Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Köpekler & Özellikleri...

  Doberman Pinscher:

  Kökeni:Great Dane Alman çoban köpeği. Rottweiler ve Pinscherin muhtemelen Beauceron ve İngiliz Tazısı ile çiftleştirilmesiyle 1860'da Almanya'da geliştirilmiştir
  Tanımı: Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir.

  Erkekler 66-71 cm dişiler 61-66 cm yüksekliğe sahiptir. Ağırlıkları 30-40 kg. kadar tüyleri kısa kalın sert ve vücuduna yapışıktır. Renkleri pas rengi lekeler taşıyan siyah koyu kahvedir.

  Kişiliği: Dişiler aileye karşı sakin duyarlı ve duygulu ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar. Erkek son derece zeki ancak aceleci ve genellikle saldırgandır

  Özelliği:Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanıllırlar fakat dişiler apartman hayatına daha iyi uyum gösterirler

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Boxer:
  Kökeni:Kökeni Almanya'dır. Bu ırk 1850 yılında Münih'te Bullenbeisser Mastiffi ile Bulldog'un çiftleştirilmesiyle geliştirildi.

  Tanımı:Başı vücuduyla orantılı etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Kuyruk çok kısa ve dik duruşlu ön bacaklar düz ve paraleldir. Kulak ve kuyruk kesimi bugün ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de yasaklanmıştır. Gün geçtikçe tercih edilmemektedir. Kahve kızıl tonları çizgili beyaz lekeli olabilirler. Sırf beyaz renk kimi kulüplerde kabul edilmez ve yarışmalarda diskalifiye nedeni kabul edilir.

  Kişiliği:Boxer iyi huylu sadık çocukları sevecen ve kin duymayan bir köpektir. Tabii ki aldığı eğitime bağlı olarak saldırgan bir yapı da gösterebilir.

  Özelliği:Polis bekçi ve sakatlar için rehber köpek olarak kullanıldığı gibi rehabilitasyon merkezlerinde hastalara moral vermek amacı ile de kullanılır. Sahipleri ve çocuklar için çok iyi bir arkadaş olabilir.

  Olumsuz sayılabilecek yönleri ise baskın karaktere sahip bir köpek olması aşırı salya aşırı hareketlilik ve horlamadır

  Gereksinimi:Boxer'ın bol bol insanlarla olmaya ihtiyacı vardır. Yüksek enerji seviyesi nedeniyle bol egzersiz ve oyun ister. Kısa tüyler nedeniyle aşırı soğuk ve sıcak iklimlere karşı dayanıklı değildir. Aşırı soğuk ve sıcaklarda evde yaşaması daha sağlıklıdır. Haftada bir tüylerini taramak yeterlidir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dalmaçyalı

  Kökeni:İlk İngiltere'de görüldüğü için İngiltere kökenli olduğu düşünülmektedir.
  Tanımı:Erkekler 55-60 cm dişiler 50-55 cm yüksekliktedir. Ağırlığı 25 kg kadardır. Tüyleri kısa sert sık ve parlaktır. Temel rengi daima beyaz olup üzerinde siyah ya da koyu kırmızı lekeler vardır

  Kişiliğiakin sadık bağımsız ama evden hoşlanan son derece duyarlı bir cinstir. İnsana ihtiyaç duyar aksi halde depresyona girebilir. Çocuklarla oynamayı sever. Mükemmel bir belleği vardır.

  Özelliği:Av köpeği ve aile köpeği amaçlı kullanılabilir. Pislik ve çamurdan hoşlanmaz.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Rottweiler

  Kökeni:İtalyan mastiffi'nden geldiği düşünülmektedir
  Tanımı:İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm ağırlığı 50 kg kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Tüyleri kısa sert ve kalındır

  Kişiliği Dengeli sakin itaatkar cesur ve kolay eğitilir. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir

  Özelliği:Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır daha önemlisi iyi bekçi ve muhafızdır. İyi bir aile köpeği olabilir ve özellikle çocuklarla arası iyidir

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dogo Argentino

  Dogo Argentino atletik görünümlü kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. Alın dışa doğru çıkınılıdır burun ucuna doğru yumuşak bir kıvrımla sonlanır. Uzun güçlü çenesi ve güçlü dişlerle tamamlanan başı oldukça büyüktür ve bir bütünlük oluşturur. Güçlü dişler makas tarzı birbirini karşılayacak şekildedir. Kulakları uzun ve kıvrık olarak kabul edilmekle birlikte kesilerek dik olarakta kabul görmüştür. Kesik kulaklar bakışına daha sert bir görünüm kazandırmaktadır. Dikkatli akıllı ve tetikte bir ifadeye sahip olan gözler koyu kahverengi veya koyu ela renkte olabilir. Burun ucu daima siyah renktedir. Göğüs kafesi geniş ve oldukça derindir. Kare şeklini andıran bu geniş göğüs yapısı güçlü bir görünüm kazandırır. Vücüdu beyaz sık parlak ve ipeksi düz tüylerle kaplıdır. Tüyler tek tabakalı ve kısadır. Boyun bölgesindeki gevşek deri yapısı boyuna esneklik kazandırdığından av sırasında korunmasına yardımcıdır. Kuyruğu oldukça uzundur ve sürekli aşağıda taşıdığı kuyruğunu ancak heyecanlandığı zaman yukarıda sallar.

  Karakteri

  Dogo Argentino mükemmel bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve oyuncudur. Çocuklarla iyi anlaşır. Tüm aile fertleri ile iyi anlaşır öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. Oldukça zeki olan bu ırk kolay eğitim alır. Ancak güçlü olan bu ırkın kuralcı ve tutarlı bir sahip tarafından yetiştirilmesi gerekir. Yetişkinleri agresiflik göstermekle birlikte genellikle uyarılmadıkları sürece saldırganlık ve meydan okuma gibi bir davranış göstermezler. Dogo Argentino herkes için uygun bir seçim olmayabilir. Dominat ve etkin bir avcı karakteri vardır. Yetiştiriciler uygun yavruyu uygun sahip ile birleştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Yavru dönemlerinden itibaren birlikte bulundurulduğu taktirde diğer petlerle iyi anlaşabilir. Irkın sosyalleştirilmesine ve itaat eğitimlerine erken dönemlerde başlanmalıdır.

  Yaşam Ortamı

  Dogo Argentino egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği küçük bir avluya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacını karşılayabileceği bahçeli bir apartman dairesinde yaşayabilir. Bahçede kalabilir ancak dondurucu soğuklarda mutlaka kapalı bir yerde olmalıdır. Ilıman iklimleri sever.

  Egzersiz İhtiyacı

  Avcı bir ırk olan Dogo Argentino'nun günlük egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır.

  Bakımı

  Kısa ve tek tabakalı olan tüylerin bakımı oldukça kolaydır. Köpeklere özgü kokusu yoktur. Uzadığında kolayca içe kıvrılan tırnakların bakımına özen gösterilmeli ve düzenli olarak kısaltılmalıdır. Bu ırk orta derecede tüy döker.

  Kökeni

  Bu ırk 1920 yılında Arjantinde Dr.Antonio Nores Martinez tarafından iyi bir av ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir. Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınan ırk bu gün avcı bekçi polis asker arama ve kurtarma köpeği iş köpeği ve aile köpeği olarak çok amaçlı kullanılmaktadır.

  Dr. Antonio Nores Martinez ırkın yetiştirilmesine mastiff tipinde bir tür olan Cordoba köpeği adını vererek başlamıştır. Daha sonra ırkın geliştirilmesinde Great Dane Boxer Spanish Mastiff Bulldog Bull Terrier Great Pyrenees Pointer Irish Wolfhound ve Dogue de Bordeaux gibi ırklar kullanılarak geliştirilmiştir. Irkın kökeninin günümüzde artık soyu tükenmiş bir ırk olan Alano köpeğine dayandığıda söylenilmektedir. Ancak bu konuda bilgiler tam değildir. Dr.Antonio Nores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve saf özellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır. Irk ilk kez 1973 yılında FCI(Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.

  İlk kez 1978 yılında Avusturya'ya getirilerek Avrupada tanınan ırkın yetiştirilme amacı başlangıçta güçlü ve dayanıklı avcı bir ırk yaratmaktı. Ancak sonraları yetiştirme amacı saptırılmış ve ırk dövüş köpeği olarak kısa sürede popülarite kazanmıştır. Bu gün artık pek çok ülkede dövüşler ve dövüşçü ırkların yetiştirilmesi yasaklanmıştır. İngilterede de 1991 yılından sonra Fila Brazileiro Japanese Tosa American Pit Bull Terrier gibi Dogo Argentino ırkıda kötü ünü nedeniyle yasaklanan ırklar arasında yer almıştır. Irkın pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesine agresifliginin baskılanmış olması itaat eğitimi almış olması mikroçip veya kulak dövmesi uygulanmış olması gibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.

  Karakter Özellikleri
  Başka köpeklerle geçinme 2
  Başka petlerle geçinme 3
  Çocuklarla anlaşma 4
  Yabancılara davranış 3
  İtaat seviyesi 3
  Eğitilebilirlik 4
  Koruma özelliği 5
  Egzersiz ihtiyacı 5
  Oyunculuk 4

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 62-68 cm

  Yükseklik Dişide 60-65 cm
  Kilo Erkekde 45 Kg
  Kilo Dişide 36 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Düz tek tabakalı parlak ve ipeksi
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulanabilir veya banyo yaptırılabilir
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Beyaz

  Irk Özellikleri
  Kişilik Dominant Zeki Oyuncu Korkusuz Cesur Ailesine Sadık
  Kötü Huyları Uyarıldığında agresifleşebilir

  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçilik Avcılık Koruma Arama ve Kurtarma Polis Asker İş köpeği
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Sağırlık Deri problemleri Kalça çıkığı görülebilmekle birlikte genel olarak sağlıklı bir ırktır
  Yaşam Süresi 11-13 yıl

  Diğerleri
  Irk grubu -
  Diğer İsimleri Argentinian Mastiff Argentine Dogo
  Bağlı Olduğu klüp FCI NKC OREBA APRI
  Kökeni Arjantin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş