En güçlü çene....

Evet doğada lakayit davranan pişkin pişkin gülüyomuş havasında olan sırtlanda... İlkten herkes yok artık diyebilir ama Çenesi 25cm'ye 850kg'ma kadar basınç uyguluyormuş (:
Tüm canlılar arasında;

Timsah...


Timsahların tüm canlılar aleminde en güçlü çeneye sahip yaratıklar olduğu saptandı.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda timsahların ısırma gücünün sırtlanlar aslanlar ve hatta köpek balıklarından daha güçlü olduğunu belirledi.

Florida Zooloji Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre 4 metrelik orta boy bir 'alligator'un ısırma gücü 963 kilogramı buluyor. Büyük boy 'alligator'ların ısırma gücünün ise 1340 kilograma kadar çıktığı bildirildi.

Florida Devlet Üniversitesi paleobiyolojistlerinden Greg Erickson 'Timsahların ısırma gücü inanılmaz bir şey. Tüm dünyada gerçek ısırma şampiyonu timsahlar' diye konuştu.
Timsahların geniş ağızlarında 80 diş bulunuyor. Timsahlar bu dişleriyle ırmaklarda yaşayan kalın kabuklu kaplumbağaların kabuklarını bile kırabiliyor.

Resmi kayıtlara göre ise Florida'da 1948 yılından bu yana 13 kişi timsahlara yem oldu.

NASIL ÖLÇÜLDÜ?

Uzmanlar timsahların ısırma gücünü ölçebilmek için uçlarında madeni plakalar bulunan uzun borular kullandı. Üzerleri deri kaplı bu boruların içine hassas ölçüm aletleri yerleştirildi. Timsahlar boruyu ısırınca içindeki cihazın ısırma gücünü ölçtüğü kaydedildi.

Timsahların bazen boruları yakaladıktan sonra ne kadar çekilirse çekilsin 20 dakika kadar bırakmadıkları da saptandı. Araştırmanın timsahların beslenme alışkanlığı ve hangi avları tercih ettiğini belirlemek amacıyla yapıldığı kaydedildi.

Pitbullar 1ton basıyor felan diyen elbette olucaktır bırakın bu yanlış bilgileri artık onlarda 350 kg civarı çene basıncı var yapılan deneyler öyle diyor...