleri doğadan temin eder kafesteki kusun ihtiyacını bizim sağlamamız gerekir. Bu mineraller arasında en ön sırayı kuskusuz KALSİYUM VE FOSFOR alır. Mamasına konulacak un haline getirilmiş yumurta kabuğu kafese asılan mürekkep baliği kemiği az miktarda suyuna karıştırılacak kireç tozu bu ihtiyacı karsılar. Kus malzemesi satan dükkânlarda torba içinde hazırlanmış kum ve mineral karışımını bulabilirsiniz.