Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Köpek Beslemek İsteyenler Mutlaka Baksın Köpek Irkları

  ROTTWEİLER


  Kökeni: İtalyan mastiffi'nden geldiği düşünülmektedir.

  Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm ağırlığı 50 kg kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Tüyleri kısa sert ve kalındır.

  Kişiliği: Dengeli sakin itaatkar cesur ve kolay eğitilir. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.

  Özelliği: Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır daha önemlisi iyi bekçi ve muhafızdır. İyi bir aile köpeği olabilir ve özellikle çocuklarla arası iyidir.

  ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ


  Kökeni:
  Almanya.

  Tanımı: 30-40 kg kadardır. Erkekler 60-65 cm dişiler 55-60 cm yüksekliktedir. Yüksek zekalı bir ırktır.

  Kişiliği: Çocuklarla gayet iyi iletişim kuran diğer köpeklerle uyumlu hareketli mükemmel koku alan burna sahip bir köpek türüdür. Cesur neşeli sadık kararlı vefalı efendisine ve çocuklara sevgi duyan öteki hayvanlara karşı hoşgörülü yabancılara karşı uyanık kolay eğitilir.

  Özelliği: Askeriyede polis birliklerinde muhafız köpeği olarak evlerde bekçi köpeği amaçlı kullanılabilir. Ayrıca iyi bir aile köpeğidir.
  AMERİKAN COCKER SPANİEL

  Kökeni:
  1880'lerde ilk İngiliz Cocker Spaniel Amerika'ya getirildi. Kırsal kesime uygun türün elde edilmesi çalışmaları sonucunda Amerikan avcılarının isteklerine cevap veren bir tür elde edilebildi. Buradaki av kuşları İngiliz kuşlarından daha ufak yapılı olduklarından köpeğin cüssesi de giderek ufaltıldı. Başka değişiklikler de bunu izledi ve sonunda İngiliz ve Amerikan cockerleri arasındaki farklar ortaya çıkıverdi. Bugün her iki tür de ülkelerinde tescil edilmişlerdir.

  Kişiliği:
  Genetik açıdan zamanla fiziksel ve huysal değişime uğrayan Amerikan cocker'ın sportif eğlenceli ve sakin yapısında pek bir değişim olmamıştır.

  Gereksinimi:
  Tüyleri belirli bir programa göre kesilip taranmalı hayvan egzersizden uzak tutulmamalı idman yaptırılmalı dolaştırılmalı ve tabii ki onu oyundan uzak tutmamak gerekmektedir.

  AMERİKAN PİTBULL TERRİER  Kökeni: Bu savaşçı köpek 19. yüzyılda İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ile çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. ABD'ne getirilen bu cins burada onun ağırlığını arttıran ve başının daha güçlü hale gelmesini sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından mükemmelleştirilmiş ve şu anki durumunu almıştır.

  Tanımı: Erkekler 44-46 cm dişiler ise 40-42 cm yüksekliktedir. Ağırlıkları 17-20 kg kadardır. Güçlü kaslı bir gövdesi vardır; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın kısa parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. Ancak erkeklerin %80'i beyazdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshira İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan Pitbull Terrier olarak 2 grup olarak sınıflandırılmışlardır.

  Kişiliği: Çok eski savaş köpeklerinin de genetik özelliklerini aldığından çok cesur ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilmesini sağlayacak kadar yetenekli sakin iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

  Özelliği: Mülk bekçisi olarak çok iyi sonuç vermiştir. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir. Sonuçta herşey pitbullunuzu nasıl eğittiğinize bağlıdır.
  BEAGLE
  Kökeni: Elizabeth çağında Harrier ile eski İngiliz Tazısı’nın çiftleştirilmesiyle geliştirildi.

