Kökeni: Belçika çoban köpeği yüzyıllar boyunca var olmuştur. Ancak bizim Belçika çoban köpeği olarak bildiğimiz cins 1891`de Belçika Veterinerlik bilimleri fakültesinden Profesör Reul tarafından yetiştirilmişlir Profesör Reul başlıca üç tip tanımlamıştır uzun tüylü. kısa tüytü ve kabarık tüylü. Daha sonra 1907'de uzun tüylü türün siyah kısa tüylü türün açık kahverengi ve kömürkarası kabrık tüylü olan türün ise kül grisi olması gerektiği saptandı. Bütünüyle siyah ve uzun tüylü Belçika çoban köpeği Groenandael. Brüksel'in birkaç kilometre dışındaki Groenandael'da yaşayan Nicholas Rose tarafından geliştirildi.

Tanımı: Boyna doğru kalınlaşan siyah parlak tüylü bir cinstir. İdeal yükseklik: erkeklerde 63 cm.. dişilerde 58 cm. dir. Ortalama ağırlık: 26 kg. Kulakları küçük ve dik. üçgen biçiminde Gözler kahverengi hafif badem. Bacaklar: sağlam ve kaslı.
Kişiliği: Cinslerin sürekli geliştirilmesi Groenandael'in bir kişilik özelliği olan çekingenliğini ortadan kaldırılmasını sağlamışlır. Bu köpeklerin büyük çoğunluğu zekidir ve bellekleri güçlüdür itaatkar cesur ve ev içinde uysaldırlar.

Kullanımı: Çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılır. Polis köpeği olarak da eğitilebilir Çocuklarla arası iyidir.

Zaten görüntü olarak alman kurduna benzer yanlız tüyleri daha uzun daha gür ve daha koyudur ama bazen değişik renkleride görünebilir.