Protein Nedir ?
Proteinler aslında; karbon hidrojen oksijen azotun diğer eser elementlerin bileşimi ve peptit bağlarının uzun zincirine bağlanan amino asitlerin farklı bir kombinasyonudur. 22 farklı amino asiti vardır bunların 12 si bir muhabbet kuşunun hücrelerinde yapılabilmektedir. Safra ve idrar dışındaki vücut dokuları ve sıvıları protein içerirler. Bununla birlikte protein içindeki farklı amino asit bileşenlerinden dolayı bir dokuda çok fazla diğer doku veya sıvılarda farklı oranlarda bulunabilir.

Bütün amino asitlerin yeterli düzeylerini içerenler "Tam" veya "Yüksek kalite" proteinler olarak değerlendirilir oysa bir veya daha çok amino asidin eksik olduğu proteinler de "Eksik" "Düşük kalite" veya "Sınırlı" proteinler olarak adlandırılır. Başka bir deyişle protein kalitesi; bir muhabbet kuşunun bu amino asitler için ihtiyacına göre orantılı olarak miktara ve amino asitlerin oranına göre belirlenir.

Neden Önemlidir ?

Vücuttaki proteinler sürekli olarak yapılmakta ve parçalanmaktadır. Bir muhabbet kuşunun bazı amino asitleri diğer amino asitlerle sentezle birleştirebilmesi sözkonusu ise bunu yapması için birkaç "Zorunlu" amino asit arginin lizine metiyonin triptofan histidin lösin fenilalanin treonin valin ve glisin mevcut olmalıdır. Bu 10 gerekli amino asitin tek kaynağı diyettir. Vücut bu amino asitleri daha uzun dönemde kullanmak amacıyla depolamadığı gibi (birkaç saat içinde artık olarak böbrekten geçirilir) onların diğer-gerekli olmayan amino asitler sentez oluşumu için sistemde ortaya çıktıklarında hazır olmaları gereklidir. Buna ek olarak eğer diyet tarafından sağlanan yeterli enerji yoksa bu gerekli amino asitler sentez yerine enerji ihtiyacı için kullanılırlar.

Genelde hayvansal proteinlerin; sebze kaynaklı proteinlerde yetersiz ve eksik olarak (ihtiyaç duyulan amino asitlerin biri veya daha çoğundan) düşünülürken "Yüksek kalite" proteinler olarak değerlendirilirler. Örneğin baklagillerin amino asit gücü lizin ve izolösin olurken zayıf yönleri sınırlı triptofan ve metiyonindir. Diğer sebzelerin triptofan ve lösinleri kuvvetlerdir zayıf yönleri izolösin ve metiyonindir. Kuşlarımızın belirli amino asit ihtiyaçlarının tümünü bilmememize rağmen ciddi amino asit eksikliklerini ve/veya sınırdaki amino asit eksiklik nedenlerini anlayabiliriz:

* Zayıf tüy gelişimi.
* Gelişim yetersizliği.
* Yumurta boyutunda azalma.
* Siyah-renkli tüylerde melanin pigmenti eksikliği.
* Bakteriyel virütik ve mantar hastalıklarına karşı hassasiyet artışı.
* Üremede başarı azalması.
* Vücut yağı artışı.
* Yüksek ölüm oranı.

Buna ek olarak kaçınılmaz yaşam döngüsü içinde "yüksek kalite" protein girişi için gereksinimlerin arttığının bilincindeyiz.

Enerji ve Protein Arasındaki İlişki Nedir ?
Enerji aktivite vücut kütlesi ve sıcaklıkla doğrudan bağıntılı olduğundan diyette yüzde bakımından ifade edilmesi zor olan önemli bir beslenme gereksinimidir. Buna ek olarak; metabolik enerji (ME) beslemenin düzenlemesi kuşun yaşlanması sağlık stres genetik ve hatta kuşun kendisinden kaynaklanan yapı veya yaşam çizgisi nedenleriyle değişkenlik gösterebilir. Buna rağmen genellikle muhabbet kuşları gibi küçük kuşların daha büyük kuşlara oranla ağırlıklarının gramı başına daha yüksek bir enerjin yüzdesine ihtiyaç duydukları söylenmektedir. Örneğin bilgisayar tahminlerine göre bir muhabbet kuşunun (40 gram) orta düzeydeki bir aktivitedeki enerji gereksinimi temel alındığında günlük 41 ME kcal’dir yani 41000 ME kaloridir (1 kcal= 1000 kalori). 100 gramlık bir Cockatiel'in günlük 58 ME kcal. ve bir Konur (200 gram) içinse sadece 82 ME kcal'i gereklidir.

Büyümekte olan kuşlar daha çok vücut hücresi oluşturmak ve dişi kuşlar da yumurta üretimi için erişkin kuşların gelişim için harcadıklarından daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar. Gelişim kuşların temel metabolik oranlarının bir ölçümüdür ve biyokimyasal beden kompozisyonlarının artış ya da azalışı ile değil aynı kalması ile tanımlanır.

Kuşlar yüksek vücut sıcaklıklarından dolayı vücut ağırlıklarına göre memelilerden daha çok enerjiye gereksinim duyarlar. Hava sıcaklıkları düştüğünde bir muhabbet kuşunun vücut ısısı 40.5 hatta 42.5 C dereceye ulaştığından enerji ihtiyacı çok artar. Sonuç olarak enerji tüketimi = zengin yiyecek artışı. Hava ısındığında vücut ısısının dengelenmesi için gitgide daha az enerjiye ihtiyaç duyulur bundan dolayı enerji düzey zengin yiyecek girişi azalacaktır.

Enerji karbonhidratlar lipitler (yağlar) ve bir ölçüye kadar proteinler ile sağlanır. Bunlardan yağlar ile sağlanan metabolik enerji daha çok verimli bir şekilde büyüme için kullanılır ve semirme ise karbonhidratlar ile sağlanır. Eğer beslenmede yeterli karbonhidratlar veya lipitler yoksa kuşun vücudu enerji ihtiyacını karşılamak için gerekli amino asitlerden faydalanacaktır. Yine de ME karbonhidratlardan daha az verimli şekilde kullanılan proteinler ile desteklenir.


Karbonhidratlar ve yağlarca yüksek olan tohumlar enerji için mükemmel bir kaynaktır. Tohumlar; bu enerjiyi sağlarken protein çok düşükse ve gerekli amino asitlerin birkaçından yetersizse bir problem ortaya çıkabilir. Protein oranına göre enerjinin dengesiz olması nedeniyle tohumu yiyen bir muhabbet kuşu çabuk bir şekilde protein ihtiyacını değil ama enerji ihtiyacını karşılar. Bunu dengelemek yeterli düzeyde protein girişini sağlamak için bir muhabbet kuşu enerji (tohum) girişini artıracaktır. Muhabbet kuşlarının ya tamamen tohumlarla beslenen ya da değişken protein içerikli kapsamlı lapalarla beslenen gruplarında yapılan gerçek bir araştırma projesi grafikle gösterilmiştir. Lapa diyetlerindeki muhabbet kuşları ortalamada her gün vücut ağırlığının %25 inin altında tüketirken tohum diyetindeki kuşlar önemli şekilde daha çok tüketmişlerdir. Bu ikinci gruba giren kuşlar için protein düzeyi daha yeterli bir düzeye ulaşırken daha az tüketmişlerdir.

Tohumlar iki kategoride sınıflandırılır:Yağlı tohumları ve nişastalı tohumları. Her iki tip tohumlar; karbonhidrat lipit ve daha az düzeyde protein sağlar. Karabuğday tahıllar ve ot tohumlarını kapsayan nişasta tohumları; akdarı kanaryaotu buğday yulaf pirinç milo ve mısırdır. Nişasta diyette bulunan karbonhidratın en çok kullanılan formudur. İkinci bir karbonhidrat selüloz enerji vermeye uygun olmamasına rağmen yiyeceğin sindirim sistemi içindeki normal hareketini sağladığı için muhabbet kuşlarının diyetinde eşit önemdedir. Bir muhabbet kuşu diyeti içeriğinde önerilen ham lif (selüloz) oranı % 7 ‘dir.

Genelde akdarı gibi nişasta tohumları yağlı tohumlara göre daha az ve daha kalitesiz protein içerirler. Bu gruptan; buğday gerekli amino asit olan lösinde yetersizdir. Mısır triptofandan yetersizdir akdarı az miktarda triptofan daldarı az miktarda arginin içerir. Kanarya yeminin proteince zengin olduğuna genelde inanılmasına rağmen lizin ve metiyoninde yetersizdir. Tahıllarda lösin ve izolösin eksikliği mısırda triptofan yetersizliği vardır.