  Tanımı: Harrier'e benzer. Fakat daha kısa bacaklıdır. Dayanıklı ve çok hareketlidir. Yüksekliği 33-40 cm ağırlığı 82-136 kg’dır. Ayakları yuvarlak ve güçlüdür. Tüyleriyle ayırt edilebilen iki ayrı tipi vardır: Biri yumuşak diğeri sert tüylüdür. Siyah desenli mavi beyaz siyah portakal veya üç renklidir.

  Kişiliği: Duygulu neşeli temiz sakin hoş görünüşlü güzel sesli bir cinstir.

  Özelliği: Av köpeği amaçlı olarak uzmanlaşmıştır. İnsana eşlik eden köpek olarak da olumlu bir şöhrete sahiptir. Minyatür bir türü de vardır. Elizabeth Baegle'ı denilen bu türün yüksekliği 30 cm kadar ağırlığı ise 10 kg’dır. Geçmişte avcılar bu minyatür köpeği atların terkisinde ava götürürlerdi.

  BORDER COLLİE

  Kökeni: İskoçya’nın sınır köylerinde geliştirilen Border Collie zekası ve kendine verilen görevleri yapma konusunda büyük gelişim göstermiştir.

  Kişiliği
  : Oldukça sevecen ve heyacanlı olan Border Collie çocuklarla olan yakınlığından dolayı tam bir aile köpeğidir.

  Gereksinimi: Bol bol gezmek egzersiz ve oyun ister.

  BOXER

  Kökeni: Bu cins 1850 yılında Münih'te Bullenbeisser Mastiffi ile Bulldog'un çiftleştirilmesiyle geliştirildi. Bu cinslerin ilki ayı avında kullanıldı; ikincisi ise boğalarla dövüşmek için. Atalarının vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Tanımı: Başı vücuduyla orantılı etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Kuyruk çok kısa ve dik duruşlu ön bacaklar düz ve paraleldir. Yükseklik erkeklerde 57-63 cm dişilerde 522-584 cm; ağırlık erkeklerde 34-35 kg dişilerde ise 26-28 kg arasında değişmektedir.

  Kişiliği: Boxer iyi huylu sadık çocukları sevecen ve kin duymayan bir köpektir. Tabii ki aldığı eğitime bağlı olarak saldırgan bir yapı da gösterebilir.

  Özelliği: Polis bekçi ve sakatlar için rehber köpek olarak kullanıldığı gibi rehabilitasyon merkezlerinde hastalara moral vermek amacı ile de kullanılır. Sahipleri ve çocuklar için çok iyi bir arkadaş olabilir.

  BULL TERRİER
  Kökeni: Bulldog'un eski İngiliz terrier'i ile çiftleştirilmesi ile elde edildi.

  Tanımı: Yüksekliği 53-56 cm ağırlığı 235 ile 28 kg arasında olmalıdır. Renkleri saf beyaz baş kısmı siyah lekeli ya da kaplan desenli sarımsı kahverengidir.

  Kişiliği:
  Eskiden çok vahşi olan bu tür modern yetiştiricilerin katkıları ve eğitimleri sayesinde gayet iyi mizaçlı bir hal almıştır.

  Özelliği:
  İlk önceleri sadece dövüş köpeği amaçlı kullanılan bu köpek artık günümüzde bekçi ve güvenlik amaçlı kullanılmaktadır.

  BULLMASTİFF

  Kökeni: 1924'te Mastiff ile Bulldog'un çiftleştirilmeleri sonucu elde edilmiştir.

  Tanımı:
  Güçlü ve hantal olmayan bir köpektir. Erkekler 635-685 cm ve 50-56 kg dişiler 61-66 cm yüksekliğinde ve 45-54 kg ağırlığındadır. Tüyleri açık kahverengi kızıl ve kaplan renklerinin bütün tonlarını taşır; kısa ve serttir.

  Kişiliği: Neşeli korkusuz dengeli itaatkâr ve duygulu bir ırktır. Ancak bu köpekler gerçekten enerjik insanlar içindir.

  Özelliği:
  Avcı muhafız ve bekçi köpeği amaçlı kullanılabilir.

  Gereksinimi: Şişmanlamaya yatkın bir tür olduğu için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartılmalıdır.

  CHİHUAHUA

  Kökeni: Meksika

  Tanımı: 500 gr ile 3 kg arasında ağırlığı olan ufak tefek bir köpektir. Uzun ve kısa tüylü olmak üzere iki cinsi vardır. Ufak ve yuvarlak bir kafatası kısa sivri bir burnu ve dik kulakları vardır. Değişik renk ve desenleri bulunur.

  Kişiliği: Küçük yapısına rağmen her zaman tetikte hareketli ve kendine güveni olan bir türdür. Sahibine bağlılığı ve koruyucu içgüdüsü sayesinde iyi bir ev arkadaşıdır.

  Özelliği: Dünyadaki en minik secere köpeği olarak bilinir. Dİğer köpeklere karşı bölgesini korumak amacıyla soğuk davranabilir

  CHOW CHOW  Kökeni: 19. yüzyılın ortasında İngiliz tüccarlar tarafından İngiltere’ye getirilmiştir.

  Tanımı: Yüksekliği 48.4-50 cm ağırlığı 24-27 kg'dır. Başı iri kafatası düzdür. Kalın bir tüy tabakası vardır. Boyun tüylerinin bolluğu ona bir aslan görünümü verir. Renkleri sarımsı kahve kızıl krem mavi siyah gümüş gri ya da nadiren beyaz olur. Daima tek renklidir.

  Kişiliği: Sakin ve vurdumduymaz bir mizacı vardır. Sahibine karşı çok sadık nazik temiz ve sabırlıdır. Tasma ve kayış takılmasından pek hoşlanmaz.

  Özelliği:
  Sakin insanlara uyum sağlayan bu tür özellikle sıcak aylarda sık sık yıkanmalı ve tüyleri fırçalanıp taranmalıdır. Tam bir aile köpeğidir.

  DALMAÇYALI  Kökeni: İlk İngiltere'de görüldüğü için İngiltere kökenli olduğu düşünülmektedir.

  Tanımı: Erkekler 55-60 cm dişiler 50-55 cm yüksekliktedir. Ağırlığı 25 kg kadardır. Tüyleri kısa sert sık ve parlaktır. Temel rengi daima beyaz olup üzerinde siyah ya da koyu kırmızı lekeler vardır.

  Kişiliği: Sakin sadık bağımsız ama evden hoşlanan son derece duyarlı bir cinstir. İnsana ihtiyaç duyar aksi halde depresyona girebilir. Çocuklarla oynamayı sever. Mükemmel bir belleği vardır.

  Özelliği: Av köpeği ve aile köpeği amaçlı kullanılabilir. Pislik ve çamurdan hoşlanmaz.
  LordStark, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DOBERMAN PİNSCHER

  Kökeni: Great Dane Alman çoban köpeği. Rottweiler ve Pinscherin muhtemelen Beauceron ve İngiliz Tazısı ile çiftleştirilmesiyle 1860'da Almanya'da geliştirilmiştir.

  Tanımı: Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Erkekler 66-71 cm dişiler 61-66 cm yüksekliğe sahiptir. Ağırlıkları 30-40 kg. kadar tüyleri kısa kalın sert ve vücuduna yapışıktır. Renkleri pas rengi lekeler taşıyan siyah koyu kahvedir.

  Kişiliği: Dişiler aileye karşı sakin duyarlı ve duygulu ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar. Erkek son derece zeki ancak aceleci ve genellikle saldırgandır.

  Özelliği: Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanıllırlar fakat dişiler apartman hayatına daha iyi uyum gösterirler.

  GOLDEN RETRİEVER

  Kökeni: İngiltere’deki altın tüylü köpeklerin Bloodhound ile çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

  Tanımı: Yükseklikleri; erkeklerde 58-61 cm dişilerde 55-57 cm.'dir. 0rtalama ağırlıkları erkeklerde 29-34 kg dişllerde ise 27-32 kg’dır. Tüyleri parlak ve dalgalı olmalıdır. İkinci tüy tabakası su geçirmezdir. Renklerleri altın ve krem renginin bütün tonlarıdır.

  Kişiliği: Hareketli uysal iyi huylu duygulu sevimli bir köpekitir.

  Özelliği: Sağlam ve güçlü bir köpektir. Koku alma duygusu çok gelişmiştir. İyi huylu olduğu için insana eşlik eden köpek olarak da değerlidir ve aile hayatına uyum sağlar. Çocuklara hatta bebeklere karşı cok sabırlı ve naziktir.

  GRAND DANUA

  Kökeni: Almanya

  Tanımı: Yetişkin bir Danua'nın omuzundan yere yüksekliği 72 cm'i geçebilir. Uzun güçlü ve zarif bir vücudu vardır. Değişik renkleri vardır.

  Kişiliği: Güvenilir dost canlısı uysal ve ailesine bağlı bir köpektir. Yabancılara karşı da kendine güvenli davranır ve kolay kolay sinirlenmez. Çocuklara bayılır fakat iri cüssesi yüzünden büyük çocuklara daha uygundur. Kolay eğitilebilir fakat bu eğitimde tutarlılık ister.

  Özelliği: Fazla bakım ve egzersiz gerektirmez. Diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinir. Kendine güveni ve agresif olmayan aile üyelerine karşı son derece bağlı ve nazik yabancılara karşı biraz içine kapalı bir türdür.

  İNGİLİZ SETTERİ
  Kökeni: İlk setter 1500 yılında Fransa'da Ispanyol ve Fransız pointerinden elde edilmiştir. Üçyüzyıl sonra Büyük Britanya'ya getirildi ve burada son derece zeki bir köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi.

  Tanımı: Setter ince görünüşü biraz çıkık alınlı uzun bir başlı bir köpektir. Yükseklik erkeklerde 56-62 cm dişilerde 53-58 cm'dir. Ağırlık ise 27-32 kg. Gelişmiş ama sarkık olmayan dudakları vardır. Tüyleri düzdür. Ensesinde bacaklarında ve baldırlarında uzun tüy saçakları vardır. Siyah-beyaz beyaz-limon beyaz-portakal beyaz-kestane ya da üçrenkli (siyah beyaz kızıl) olması tercih edilir. Az veya çok benekli veya çeşitli iriliklerde lekeli olabilir.

  Kişiliği: Sakin duyarlı canlı insan dostu ve duyguludur. Refleksleri iyidir. Disiplinli ama coşkuludur. Sabırla ve ikna yoluyla eğitilmeye çok yatkındır.

  Özelliği: Av köpeği olarak kullanılır. Koku alma duyusu çok gelişmiştir. Hızlı yorulmaz hareketli ve güçlüdür. Her türlü araziye sularla kaplı olanlara bile uyum sağlayabilir. Kötü hava koşullarına ve yaz sıcağına dayanıklıdır.

  Gereksinimi: Çok iştahlı olduğu için şişmanlama eğilimi vardır.

  KANGAL

  Kökeni: Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Orta Asya'dan Anadoluya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde Anadoluda yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir.

  Tanımı: Erkeklerde boy 75-80 cm; kilo 50-60 kg dişilerde boy 70-80 cm; kilo 41-49 kg civarındadır. ortalama yaşam süreleri 12 yıldır. Burun yapısı küti çene yapısı sağlamdır. Siyah maskelidir. Tüyler orta uzunlukta sert yapıdadır. Kirli beyaz açık sarı boz kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Göz etrafı siyahtır. Kulaklar üçgen şeklinde uçları yuvarlaktır. Ayaklar iri yapılı kuvvetli parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır.

  Kişiliği: Kangallar cesur hızlı zeki ön sezileri kuvvetli hayvanlardır. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür. Görevlerine çok sadıktırlar. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısından gelir. Kurt boğan tek ırktır. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir.

  Özelliği: Çobak köpeğidir büyük bahçeleri korumak içinde kullanılır.

  LABRADOR RETRİEVER  Kökeni: Newfoundland'ın yerlisi olan bir köpektir.

  Tanımı: Kısa sağlam bir köpektir. Yüksekliği 55-47 cm. ağırlığı 24-36 kg.'dır. Tüyleri sık sert ve dalgasızdır. Su geçirmeyen ikinci bir tüy tabakası vardır. Renkleri siyah sarı karaciğer kırmızısı olabilir.

  Kişiliği: Canlı duygulu sevimli duygusal bir köpektir. Ayrıca çok iyi bir yüzücüdür.

  Özelliği: Koku alma duyusu mükemmeldir. Av köpeği olarak mekemmel bir başarı gösterir. Soylu sağlıklı ve dayanıklı bir köpektir.

  MİNYATÜR PİNSCHER

  Kökeni: Kısa tüylü Avusturya terrieri de denilir.

  Tanımı: gövdesi alçak sağlam yapılıdır. Ortalama 35-50 cm yüksekliğinde 12-18 kg ağırlığındadır. Armut biçiminde bir baş kalın bir burun önden daha geniş bir görünüşü vardır. Kısa açık sarı açık kahverengi kızılımsı siyah renklerinde olabilir. Tüylerinde her zaman beyaz lekeler vardır.

  Kişiliği: Hareketli inatçıdırlar. Refleksleri hızlıdır. Görünüşü güzeldir.

  Özelliği: Bekçi köpeği ve aile köpeği olarak kullanılır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  benim chow chowumda orda ama küçük biraz teşekkürler paylaşım için
  KeLeBeK, Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  NAPOLİTEN MASTİFF
  Kökeni: Bütün Avrupa Mastiffleri Tibet mastiffi'nden köken almıştır. Çok eski bir türdür.

  Tanımı: Yükseklikleri erkeklerde 65-75 cm dişilerde 60-70 cm'dir. Ağırlığı 70 kg kadar çıkabilir. Ciddi güçlü görünen köpeklerdir. Tüyleri kısa kalın düz parlak; renkleri kurşun rengine yakın siyah gri kaplan rengi ya da açık kahverengidir.

  Kişiliği: Kaba ve hatta vahşi görünüşüne rağmen barışçı ve dengeli bir köpektir. Çok cesur bir hayvandır ve fiziksel acılara büyük bir sabırla dayanır.

  Özelliği: Ağırlıklı olarak dovüş köpeği olarak kullanılan mastif günümüzde polis birliklerinde ve mülk koruma amaçlı kullanılmaktadır. İyi bir bakım ve eğitimle gerçekten çok iyi bir koruma köpeği olabilir.

  POİNTER

  Kökeni:
  İngiltere

  Tanımı: Erkekler 63-69 cm dişiler ise 61-66 cm arası olurlar. Büyük köpekler kategorisine girer. İnce bir kuyruğu ve ince bacakları vardır.

  Kişiliği: Tam bir aristokratik köpektir. Gururlu ve sadıktır. Kaslı ve zarif vücuduyla gücün ve dinamizmin simgesidir.

  Özelliği: Soylulara avlarında eşlik etmesi için yetiştirilmiştir. Sportif bir köpektir ve bu özelliğini her an gösterir. İyi bir dosttur fakat diğer evcil hayvanlarla arası pek iyi değildir. Hep zinde ve tetiktedir. Ağırbaşlı bir yapısı olduğundan dolayı insanlara ve hayvanlara gereğinden fazla yakınlık göstermez.

  POMERANİAN  Kökeni: Almanya

  Tanımı: Ağırlıkları 1-3kg yükseklikleri ise 20-30 cm'dir. Yaşam süreleri 12-16 yıldır. Yumuşak ve düz tüylüdür.

  Kişiliği: Yüksek enerjili çok hareketli bir ırktır. Meraklı ve heyecanlı bir yapıları vardır.

  Özelliği: Bekçi köpeği olarak mükemmeldirler.

  Gereksinimi: Bol tüylü olduklarından günlük tarama gerektirir.

  POODLE  Kökeni: Dünyaya tanıtanlar Fransızlardır fakat eski Roma İmparatorluğu duvar resimlerinden 15. yüzyıl Avrupa tablolarına kadar birçok yerde resimleri görülmüştür.

  Tanımı: Genelde 45-60 cm arası olurlar. Kıvırcık kuzu gibi tüyleri vardır. "Arkadaş (Minyatür)" ve "Oyuncak Köpek" olarak adlandırılan iki türü olsa da tek farkları boylarıdır.

  Kişiliği: Oyuncu sadık ve insan canlısı bir köpektir. Oldukça zekidir ve her zaman tetiktedir. Öğrenmek için isteklidir.

  Özelliği: Çocuklarla da iyi geçinen sadık ve içten bir köpektir. Minik olsa da zarif ve gururlu bir duruşu vardır. Hafif ve yaylanarak yürür bu yüzden uzun yürüyüşlere uygun değildir.

  SAMOYED
  Kökeni: Sibirya kökenlidir. İsmi Sibiryada balıkçılık ve avcılık yapan bir kabileden gelir. Somoyed ırkı köpeklerin geliştirilip dünyaya yayılması kaşif Robert Scott'un 1889'da bu ırkı İngiltere'ye getirmesinden sonra olmuştur.

  Tanımı: Yükseklik erkeklerde 53-60 cm dişilerde 48-53 cm. Ağırlıkları 23-30 kg. Güçlü bir çenesi vardır. Tüyleri çok sık düz uzun ve kalındır. Kalın derili olduğundan soğuğa dayanıklıdır. Rengi beyaz grimsi beyaz bej sarı ve sarılı beyazlı olabilir.

  Kişiliği: Arkadaş canlısı iyi huylu zeki bir ırktır. Güçlü dayanıklı bir yapısı vardır. Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Apartman yaşamından çok dışarıyı tercih eder. Çocuklarla arası iyidir.

  Özelliği: Sibiryada kızak köpeği olarak kullanılır. Dayanıklılığı sayesinde uzun mesafeler boyunca kızak çekebilir. Aynı zamanda Mors avcılığında bekçilikte ve sürü bekçiliğinde de kullanılmıştır.

  Gereksinimi: Soğuk iklimleri tercih eder. Sıcak iklimlerde yazları sıkça fırçalanmalıdır.

  SHAR-PEİ
  Kökeni: Çin

  Tanımı: 48-58 cm arasında bir yüksekliği 18-38 kilo arasında bir ağırlığı ve güçlü sıkı bir vücut yapısı vardır. Tüyleri kısadır ve yer yer buruşuktur.

  Kişiliği: Asil ağırbaşlı ve ailesine karşı son derece bağlıdır. Yabancılara karşı başına buyruk ve bir miktar soğuk davranır.

  Özelliği: Şehir köpeğidir. Fazla bakım gerektirmez. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Bir av ve bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir.

  SİBERİAN HUSKY
  Kökeni: Sibirya kökenli bir köpektir.

  Tanımı: Orta büyüklükte dayanıklı canlı hoş görünüşlü hareketli bir köpektir. Erkekler 53-60 cm dişiler 51-56 cm yükseklikte; ağırlıkları erkeklerde 20.5-27 kg dişilerde ise 16-22.5 kg’dır. -50 -60 derecedeki soğuğa dayanabilirler. Kurt grisinden gümüş griye beyaz desenli açık kum renginden siyaha kadar her renk olabilirler.

  Kişiliği: İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte son derece inatçıdır ve kolay canı sıkılır.

  Özelliği: Hafif olduğu için hızlı koşabilir ve bu özelliği nedeniyle kızak yarışlarında kullanılır. Özellikle Kanada'da ve ABD'nin kuzeyinde popülerdir.


  ST. BERNARD
  Kökeni: İsviçre

  Tanımı: Yerden yükseklik dişilerde 65-80 cm erkeklerde 70-90 cm'dir. Geniş bir kafası ve uzun tüylü / kısa tüylü olmak üzere iki cinsi vardır. Büyük sağlam ve atletik bir vücudu vardır.

  Kişiliği: Tabiatı gereği çok sakin ve dost canlısı fakat hep gözlemleyen bir köpektir. Zekidir ve diğer canlılarla arası çok iyidir.

  Özelliği: Dev cüssesine rağmen çok sevgi doludur. Tarihi görevi olan Alp Dağlarında arama-kurtarma görevini halen başarıyla sürdürür.

  WELSH SPRİNGER SPANİEL
  Kökeni: Galler

  Tanımı: Yerden yükseklik dişilerde 46 cm erkeklerde 48 cm'dir ve yaklaşık 20 kg ağırlığındadır.

  Kişiliği: Son derece hareketli sevgi dolu bir köpektir. Hassas tabiatı yüzünden ona sevgiyle yaklaşmak gerekir. Çok zekidir ve yerinde duramaz.

  Özelliği: İlk olarak kırsal bölgelerde yetiştirilmiştir. Av ve aile köpeği olarak kullanılmıştır. English Spaniel'e göre daha yumuşak ve sakindir. Durmak yorulmak nedir bimez. Tıpkı adı gibi yaylana yaylana koşar.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Köpekler doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar.Bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpektir.Bu nedenle siz köpeklere yakınlık göstermeseniz de onlar sizi çoktan benimsemiştir. Yeni aldığınız köpeğiniz sahibi olduğunuzu hisettiği andan itibaren kokunuzu benimsemiştir.

  Bulunduğu mekanlarda özellikle sizin eşyalarınızın üzerine uyumayı tercih eder. Sizin kokunuz onu rahatlatır. Annesinden yeni ayrılmış olan kopek sahibini en yakın dostu olarak görmektedir. Köpeklere davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ettiğiniz taktirde sizin sadık dostunuz olmamaları için hiç bir neden kalmayacaktır.Köpek pedagojisi artık bu aşamada size yardımcı olmaya başlıyor. Pedagoji uzmanları köpeklerin gelişim sürecini takip altına alarak köpeklerin yönlendirmeye çalışırlar.Köpeğinizin kendi kontrolünü sağlayabilmesi adına eğitilmesini istiyorsanız eğiticinin ciddi bir eğitim almış olmasına dikkat etmelisiniz. Eğiticiler her kopek ırkına ve cinsiyetine göre farklı bir eğitim yöntemi seçerler. Ayrıca verdikleri eğitimde köpeğin sahibinin kişiliği de rol oynamaktadır.Köpekler 2- 3 günlük oldukları günden yaşamlarını devam ettirdikleri güne kadar öğrenmek için hazırdırlar. Uzmanlar ise köpeklerin 6 ve 8. haftalarında eğitilmeye başlanmalarının daha iyi olacağı düşüncesindedirler. Çünkü araştırmalar köpeklerin 6 ve 8. haftaları arasında oldunlaşma dönemine girdikleri ortaya çıkmıştır.

  Fiziksel olarak gelişen köpeğe yeterli ilgi gösterildiğinde zekası da o derece gelişecektir. Henüz yavru olan bu köpeklere ciddi anlamda bir eğitim verilemz. Bu dönemde verilen eğitimin amacı gelecekte alacağı eğitime hazırlanmasıdır. Sürekli kapalı mekanlarda kalan ve dış çevreyle yakın ilişkilere giremeyen köpekler ise eğitim almış köpeklerle kıyaslanamazlar.

