ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ (ALMAN KURDU)
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni: Almanya.

Tanımı: 30-40 kg kadardır. Erkekler 60-65 cm dişiler 55-60 cm yüksekliktedir.Yüksek zekalı bir ırktır.

Kişiliği: Çocuklarla gayet iyi iletişim kuran diğer köpeklerle uyumlu hareketli mükemmel koku alan burna sahip bir köpek türüdür. Cesur neşeli sadık kararlı vefalı efendisine ve çocuklara sevgi duyan öteki hayvanlara karşı hoşgörülü yabancılara karşı uyanık kolay eğitilir.

Özelliği: Askeriyede polis birliklerinde muhafız köpeği olarak evlerde bekçi köpeği amaçlı kullanılabilir. Ayrıca iyi bir aile köpeğidir.

ALASKAN MALAMUTE

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni:
Malamule bir kutup köpeğidir ve kutup kurdundan türetılmıştir. Ismi bu güzel kar köpeklerini yetiştiren Mahlemuts adındaki bir Alaska kabilesinden gelmektedir

Tanımı: Sağlam gövdeli. ağır bir köpektir. Başı büyük görünüşü mağrurdur. Kulaklar: dik. Gözler: küçük va bademdir. kurt gözlerine benzese de yumuşak bakışlıdır. Tüyleri kalındır ama uzundeğildir; yumuşak ve yünsüdür. Renkleri açık gri ile siyahın bütün tonlarını taşıyabilir. Bacaklar ve burun hemen her zaman beyazdır. Kuyruğu uzun tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Yükseklik: erkeklerde 64 cm dişilerde 58 cm. Ağırlık: Erkeklerde 38 kg. dişilerde 34 kg.

Kişiliği:
Sonderece sadık zeki tatlı efendisine karşı çok duyguludur. Aynı zamanda saldırgan bır savaşçıdır. Dikkatli davranılması ve eğitilmesi gerekir. Havlamayan temiz ve kokusuz bir köpektir.AMERİCAN PİTTBULL


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni: Bu savaşçı köpek 19. yüzyılda İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ile çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. ABD'ne getirilen bu cins burada onun ağırlığını arttıran ve başının daha güçlü hale gelmesini sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından mükemmelleştirilmiş ve şu anki durumunu almıştır.

Tanımı: Erkekler 44-46 cm dişiler ise 40-42 cm yüksekliktedir. Ağırlıkları 17-20 kg kadardır. Güçlü kaslı bir gövdesi vardır; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın kısa parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. Ancak erkeklerin %80'i beyazdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshira İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan Pitbull Terrier olarak 2 grup olarak sınıflandırılmışlardır.

Kişiliği: Çok eski savaş köpeklerinin de genetik özelliklerini aldığından çok cesur ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilmesini sağlayacak kadar yetenekli sakin iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

GOLDEN RETRIEVER

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni: İngiltere’deki altın tüylü köpeklerin Bloodhound ile çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

Tanımı: Yükseklikleri; erkeklerde 58-61 cm dişilerde 55-57 cm.'dir. 0rtalama ağırlıkları erkeklerde 29-34 kg dişllerde ise 27-32 kg’dır. Tüyleri parlak ve dalgalı olmalıdır. İkinci tüy tabakası su geçirmezdir. Renklerleri altın ve krem renginin bütün tonlarıdır.

Kişiliği: Hareketli uysal iyi huylu duygulu sevimli bir köpektir.
SİVAS KANGAL

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni: Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Orta Asya'dan Anadoluya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde Anadoluda yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir.

Tanımı: Erkeklerde boy 75-80 cm; kilo 50-60 kg dişilerde boy 70-80 cm; kilo 41-49 kg civarındadır. ortalama yaşam süreleri 12 yıldır. Burun yapısı küti çene yapısı sağlamdır. Siyah maskelidir. Tüyler orta uzunlukta sert yapıdadır. Kirli beyaz açık sarı boz kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Göz etrafı siyahtır. Kulaklar üçgen şeklinde uçları yuvarlaktır. Ayaklar iri yapılı kuvvetli parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır.

Kişiliği: Kangallar cesur hızlı zeki ön sezileri kuvvetli hayvanlardır. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür. Görevlerine çok sadıktırlar. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısından gelir. Kurt boğan tek ırktır. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir.

ROTTWEILER

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni
: İtalyan mastiffinden geldiği sanılmaktadır. Ortaçağda çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttemberg’deki bir Alman kasabasında Rottweil de yetiştirildi. 1800’lerde nesli tükendi. 20.yüzyılın başlarında Stuttgart da toplanan köpek yetiştiricileri sayesinde yeniden popüler hale geldi.

Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm. ağırlığı 50 kg. kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Küresel bir başı vardır kulaklarının arası oldukça geniştir. Kulaklar üçgen ve ileri doğru düşüktür Burnu çok iyi gelişmiştir makas çenelidir. Gözleri koyu kahve iyi huylu ve sadakatli bir ifade taşır. Tüyleri sert ve kalındır. Rengi siyahtır.Yanaklarında burnunda pençelerinde ve bacaklarında izler vardır. Kuyruğu çok uzunsa biraz kısaltılmaladır. Bir batında oniki yavru doğurabilir.

Kişiliği: Dengeli sakin itaatkar cesur ve kolay eğitilir. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.Kolay eğitilebilirdir. Dengeli sakinitaatkar ve cesurdur. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir. Ev dışında da yaşayabilir.

HUSKY (Siberian)

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kökeni:
Sibirya kökenli bir köpektir.

Tanımı:
Orta büyüklükte dayanıklı canlı hoş görünüşlü hareketli bir köpektir. Erkekler 53-60 cm dişiler 51-56 cm yükseklikte; ağırlıkları erkeklerde 20.5-27 kg dişilerde ise 16-22.5 kg’dır. -50 -60 derecedeki soğuğa dayanabilirler. Kurt grisinden gümüş griye beyaz desenli açık kum renginden siyaha kadar her renk olabilirler.

Kişiliği: İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte son derece inatçıdır ve kolay canı sıkılır.
Özelliği: Hafif olduğu için hızlı koşabilir ve bu özelliği nedeniyle kızak yarışlarında kullanılır. Özellikle Kanada'da ve ABD'nin kuzeyinde popülerdir.

DOBERMAN


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Temel Özellikleri:Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler aileye karşı sakin duyarlı ve duygulu ancak yabancılara karşı kuşkucudur. Erkek son derece zeki ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yönetilmesi gerekir.

Kökeni:Göreceli olarak yakın bir zamanda oluşmuş bir köpek cinsidir. Great Dane Alman çoban Köpeği Rottweiler ve Pinscher'in muhtemelen Beauceron ve İngiliz Tazısı'yla çiftleştirilmesiyle 1860'da Almanya'da geliştirilmiştir.

Neler Yapar? Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanılan Doberman yüz yılı aşkın bir süredir bu görevleri yerine getirmeyi sürdürmüştür.