Yağ tohumları; kolza keten nijer haşhaş ayçiçeği kenevir susam ve yerfıstığıdır. Onlar enerji desteklemeye katkı olarak gerekli yağ asitlerini linoleik linolenik ve araşidonik sağlarlar. Diyette yağ asitlerinin yokluğu aşağıdaki durumlara neden olur:

* Yumurta boyutunda azalma.
* Zayıf tüy gelişimi.
* Kuluçkada azalma.
* Toplam gelişmede bozulma.
* Düzensiz bozuk tüy yapısı.
* Karaciğerde yağ birikimi.

Muhabbet kuşları kısaca mubişler (ya da Amerikan halkdilinde Paraketler) harika uyum sağlayan eğlenceli yıllarca sevilen bir arkadaş olan küçük papağanlardır. Maalesef onlar aynı zamanda kendileri için en iyi olan besinleri yemeyi reddeden bodur küçük adamlardır. Avustralya'ya özgü olarak çok büyük sürüler halinde kilometrelerce seyahat ederler belirli aralıklarla tohum ve filizlerin tüketimi için sıklıkla yere inerler. Doğadaki muhabbet kuşları bu yolculuklarına katlanırlar ve tüm kalorilere ihtiyaç duyarlar.

Evlerimizde muhabbet kuşları doymaz yiyicilerdir ama onların besinleri verimli kullanımı sınırlandırılmıştır. Çoğunlukla hareketsiz yaşam tarzları onları aşırı şişmanlık için aday yapar. Ayrıca; onlar karaciğer yağlanmasına ve pek çok tümöre eğilimlidir. Bu bileşim çoğunlukla kronik sağlık problemleri ve belirgin şekilde kısalan yaşam süreleriyle sonuçlanır. Popüler evcil hayvan olmalarına rağmen onlar çoğunlukla ucuz değiştirilebilir veya "gözden çıkarılabilir" kuşlar olarak görülürler ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri tıbbi özen saygı ve diyetten de mahrum bırakılırlar. Benim dünya görüşüm her kuş boyut veya fiyatına bakılmaksızın yaşamı sever ve bizim için gezegenimizi aydınlatırlar ve biz onların bakıcıları olarak mümkün olan en iyi özeni göstermekle yükümlüyüz. Uygun koşullardaki muhabbet kuşu bakımı 15-20 yıl olması gerekirken çoğunlukla 5-10 yıl olarak karşımıza çıkan bir hayat süresini ifade eder. Çok güzel bir söz duymuştum; biz çoğu kez onları fazla besleyerek "Sevecenlikle öldürüyoruz". Onların ihtiyaç duyduğu bütün her şeyin neler olduğunu öğrenmek ve tamamen küçücük dozlarda vermek zorundayız. Tombul bir muhabbet kuşuyla uğraşıyorsanız bazı önerilerde bulunulacaktır.

Yiyecek Çeşitleri

Daha büyük papağan türlerinden farklı olarak muhabbet kuşları gerçekten çoğunlukla doğal ortamda da tohumlarla beslenirler bundan dolayı bazı tohumları her gün vermek uygun hatta zorunludur. Uygun olan miktar ise gün başına 1 çay kaşığı ve 1 yemek kaşığı arasındadır bu da vücut boyutuna aktivitelerine ve bireysel metabolizmasına göre uygulanması gereken değişikliktendir. Kuşunuzu satılan iyi marka bir muhabbet kuşu tohumu karışımıyla besleyebilirsin veya bazen daldarı verebilirsiniz ama her ikisini aynı günde değil bir gün biri diğer gün öteki şeklinde. Daldarı daha doğal ortamda hissetmelerine izin verir ve bir tohum için göreli olarak düşük yağ yüksek protein içerir.

Porsiyonlar

Vereceğiniz herhangi bir şeyin asla kuşun başından daha büyük olmamasını unutmayınız. Diğer bir deyişle bir muhabbet kuşuna üzüm verdiğinizde 1/2 üzüm fazla 2 veya 3 üzüm çok fazladır! Tohumlarda kesinlikle kabın 2/ 3 ünü doldurmayın! Çoğunlukla "Çimdikler" ve "Hafif Dokunuşlar" halinde servis yapılmalıdır.

Bir porsiyon bununla birlikte bir tutam civarındadır — bir muhabbet kuşu için toplam gıda anlamında olmamak üzere! Ben; yalnızca haftada bir iki kez beslenmesine biraz organik tohum karıştırırım. Küçük kuşlar diyetlerinde tohumlara çok fazla yer verilirse karaciğer böbrek ve gut hastalıklarına daha çok yakalanmaktadırlar bundan dolayı yalnızca diğer gıdalara kıyasla % 5-10 oranında yer veririm. Normal ağırlıktaki muhabbet kuşlarım için her gün organik Amber’in Kıtalararası Mutfağı’ndan (benim hazırladığım pişmiş yiyecek) 1 çay kaşığı veririm daha tombul olanlar için ise her iki günde bir.
Bununla birlikte çok çeşitli ve iyi kesilmiş sebze de karıştırırım. Aslında bir muhabbet kuşunun günlük diyetinde en önemli öge günlük payların en büyük yüzdesi olarak sebze ile beslenmektir. Öncelikle her tipteki koyu yapraklı yeşil sebzeleri bolca kullanın — pazı pancar havuç ve turp yaprağı kıvırcık lahana karahindiba ıspanak hardal kişniş maydanoz (!) vb. Kafes tellerine veya tavan kısmına tutturulabilir. Çiğ veya haşlanmış brokoli verilebilir— muhabbet kuşları tellere asılan minik çiçekçikleri de severler. Sonra; koyu portakal ve renkli sebzeler verilebilir — havuç tatlı patates balkabağı pancar sarı şalgam jalapeno biberi (!) vb. doğranarak bir kapta verilebilir. Biberler hariç diğerleri maksimum beta karoten sağlamak için en iyi pişirilen gıdalardandır. Birçok tohumun filizleri çoğunlukla sevilirler. Meyve ölçülü şekilde bir ilave olarak bir ya da iki günde bir verilebilir — papaya mango kivi kavun küçük yumuşak meyveler armut elma ve çekirdekli meyveleri deneyebilirsiniz.

Diyet Dönüşümü

İdeal ortamlarda bebek muhabbet kuşları sütten kesilerek geniş bir diyete geçeceklerdir bütün yukarıdaki bahsedilen yiyecekleri ve kolayca verebileceğiniz her şeyi yiyeceklerdir. Ama gerçek dünyada çoğu (ucuz ve kolay olduğundan) sütten kesildiklerinde tohumlarla beslenirler ve eğer bir erişkin kuş bakıyorsanız muhtemelen müzmin bir tohum tiryakisidir ve inatçı bir şekilde bütün bu yeni sağlıklı gıdaları görmezlikten gelecektir. Muhabbet kuşları en inatçı yiyicilerin arasındadır — cockatiels amazonlar ve Avustralya papağanları daha az derecede inatçıdırlar.

Herhangi bir kuşu doğru yemeye alıştırmazsanız yiyeceğin ne olduğunu tohum dışında ne yapacağını bilmediğinden kesinlikle açlıktan ölebilir. Kuşlarımıza değişik zamanlarda değişik besinler sunarak onların seçme huylarını en aza indirgemek için aşamalı olarak yeni bir yemek rehberi hazırlanmalıdır.


Kafesinde tohumla beslenen inatçı bir muhabbet kuşu her zaman 3-4 saat için çıkarılan tohum yemliklerinden sonra verilen yeni sağlıklı besinleri daima yiyeceklerdir. Üstüne biraz tohum serperek veya onun çok beğendiği bir şeyi mesela mısır ve bezelye kullanarak rüşvet verebilirsiniz. Yeni yiyecekleri elinizle veya sürüdeki/yanındaki diğer bireyler yemek yedikleri zaman onu cesaretlendirmek için teklif edebilirsiniz. Son olarak bu tür gıdaları birkaç gün bırakmayın gerekirse tazeleyerek tekrar tekrar verin — kuşlar çoğunlukla yeni bir yiyeceği denemek için yeteri kadar rahatlamadan alışmadan önce sürekli görmek zorundadırlar. Herhangi bir nemli veya taze yiyeceği ekşimemeleri bozulmamaları ve bakteri kaynağı olmamaları için 3-4 saatten sonra kesinlikle çıkarın. Muhabbet kuşu diyet dönüşümü ayları kapsayan bir süreçtir kesinlikle günler içinde veya bazı kuşlar için haftalar içinde gerçekleşeblecek bir şey değildir. Birçok muhabbet kuşu kaplarla verilmeden önce kafes tellerine veya meyvelik/sebzeliklere asılan bir parça ürünü gagalayayıp denemeye daha yatkındırlar. Yaratıcı olun ve hepsinden çok “sabırlı”.