  Evde yapılan eğitimlerde köpeklere sürekli söylenilen komutlara uyması gerektiğini öğretmeye çalışmak asıl yapılması istenilen değildir. İstenilen köpeğin insanların yaşayış biçimine alıştırmak ve öğrenme sınırını aşmasını sağlamaktır. Bu dönemde verilen eğitim köpeğin gelecekte karşısına çıkacak zor eğitimlerin üstesinden gelmesini sağlayacaktır. Köpeğinizin size göstermiş olduğu yakınlığın sizde ona aynı yakınlığı göstererek davranışlarınızla karşılık verin.

  Memnun kaldığınız durumlarda ise köpeğinizi ödüllendirmeniz oldukça faydalı olacaktır.

  Köpeğinizi cezalandırmanız da onu ödüllendirmeniz kadar önem kazanmaktadır.

  Gerektiği yerlerde onun hata yapmasına izin vermeli ve onu cezalandırmalısınız.

  Köpeğinizi ödüllendirirken ya da cezalandırırken bunu hakettiğine emin olun. Bu şekilde köpeğiniz hani durumlarda ödül ya da ceza alacağını bilecektir.

  Köpeğinizi sürekli cezalarla eğitmeyin. Ceza alacak davranışlar sergilediğinde onu ödül alacağı davranışları sergilemesine yönlendirin. Böylelikle köpeğiniz motive olacaktır.

  Köpeğinizi cezalandırırken ona asla vurmayın.Vurarak onu cezalandırmanız köpeğin şiddeti örnek almasına neden olabilir.

  Onu cezalandıracağınız zaman bunu onu azarlayarak yapmanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

  Köpeğinizin yapamayacağını düşündüğünüz konularda onu zorlamayın. Köpeğiniz bahçaedeki kediyi kovaladığında muhtemelen sizin sözünüzü dinlemeyecektir. Henüz yavru olan köpeğiniz bu gibi durumlarda komutlara uymayı ancak zamanla öğrenecektir.

  Köpeğiniz dışarıda tuvaletini yapmasını sağlamak için iyi bir gözlemci olmalısınız. Onu dışarıya çıkardığınızda nerelere tuvaletini yaptığına dikkat edin köpeğinizin tuvaleti geldiğinde davranışlarına dikkatle izleyin. Evde bulunduğunuz zamanlarda köpeğinizin aynı davranışları sergilediğini gördüğünüzde onu hemen dışarı çıkarın ve daha once tuvaletini yaptığı yerlere götürün. Köpeğinizi tuvaleti için dışarı çıkarırken ona her defasında aynı komutu kullanın. Böylece köpeğiniz zamanla bu komutu her duyduğunda ne yapması gerektiğini bilecektir.

  Köpek sahiplerinin bir çoğu onların hoşlarına giden her şeyi çiğnemelerinden şikayetçidir. Siz bu durum aengel olmak için yavru köpeğinize çiğnemesi için bir takım oyuncaklar temin edin. Oyuncağını tanıması onun evde bulunan diğer eşyaları çiğnemesini önleyecektir. Özel eşyalarınızdan birini çiğnemeye başladığını gördüğünüzde ise ona Hayır diyerek oyuncaklarını verin. Yavrunuzun özel eşyalarınızı hiç bir şekilde dişlerinin arasına almasını istemiyorsanız onların köpeğiniziin hoşlanmayacağı şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde köpeğiniz o eşyalara yanaşmayacaktır.

  Köpeklerin çoğu insanların üzerine hoplamayı severler. Fakat siz köpeğinizin bu şekilde davranmasını istemiyorsanız onu oturmaya alıştırmalısınız. Köpeğinizin yemek vakti geldiğinde avucunuza aldığınız mamayı o oturur duruma geçtikten sonra verin. Köpeğinizi insanları otururken karşılaması için alıştırmalar yapın. Köpeğinizin davranışlarını ödüllendirmeyi unutmayın.

  kaynak : Do. Dr. Tamer Dodurka

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş