Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dogo Argentino
  köpekler 15 000 yıl önce kurt soyundan geldiler.İnsanoğlu isteğine ve ihtiyacına göre köpekleri geliştirmiştir.Kimisi av köpeğibekçi köpeğiçoban köpeği olarak tasarlandılar.Günümüzde 400 köpek ırkı vardır ve bu sayı hızla armaktadır.Üstelik bu ırkların %80 i son 130 yılda üretilmiştir.Bir başka deyişle yakın bir zamana kada dünyada sadece 80 köpek ırkı mevcuttu.

  Bunların içinde dogo argentinolar farklı bir üne ve öneme sahiptir.Çünkü bu ırkta kurtlara özgü olan ölüm ve yaralanma korkusu yoktur.Hızlıdır güçlüdürkorkusuzdur.Bu nedenle özellikle Amerika da ekili arazilerin korunmasında ve domuzların avlanmasında kullanılırlar.

  Kısa mesafelerde çok hızlı koşabilirler.Ancak enerjilerini çok uzun koşularda da uygun biçimde kullanabilecek şekilde ayarlayabilirler.Dogolar ataları kurtlar gibi sürü halinde avlanırlar ve ekip çalışması yaparlar.Yaralanma korkusu olmayan bu ırk sahiplerinin kendilerine yardımcı olabileceğine inanıyor.

  Martines kardeşler buldog bullterier ve mastif melezi olan cordoba dövüş köpeği ile işe başladılar.Ama ortaya çıkan köpek acımasız bir avcıydı ama sürü içinde çalışamazdı.Ayrıca koku alma duyusu çok zayıftı.

  Bu nedenle karışıma başka ırklarında dahil edilmesi gerekiyordu.Bir puanter ona iyi avlanması için bir burun verdi.Bir danua cüsse ekledi.Bir irlanda kurt köpeği (irish wolfhound ) ona av için yeni teknikler ve av oyunları ekledi.Mastifler gücü verdi.Ve büyük pirene ( great pyrenees ) dogoyu avlanırken görünmez kılan beyaz rengini verdi

  dogo argentino işte bu mükemmel karışım sonucu ortaya çıktı.3 dogo bir avda 8-10 domuzunu canlı olarak yakalayabilirler.

  Familya: Mastiff
  Diğer Adları: Dogo Argentino Argentinian Mastiff Argentine Dogo
  Rengi: Beyaz
  Çıkış Yeri: Arjantin
  Çıkış Tarihi: 1920
  Orjinal İşlevi: Av bekçi koruma köpeği.
  Günümüzdeki İşlevi: Günümüzde çok amaçlı olarka kullanılmaktadır. Avcı bekçi polis ordu arama-kurtarma köpeği.
  Ortalama Ömür: 11-13 yıl

  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 40-50/33-40 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 58-68/58-65 cm

  Temel Özellikleri


  Dogo Arjantin atletik görünümlü kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve oyuncudur. çocuklarla ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşır öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. İyi bir eğitim ve sosyalleşme sürecinden geçmesi gerekir.

  Güçlü olan bu ırkın kuralcı ve tutarlı bir sahip tarafından yetiştirilmesi gerekir. İlk köpek sahibi olacaklar için uygun bir seçim olmayabilir.

  Neler Yapar?

  Günümüzde bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmaya yatkındır. Köpek dövüşlerinde talihsiz bir üne de kavuşmuştur. Son dönemde köpek yetiştiricilerinin özenli dikkati sayesinde aile köpeği olarak da kullanıldığı görülebilir.

  Kökeni

  1920 yılında Arjantin'de Dr. Antonio Nores Martinez tarafından iyi bir av ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir. Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınan ırk bu gün avcı bekçi polis asker arama ve kurtarma köpeği iş köpeği ve aile köpeği olarak çok amaçlı kullanılmaktadır.

  Dr. Antonio Nores Martinez ırkın yetiştirilmesine mastiff tipinde bir tür olan Cordoba köpeği adını vererek başlamıştır. Daha sonra ırkın geliştirilmesinde Great Dane Boxer Spanish Mastiff Bulldog Bull Terrier Great Pyrenees Pointer Irish Wolfhound ve Dogue de Bordeaux gibi ırklar kullanılarak geliştirilmiştir. Irkın kökeninin günümüzde artık soyu tükenmiş bir ırk olan Alano köpeğine dayandığıda söylenilmektedir. Ancak bu konuda bilgiler tam değildir. Dr. Antonio Nores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve saf özellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır. Irk ilk kez 1973 yılında FCI (Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.

  İlk kez 1978 yılında Avusturya'ya getirilerek Avrupa'da tanınan ırkın yetiştirilme amacı başlangıçta güçlü ve dayanıklı avcı bir ırk yaratmaktı. Ancak sonraları yetiştirme amacı saptırılmış ve ırk dövüş köpeği olarak kısa sürede popülarite kazanmıştır. Bu gün artık pek çok ülkede dövüşler ve dövüşçü ırkların yetiştirilmesi yasaklanmıştır. İngilterede de 1991 yılından sonra Fila Brazileiro Japanese Tosa American Pit Bull Terrier gibi Dogo Argentino ırkı da kötü ünü nedeniyle yasaklanan ırklar arasında yer almıştır. Irkın pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesine agresifliginin baskılanmış olması itaat eğitimi almış olması mikroçip veya kulak dövmesi uygulanmış olması gibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dogo Argentino

  Dogo Argentino köpeklerin efendisi diye de anılır. Yeryüzündeki en yeni köpek ırklarından biridir. Bu köpek Arjantinlilerin ulusal övünç kaynağıdır ve onunla en az futbol ve tango kadar gurur duyarlar. Birçok köpek ırkının aksine Dogo'nun hikayesi "Bu köpek ırkının hikayesi tarihin derinliklerinde saklıdır..." cümlesiyle başlamaz. Tam tersi Dogo'nun tarihi oldukça yenidir ve çok iyi bilinmektedir.

  Irkın yaratıcısı Prof. Dr. Antonio Nores Martines bir genetik uzmanı ve tutku dolu bir avcıydı. 20.yy başlarında Arjantin'de av düpedüz tehlike demekti çünkü gerek uçsuz bucaksız kayalıklar ve çalılıklardan oluşan arazi gerekse de tehlikeli hayvanlar (puma jaguar ve avrupa yaban domuzu) her avı gerçek maceraya dönüştürüyordu.

  Dünyadaki hiçbir köpek bu koşullarda avlanamıyor denendiklerinde ise kendileri "av" oluyorlardı.

  Antonio Martines'in hayali av içgüdülerine sahip olan uzun mesafeleri koşabilen iyi koku alabilen bir pumayla teke tek dövüşüp onu alt edebilecek kadar güçlü dövüş sırasında alabileceği yaralar yüzünden mücadeleyi bırakmayan ama aynı zamanda ve en önemlisi de insanlara ve diğer köpeklere karşı gereksiz agresiflikten yoksun bir köpek cinsi yaratmaktı.

  Antonio Martines'in hayalini kurduğu köpeğin özellikleri yeryüzündeki hiçbir köpekte birarada yoktu. İstediğini elde etmek için birçok köpek cinsinin en iyi özelliklerini biraraya getirmesi gerekiyordu. Karşısındaki işin çok uzun yorucu ve belki de imkansız olduğunu biliyordu ama başaracak olursa bütün dünyayı hayrete düşürecek bir köpek cinsinin ortaya çıkacağını da çok iyi biliyordu.

  Yeni ırkın temeli olarak Perro de Pelea'yı (Kordoba Beyaz Dövüş Köpeği - günümüzde soyu tükenmiştir) aldı. (Bazı kaynaklara göre 30 dişi) Buna tam 9 farklı köpek ırkı ekledi ve uzun yıllar sonunda amacına ulaştı. Kullandığı bütün köpekler safkandı ve çiftleşmeler sonucu doğan yavrular arasından en elitlerini seçiyordu.

  Seçilen ırklar da tabii ki dikkatli inceleme sonunda belirleniyordu.

  1. Bir puma veya yaban domuzuna yetişmek ve ona saldırmak için hızlı ve cesur köpeklere ihtiyaçları vardı ve Antonio Nores Martines ve kardeşi Avgustin Nores Martines'e göre bu köpek İrlanda Kurt Tazısı'ndan başkası olamazdı..

  2. Elde edilen köpeğin büyüklüğünü korumak ve kas yapısını daha da geliştirmek için İspanyol Mastifi kullandıkları bir sonraki cins oldu.  3. Avrupa'daki en popüler av köpeklerinden biri olan Pointer mükemmel koku alma duyusunu verdi.  4. Bulldog'un geniş göğsü yere sağlam basışı ve gözüpekliği kardeşlerin yeni cins için seçtikleri diğer özelliklerdi.  5. Boyut olarak biraz küçük olmasına rağmen "Köpeklerin Gladyatörü" Bullterrier cesaret korkusuzluk çeviklik özelliklerini verdi.  6. Kafa tasını ve genel olarak bütün iskeleti güçlendirmek ve büyütmek için Danua tercih edilen bir sonraki cins oldu.  7. Dünyanın en güçlü köpek çenelerinden birinin sahibi Dogue de Bordeaux yeni cinsin zaten güçlü olan çenelerini biraz daha geliştirdi.  8. Arjantin pampaslarında avlanmak için kolaylıkla seçilebilen bir renk olan beyaz için Pirenei Dağ Köpeği kullanıldı.  9. En son kullanılan cins olan Boxer yeni cinse sağlam psikoloji ve canlılık verdi.  Artık sonuca ulaşılmıştı. Yeni köpek bütün beklentileri karşılamakla kalmıyor aynı zamanda çok üstün birkaç özellik daha sergiliyordu.

  Ne yazık ki 1956 yılında Prof. Dr. Antonio Nores Martines trajik bir kaza sonucu hayatını kaybetti ve ortaya çıkan bu yeni köpek ırkının Uluslararası Köpek Federasyonu (FCI) tarafından resmen tanınmasını (1964) göremedi.

  Kardeşi Avgustin bu cinsin popüler hale gelmesi için elinden geleni yaptı ve onun sayesinde bu yeni ırk yok olmaktan kurtuldu. Gittiği her yere yanında Dogo Argentino yavrularını götürüyor ve oradaki üst düzey kişilere hediye ediyordu. Daha sonra Arjantin'in Kanada'daki büyükelçisi olarak Kuzey Amerika'ya gittiğinde yine yanında birkaç Dogo götürerek köpeğin orada da tanınmasını sağladı.

  İŞTE BU HARİKA ŞEY ORTAYA ÇIKTI!!!Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş