Binlerce yıldan beri evcilleştirilmekte olan genellikle uysal çiftlik hayvanlarının öldürme potansiyeli vardır hatta bazen bunu kasıtlı olarak yaparlar. Sevimli bir çiftliğe ya da köye gitmeden önce tehlikelerin farkında olun.

Bir çiftlikteki ya da köydeki en tehlikeli hayvan tabii çiftçinin ya da köylünün kendisidir. Ancak bu hayvanlar da insanlar kadar tehlikeli olabilirler.

1. Eşek

Şirin mi şirin büyük kulakları şapşal ifadeleri ile eşekler bu konuda en akla gelmeyecek hayvanlardır biridir. Her yıl eşekler tarafından öldürülen insanların sayısı uçak kazalarında ölenlerden fazladır. Çoğu insan onların tembel ve inatçı olduğunu düşünür. Ancak size hiç fark ettirmeden atacakları çifte ölümcül bir darbe olabilir. Bu onları atlardan daha tehlikeli yapmaktadır çünkü atlar çifte atmadan önce kulaklarını hareket ettirme ve benzeri tepkilerle amaçlarını önceden belli ederler. Eşekler çoğunlukla tilkilerin çiftliğe yaklaşmaması için bekçi olarak kullanılırlar çünkü tanımadıkları köpekleri öldürürler.

2. Büyükbaş Hayvanlar

Çoğu akıllı insan büyükbaş hayvanların tehlikeli olduğunu bilir ancak ineklerin kışkırtılmadan dahi öldürebileceklerinin farkında olmayabilirler. Otçul olabilirler ancak yetişkin bir insandan 150-200kg daha ağırdırlar. Ürkütüldüklerinde panik halinde koşmaya başlarlar. Kızdıklarında ise aralarında toplanarak rakipleri ile yüzleşirler.

Tüm büyükbaş hayvanların boynuzları yoktur ancak boynuzları olanlar da olmayanlar da çok tehlikelidir. Boynuzlunun en tehlikeli yönü ise önüne çıkan herşeyi boynuzlarıyla havaya fırlatmasıdır.

3. At

Atların insanları kasıtlı olarak öldürdüğü çok nadiren gerçekleşmektedir. Ancak atların kazayla yol açtıkları ölüm sayısı epey falzadır. Özellikle ata binerken düşmek oldukça tehlikelidir. Başınızda kasket olursa kafatasınız zedelenmez uzuvlarınız kırılsa da normal şartlar altında ölmezsiniz. Ancak siz yere düştükten sonra üzerinizden geçen at ölümcül darbeyi oluşturabilir. Özellikle yarışlarda yere düşen bir jokey arkadaki atların onun üzerinden geçmesi sonucu hayatını kaybedebilir.

4. Keçi

Keçiler de tehlikelidir özellikle büyük ve boynuzlu olanları. Kafasını bir insanın poposuna tosladığında kişi hayvanın dikkatini dağıtmak için ona yemek atar ve koşarak kaçar. Keçi de böylelikle saldırmanın onu doyuracağı mesajını erken yaşta almış olur. Çok inatçı olan keçiler tehlikeli canlılardır özellikle kendi sözünün geçtiğini düşünürse.

5. Domuz

Büyük domuzlar ve yaban domuzları oldukça tehlikelidirler. En korkulması gereken ise yavrularını koruyan dişi domuzdur. Domuzlar köpekler kadar akıllıdır ve sinirlendiklerinde ısırırlar.

6. Horoz

Horozlar çok saldırgandırlar. İnsana göre küçüktürler tabii ancak çocuklar için tehlikeli olabilirler. Bacaklarında kavga ederken kullandıkları çıkıntılar vardır. Genellikle tavukların kendilerinin olması için kavga ederler yahut tavuklarına yaklaşmaya çalışan diğer davetsiz misafirlere -insanlar da dahil- saldırırlar. Tüm horozlar bu kadar saldırgan değildir.

7. Diğer Anne Hayvanlar

"Domuz" başlığında da değinildiği gibi yeni anne olmuş bir hayvandan korkulmalıdır. Özellikle doğumdan sonra yanlarına dikkatle yaklaşılmalıdır. Gergin tedirgin ve korumacı olurlar. Potansiyel olarak tehlikeli bir anne hayvanın çevresinde çalışmanız gerekiyorsa yanınızda bir kişi daha olmasına özen gösterin.