Kimi insanlar kedileri dokuz canlı olduğuna inanırlar. Bunun nedeni kedilerin çok yüksek yerlerden düştüklerinde bile kimi kez yaralanmadan kurtulabilmeleri olsa gerek. Kediler yüksekten korkmazlar. Ağaçlara tırmanırlar balkon pervazlarda dolaşırlar. Ancak kimi zaman bunları yaparken belki bir kelebeği ya da kuşu kovalamak uğruna kendilerini yerde buluverirler. Üstelik bu tür kazalarda ciddi biçimde yaralanabilirler. Bu nedenle yüksekten düştüğünde kedinizin canının acımayacağını ya da yaralanmayacağını sakın düşünmeyin.

Bir kedi yüksekten düşerken önce hangi yönün yukarı hangisinin aşağı olduğunu belirler ve ilk olarak başını döndürür. Ön ayaklarını başına doğru çekerek yüzünü çarpmanın etkisinden korunacak konuma getirir. Bedeninin üst yarısını başıyla aynı hizaya getirmek için omurgasını döndürür. Bedeninin geri kalanını da düzelterek çarpmanın etkisini azaltmak için bacaklarını uygun konuma getirir. Ancak kedinin dört ayak üstüne düşüp düşemeyeceği hangi yükseklikten düştüğü ve üzerine düştüğü yüzeyin özellikleri gibi başka etkenlere de bağlıdır.


Kedilerin insanların ya da başka hayvanların ölmesine yol açabilecek kazalardan az yaralanarak kurtulabilmesi dokuz canlı olmalarından değil bazı özelliklerinden kaynaklanır. Bedenlerinin küçüklüğü ve hafifliği çok yüksekten düşseler bile yere çarpmanın etkisini yumuşatır. Kedilerin denge duyuları ve beden koordinasyonları çok gelişmiştir. Denge duygusu baş aşağı yere düşen bir kedinin çok hızlı bir biçimde bedenin yere göre konumunu belirleyip bedenini çevirmesine yardımcı olur. Ayrıca kedilerin bedenleri çok esnektir. Bu sayede havadayken hızlıca bedenlerini uygun konuma getirerek dört ayak üzerine düşebilirler.

Kediler dört ayaklarıyla birden yere çarptıkları için başka canlılara göre bundan daha az zarar görürler. Çünkü yük bedenin tek bir bölgesine binecek yerde dörde bölünür. Bundan başka kedilerin iniş sırasında bacaklarını kıvırarak yay biçimini almaları da çarpmanın etkisini azalır.

Kedilerin yüksek bir yerden düştüklerinde yaşama şanslarının daha fazla olduğunu duymuşsunuzdur. 1987 yılında ABD'nin New York kentinden iki veteriner yüksekten düştükleri için yaralanan 132 kediyle ilgili verileri toplayarak bir araştırma yapmışlar. Kedilerin %90'ının bu tür kazalardan yararlanarak kurtulduğu saptanmış. Araştırmacılar ayrıca 2. - 6. katlar arasında düşen kedilerin yaşama şansının 7. - 32. katlar arasından düşenlerinkine göre çok daha az olduğunu görmüşler.

Yine de yüksekten düştüklerinde kedilerin ciddi bir biçimde yararlanabileceklerini sakın unutmayın. Siz siz olun kedinizi yüksekten düşmekten korumak için gerekli önlemleri almaktan kaçınmayın.