Kedilerde Horner’s Sendromu yüz bölgesindeki belirli kasları uyaran ve çalıştıran sinirlerin çalışmaması sonucunda ortaya çıkan belirtiler grubuna verilen genel bir isim.

Bu belirtiler yüzü kontrol eden bu sinirlerin yaralanması veya hastalanması sonucunda ortaya çıkar. Özellikle beyin omuriliğin üst kısımları ve omurilik ile yüz bölgesi arasındaki sinirlerde oluşan yaralanmalar sonucunda gözlemlenir.

Kedilerde Horner’s Sendromu birçok sebepten görülebilir:

Horner’s Sendromu görülen kedilerin yaklaşık yüzde 40’ında bu belirtiler bilinen bir sebebi olmaksızın spontan olarak ortaya çıkar.

Trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu kafa boyun ve göğüs bölgesinde oluşan travmalar

Isırık yaraları
İleri düzeyde orta kulak iltihaplanmaları
Omurilik tümörleri.

Kedinizde bu semptomlar varsa Horner’s Sendromu’ndan şüphelenebilirsiniz:


Gözbebeğinin küçülmesi
Üçüncü göz kapağının büyümesi ve gözün üstüne doğru kayması
Üst göz kapağının aşağı sarkması
Gözün içeri çökmüş gibi durması
Yüzün bu belirtilerinin gözlendiği tarafında daha fazla sıcaklık hissedilmesi.

Veteriner hekiminiz fiziksel ve sinir sistemi muayenesi radyografi kan tahlilleri ve MR gibi teşhis yöntemleri ile kedinizde Horner’s Sendromu’na yol açan sebebi bulabilir. Tedavi bu belirtilere sebep olan travma ısırık ya da enfeksiyon gibi asıl hastalıkların tedavi edilmesi ile ortadan kalkar.

Sebepsiz olarak ortaya çıkan hastalıkta ise genellikle belirtiler 6-8 hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak beyin ve omurilik yaralanmalarından kaynaklanan durumlarda iyileşme oranı oldukça düşük.