Ankara Kedisi

Ankara kedisi kökeni çok eskilere dayanan ve zaman zaman tartışmalara neden olan zarif dünyevi olmayan güçlü ve dikkafalı bir türdür. Saf ve doğal bir kedi türü olmasının yanı sıra Türkiyenin ulusal hazinelerinden biri olarak görülür. Ankara kedisi pek çok kişi tarafından orjinal uzun tüylü kedi olarak kabul edil

Eski adıyla Angora olan Ankara ipeksi zarif desenli ve uzun postlu hayvanların evi olarak bilinir. Ankara kedileri hala Türkiyenin köylerinde ve kırsal yerlerinde yüzyıllardır neredeyse hiç değişikliğe uğramadan dolaşmaktadırlar. Bu kadar zaman boyunca hayatta kalmalarını sağlayan özellikleri oldukça içgüdülerine bağlı ve son derece zeki olmalarıdır. Günümüzde özgür yaşamak yerine insanlarla yaşamaya alışmış olsalar da kendilerine özgü güçlü kişilik özelliklerini korurlar. Bir ankara kedisi beslemiş ya da görmüş olan biri bu gerçeği bilir.

Eskiden Angora olarak bilinen Ankarada ortaya çıkan Ankara kedisi Avrupada görülen ilk uzun tüylü kedi olarak bilinir. 10. yüzyılın başlarında Vikingler tarafından Avrupaya getirildikleri ve bu yüzden günümüz uzun tüylü kedilerinin ataları oldukları bilinmektedir. Bugünkü Ankara kedisi varlığını 60lı yıllarda kendisinden Amerikaya sonra da Avrupaya ithal edilen Ankara Hayvanat Bahçesi gibi kuruluşlara borçludur.

Ankara Kedisi 16. yüzyılın sonlarında bilimadamı Claude Fabri de Peirese ile birlikte Fransaya varmıştır. Vücudunun güzel ve oryantel yapısı kısa zamanda popüler olmasını sağlamıştır. 1868 yılında bir İngiliz yazar tarafından genellikle boyun kısmında uzun gümüşe çalan muhteşem ve farklı tüylere sahip güzel bir kedi olarak tanımlanmıştır. Bu türün beyaz rengi türünün gerçek temsilcisi olarak görüldüğünden beyaz kediler için Ankara Hayvanat bahçesi tarafından bir üreme programı başlatılmıştır.

Ankara kedisi Türkiyede çalışan Amerikalılar tarafından 1962 yılında tekrar keşfedildi. O zamanlarda tam 45 yıldır kontrollü bir üretim programı uygulanıyordu. Ankara kedilerinin kökeni Türkiyeye göç edip büyük olasılıkla Manul Kedisinden türemiş evcil kedilerini beraberlerinde getiren Tatarlara kadar inebilir.

Ankara kedileri çok zeki cesaretli ve sahiplerine bağlı kedilerdir. Evde çıkılmamış hiçbir dolap açılmamış hiçbir kapı bırakmayan kendilerine ait atletik bir zarafetleri vardır. Sosyal ve oyuncu kedilerdir. Oldukça yaramaz (hırçın) olan kuzenleriyle kıyaslandıklarında genellikle iyi huyludurlar. Yaşadıkları coğrafi konum dolayısıyla sudan pek hoşlanmazlar; ki bu durum Van kedilerinde tam tersidir.

Ankara kedisi sahibiyle hayatınının ve evinin her yerinde birlikte olmak ister. Birlikte yaşadığı kişiye derin bir sevgi duyar ve karşılığında da aynı sevgiyi almaktan hoşlanır. Sahibi nerede olursa olsun ve ne yaparsa yapsın yaptıklarından haberdar olmak için yanında olur. Sahibini oldukça abartılı sevgi gösterileriyle ödüllendirir fakat bir kez birşeyi yapmaya niyetlendiği zaman en akıllı insan bile onu yolundan geri çeviremez.
Yaptığı herşeyi ustalık ve çeviklik ile yapar.

Hem erkeği hem de dişisi harika ve sorunsuz üreyen kedilerdir. Sağlıklı yapılı kedi yavrularına çok az zorlukla sahip olurlar ve onları yetiştirirken sevgi ve kur yaparlar.

Zeki ve çevik olmasının yanı sıra bazen de çabuk sinirlenen bir kedidir. Sahiplerine istediklerini yaptırmak için onları beceriyle kullanabilecek kadar akıllıdır. Bir Ankara kedisi sahibine oyun oynamayı susadığı zaman musluğu açmasını ya da tüm dolaplarınızı kilitlemeyi öğretebilir (o küçük patileri inanılmaz derecede yetenekli olabilir).

Ankara kedisinin vücudu uzundur. Uzun bacaklara uzun bir kuyruğa ve yine uzun ve kaslı narince yapılanmış bir gövdeye sahiptir. Çok düzgün bir kemik yapısına sahiptir ve zarif bir görüntüsü vardır. Erkek kediler dişilerden büyük olabilir. Uzun bacaklarının arkala tarafları önlerinden daha uzun olur. Parmaklarının arasında küçük tüyler bulunan küçük ve yuvarlak patileri vardır. Mevsime göre uzunluğu değişen tüyleri vardır. Günümüzde pek çok değişik renk tüylü Ankara kedisi vardır. En iyi tüylere sahip Ankara kedileri genellikle üç yaşını geçmiş kedilerdir. Bakılıp tarandıklarında daha da etkileyici tüylere kavuşurlar. Geniş ve badem şekilli gözlere sahiptirler ve renkleri bakır mavi altın yeşil ve ela olabilir. Geniş ve sivri uçlu dik kulakları vardır. Orta boyda bir buruna sahiptirler. Kuyruklarını yürürken vücut hizasında tuttukları görülür.